Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ośrodek Propagandy Sztuki w Łodzi: Liberski i Garboliński, czyli realizm po łódzku

Łukasz Kaczyński
Obraz Wiesława Garbolińskiego "Melancholia" z 1976 r. należący do kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi
Obraz Wiesława Garbolińskiego "Melancholia" z 1976 r. należący do kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi materiały prasowe
Od czwartku w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi (Park im. Sienkiewicza) oglądać będzie można wystawę poświęconą Garbolińskiemu i Liberskiemu.

Czym była łódzka szkoła realizmu, że doczekała się wyróżnienia spośród prądów sztuki?

Na pewno była zjawiskiem niejednorodnym, jeśli do formacji tej zaliczano prace tak różne, jak te, które wyszły spod palców zarówno zmarłego w 1983 roku Benona Liberskiego, jak i Wiesława Garbolińskiego (zmarł w sierpniu 2014 roku).

Od czwartku w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi (Park im. Sienkiewicza) oglądać będzie można wystawę poświęconą obu malarzom.

Benon Liberski, jeden z czołowych twórców nurtu, spoił warsztat realisty z cechami pop-artowymi wprowadzając do kompozycji grubą "komiksową" kreskę i np. postaci kowbojów.

Wiesław Garboliński odżegnywał się od XIX-wiecznego realizmu i empirycznego doświadczenia, których elementy przetwarzał w poetykę snu. Bliskie mu były ideały sztuki antycznej. W OPS pokazane będą obrazy z kolekcji własnej Miejskiej Galerii Sztuki.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ośrodek Propagandy Sztuki w Łodzi: Liberski i Garboliński, czyli realizm po łódzku - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki