Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do łódzkich szkół i przedszkoli trafiły dystrybutory z kranówką

Agnieszka Magnuszewska
www.facebook.com/lodzpl
Uczniowie łódzkich szkół będą namawiani do picia kranówki i zastąpienia nią niezdrowych napojów ze szkolnych sklepików.

Do pierwszych łódzkich szkół i przedszkoli trafiły dystrybutory z kranówką, wyposażone w lampę UV, a do końca tego miesiąca placówki edukacyjne otrzymają prezentacje multimedialne zachęcające dzieci do picia kranówki.

Przygotował je Zakład Wodociągów i Kanalizacji, który chce przekonać uczniów do rezygnacji z kupowania napojów w butelkach PET.

Dlaczego? Bo kranówka jest 300 razy tańsza i nie szkodzi środowisku.

- Łodzianie wyrzucają co roku do śmieci około 45 tysięcy ton plastikowych opakowań. Rezygnacja z kupowania wody w butelkach PET na pewno pomogłaby środowisku. A przecież nasza woda jest równie dobra jak większość wód sprzedawanych w super czy hipermarketach - zapewnia Romuald Bosakowski, prezes ZWiK. - Akcję, którą przygotowaliśmy, dedykujemy specjalnie młodzieży szkolnej, bo oprócz ochrony środowiska zależy nam na promocji zdrowego stylu życia. Uczniowie mogą zastąpić niezdrowe napoje ze sklepików łódzką woda.

Czytaj również: Czy warto i kiedy można pić wodę z kranu?

Oczywiście ZWiK nie namawia do picia wody w szkole prosto z kranu.

- Nie namawiamy dzieci do picia wody z kranu znajdującego się w pobliżu ubikacji, bo nie wiadomo, kto dotknął kranu ręką - podkreśla Miłosz Wika, rzecznik ZWiK. - Namawiamy za to do tego by dzieci nalewały wodę w domu do bidona i piły ją w szkole. W niektórych szkołach uczniowie mogą już korzystać z dystrybutorów kranówki, które są wyposażone w różne filtry oraz w lampę UV zabezpieczającą przed zarazkami.

Rzecznik ZWiK podkreśla, że samorządy na Pomorzu i w południowej Polsce wprowadzają do szkół poidełka w amerykańskim stylu.

W Łodzi dystrybutory podłączone bezpośrednio do sieci zamontowano już w Salezjańskim Liceum i Gimnazjum im. Księdza Bosko i w Specjalistycznym Przedszkole pod patronatem Fundacji Kamień Milowy.

Poza tym dystrybutory znajdują się też w siedzibie MPK, sklepie Ikea czy Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który dofinansowuje kampanię społeczną ZWiK.

Jak do kranówki przekonać tych, którzy nie są jeszcze przekonani?

- Łódzka woda w 90 proc. jest czerpana ze studni głębinowych, a 10 proc. pochodzi z ujęcia w Tomaszowie - zaznacza Miłosz Wika.

Poza tym zawiera ona 75, 3 mg/dm sześć. wapnia, 6,4 mg/ dm sześć. magnezu, 7,35 mg dem sześć sodu, 1,65 mg/ dm sześć. potasu i 0,18 mg/dm sześć fluoru.

Dowiedz się: Jak samemu przebadać jakość wody z kranu

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki