Ośrodek Propagandy Sztuki w Łodzi: Liberski i Garboliński,...

  Ośrodek Propagandy Sztuki w Łodzi: Liberski i Garboliński, czyli realizm po łódzku

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Obraz Wiesława Garbolińskiego "Melancholia" z 1976 r. należący do kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi
  1/2
  przejdź do galerii

  Obraz Wiesława Garbolińskiego "Melancholia" z 1976 r. należący do kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi
  ©materiały prasowe

  Od czwartku w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi (Park im. Sienkiewicza) oglądać będzie można wystawę poświęconą Garbolińskiemu i Liberskiemu.
  Czym była łódzka szkoła realizmu, że doczekała się wyróżnienia spośród prądów sztuki?

  Na pewno była zjawiskiem niejednorodnym, jeśli do formacji tej zaliczano prace tak różne, jak te, które wyszły spod palców zarówno zmarłego w 1983 roku Benona Liberskiego, jak i Wiesława Garbolińskiego (zmarł w sierpniu 2014 roku).

  Od czwartku w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi (Park im. Sienkiewicza) oglądać będzie można wystawę poświęconą obu malarzom.


  Benon Liberski, jeden z czołowych twórców nurtu, spoił warsztat realisty z cechami pop-artowymi wprowadzając do kompozycji grubą "komiksową" kreskę i np. postaci kowbojów.

  Wiesław Garboliński odżegnywał się od XIX-wiecznego realizmu i empirycznego doświadczenia, których elementy przetwarzał w poetykę snu. Bliskie mu były ideały sztuki antycznej. W OPS pokazane będą obrazy z kolekcji własnej Miejskiej Galerii Sztuki.

  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Znałem tych wyjątkowych artystów!

   Byłem ich studentem. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Kochani, z szacunkiem do ludzi i studentów wyjątkowi i do tego bardzo naturalni. Beniek i Wiesław dwaj koledzy i przyjaciele. Kawał historii łódzkiej ASP, ciepło i z nostalgią ich wspominam. Dziś w...rozwiń całość

   Kochani, z szacunkiem do ludzi i studentów wyjątkowi i do tego bardzo naturalni. Beniek i Wiesław dwaj koledzy i przyjaciele. Kawał historii łódzkiej ASP, ciepło i z nostalgią ich wspominam. Dziś w tej szkole już takich nie ma. Trudno sobie wyobrazić, że obecna Pani Rektor która każe kierowcy otwierać sobie drzwi samochodu jest do nich podobna. To przepaść lub przynajmniej naprawdę różnica przynajmniej klasy. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama