III Noc Biologów na Uniwersytecie Łódzkim. Dzieci były...

  III Noc Biologów na Uniwersytecie Łódzkim. Dzieci były zachwycone [ZDJĘCIA]

  Jacek Losik

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  III Noc Biologów na Uniwersytecie Łódzkim. Dzieci były zachwycone [ZDJĘCIA]
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Jacek Losik

  Suchy lód, karaluchy, czaszki, zęby, fizyczne eksperymenty i wykłady czekały wczoraj na uczestników III edycji Nocy Biologów. Ostatni zwiedzający wychodzili o 22.
  W piątek (09.01) na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ od 17 do 22 można było m.in. zbadać ludzką czaszkę i zęby, zobaczyć nocne owady oraz posłuchać wykładów na temat sów i nietoperzy. Wszystko w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Biologów. Eksperymenty, pokazy i wykłady, przygotowane przez studentów i wykładowców UŁ przyciągnęły masę dzieci. Część przyszła z nauczycielami biologii, inni z rodzicami. Co na dzieciach zrobiło największe wrażenie?

  - Najbardziej podobał mi się eksperyment z bańką – mówił 6-letni Michał. – To był bardzo zimny lód i ciepła woda w misce. Pani zamoczyła jakąś pałkę i powstała wielka biała bańka. Jak pękła, to wydostał się taki biały dymek.


  Eksperyment wyjaśnił nam później Adam Cygankiewicz, współorganizator Nocy Biologów.

  - To jest w zasadzie bardzo prosty eksperyment. Suchy lód, czyli stały dwutlenek węgla trzeba wrzucić do wody. On wtedy dosyć gwałtownie wydziela CO2, tworzą się bąbelki, a jeśli do wody dodamy nawet odrobinę płynu do naczyń, to powstają bańki. Kiedy się je przebije, powstaje taki charakterystyczny dymek – wyjaśnił Cygankiewicz. – Poza tym, tradycyjnie największą popularnością cieszył się wykład o sowach, nietoperzach i innych nocnych zwierzętach. Były również warsztaty z wykorzystaniem mikroskopów i innych narzędzi laboratoryjnych oraz stoiska z żywymi owadami.

  Swoje stoiska wystawiło również koło antropologiczne „Antropołowcy”, której opiekunem jest dr Beata Borowska-Strugińska. Dzieci w ramach gier miały na przykład ułożyć całe uzębienie z rozsypanych sztucznych zębów.

  - Mamy przygotowaną grę terenową. Uczestnicy rozwiązują zadania na stoiskach rozstawionych w całym budynku. Muszą np. rozwiązać quiz, rozpoznać po dotyku kość itp. – mówi Piotr Sękowiak z „Antropołowców”. – Przy naszym stoisku dzieci mają rozpoznawać zęby. Mamy komplet 28 akrylowych zębów, z których uczestnicy mają ułożyć uzębienie. Są tu również okazy zatopione w żywicy, na których można zobaczyć próchnicę. Są to ludzkie zęby, których pacjenci zrzekają się po ich usunięciu.

  W tym roku odbyła się III edycja Nocy Biologów. Kolejna za rok.

  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama