Centrum traci oddech

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Budzą radość badania, które potwierdzają to, co od razu widać. A właściwie czuć. Raport bardzo ważnej instytucji wykazał właśnie, że nasza Łódź jest na 22. miejscu w zestawieniu najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, a najwięcej pyłów w mieście wdychamy w centrum.
  Dariusz Pawłowski

  Dariusz Pawłowski ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Można zaobserwować to co weekend, patrząc na nawdychanych na Piotrkowskiej, na którą wraca życie, z którym strach się nocą minąć na ulicy. Upyleni głównie wieczorną dawką zanieczyszczeń, z animuszem próbują ją z siebie wytrząsnąć szukając odpowiedniej ku temu bramy.

  Oczywiście szkodliwość powietrza nie jest odnotowywana wyłącznie po zmroku. Często mam wrażenie, że oddziałuje oderwaniem od rzeczywistości na pracowników instytucji mieszczącej się w ścisłym centrum, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, poza wtorkiem (godz. 9-17).

  Sporządzając raport, specjaliści podkreślili, że szkodliwe dla zdrowia i świadomości pyły pochodzą głównie z kominów domów (bo przecież nie przemysłu, którego nie ma) - są efektem spalania złej jakości węgla, niedostatecznie wysuszonego drewna i śmieci (pominięto spaliny buchające godzinami z aut w zakorkowanym centrum).
  Właśnie w centrum stoją daleko od cywilizacji piękne, ale wciąż dziewiętnastowieczne kamienice zamieszkałe przez niezamożnych (bo jaki "możny" by się tam dziś wprowadził) mieszkańców. Z braku funduszy i chęci na inwestycje w mieszkaniach, próbując przetrwać kolejną zimę w marzących o centralnym ogrzewaniu budynkach, ładują we wciąż funkcjonujące jako tako piece wszystko to, co uda się podpalić. Zanim grzejąc się zapuszczeniem nie zapłonie sama kamienica.

  Wbrew pamiętnej piosence z oddechem w refrenie, Łódź trzeba dziś poganiać, aby pędziła znacznie szybciej niż inni - a to po to, by udało się jej ich dogonić. Oddech łapie się w ruchu.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Pamiętajmy że normą zanieczyszczenia

   p

   Zgłoś naruszenie treści

   gdy z poziomu bardzo dobry i dobrzy przechodzi przechodzi na dostateczny jest poziom zanieczyszczeń 50 a z dostatecznego na zły jest powyżej 100

   my mamy 29... a Kraków około 68

   Więc jesteśmy na...rozwiń całość

   gdy z poziomu bardzo dobry i dobrzy przechodzi przechodzi na dostateczny jest poziom zanieczyszczeń 50 a z dostatecznego na zły jest powyżej 100

   my mamy 29... a Kraków około 68

   Więc jesteśmy na 22 miejscu przy czym i tak bliżej nam do bardzo dobrego niż dostatecznego.

   Jeśli się mylę to proszę autora o skorygowanie mojej wiedzy.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I dla tego architekt miasta ma pomysł

   Sprawdź (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Architekt miasta wraz ze swym zapleczem urbanistycznym, walczy o to, by jak najwięcej ludzi zamieszkało w Śródmieściu i aby każdy placyk w tej dzielnicy został zagospodarowany na mieszkania, biura,...rozwiń całość

   Architekt miasta wraz ze swym zapleczem urbanistycznym, walczy o to, by jak najwięcej ludzi zamieszkało w Śródmieściu i aby każdy placyk w tej dzielnicy został zagospodarowany na mieszkania, biura, handel itp.
   Łódź traci , lub już straciła, najlepszy czas, największe szanse na poprawę bytu, dzięki unijnym środkom.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama