Nowelizacja ustawy o górnictwie została przyjęta. Burzliwa...

  Nowelizacja ustawy o górnictwie została przyjęta. Burzliwa dyskusja w Sejmie

  Tomasz Skłodowski, Zbigniew Biskupski (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Głosami posłów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego Sejm przyjął nowelizację ustawy o górnictwie. Za ustawą głosowało 240 posłów, przeciw było 208, a wstrzymało się 2 posłów.
  Nowelizacja ustawy o górnictwie została przyjęta. Burzliwa dyskusja w Sejmie

  ©Wojciech Barczyński/Polskapresse

  Głosowanie poprzedziła burzliwa debata sejmowa.

  Przyjęta przez Sejm ustawa trafi teraz do Senatu, który ma się zająć jej rozpatrzeniem w przyszłym tygodniu.

  "NOCNA ZMIANA USTAWY O GÓRNICTWIE". BURZLIWA DEBATA W SEJMIE | RELACJA

  Nowe regulacje mają umożliwić nabycie kopalń, zakładów górniczych lub ich części przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń S.A. (SRK) oraz przeprowadzenie ich restrukturyzacji. Nowelizacja daje też SRK możliwość sprzedaży restrukturyzowanych kopalń lub ich części nowemu inwestorowi.


  Ponadto ustanawia zasady restrukturyzacji zatrudnienia w tych kopalniach. Przewidziano dwa rodzaje uprawnień dla pracowników restrukturyzowanych kopalń – można będzie wybrać urlop górniczy lub jednorazową bezwarunkową odprawę pieniężną.

  Z urlopu górniczego będą mogli skorzystać górnicy dołowi, którym do emerytury zostało nie więcej niż 4 lata. Będą oni otrzymywać 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Do podstawy obliczania wynagrodzenia wliczana będzie m.in. 1/12 ostatniej nagrody z okazji „Dnia Górnika” i 1/12 ostatniej dodatkowej nagrody rocznej. Natomiast wysokość jednorazowej odprawy będzie zróżnicowana w zależności od grupy zawodowej.

  Górnicy dołowi otrzymają 24-krotność ich przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jeśli złożą wniosek do końca 2015 r., a gdy zrobią to w latach 2016-2018, przysługiwać im będzie 12-krotność średniej pensji. W przypadku pracowników przeróbki mechanicznej węgla będzie to 10-krotność ich przeciętnego wynagrodzenia, zaś pracownikom administracji będzie przysługiwała odprawa w wysokości 3,6-krotności średniej pensji – pod warunkiem złożenia wniosku do końca 2015 r.

  Restrukturyzacja kopalń, zakładów górniczych lub ich części i wypłata świadczeń z tytułu urlopu górniczego będzie finansowana z dotacji budżetowej, a wypłata odpraw z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (koszty poniesione przez FGŚP będą rekompensowane z przychodów z prywatyzacji).

  W latach 2015-2018 limit wydatków budżetowych na restrukturyzację górnictwa ma nie przekroczyć 3 mld zł. Finansowanie m.in. restrukturyzacji kopalń z dotacji budżetowej będzie możliwe do końca 2027 r. - wynika to z regulacji unijnych.

  Ponadto, w nowelizacji zapisano, że nadzór właścicielski nad spółkami węglowymi będzie sprawował Minister Skarbu Państwa, a nie Minister Gospodarki jak dotychczas.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O miasto ŁÓDŻ nikt się nie upomniał zostało wdeptane w ziemie cale włókiennictwo !

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Dziesiąti tysięcy włókniarek poleciało na bruk zero odszkodowań nowych miejsc pracy zakłady zlikwidowano do dziś stoją szkielety fabryk złomiarze wkradli co mogli.
   A FONIKA itd itd wszystko...rozwiń całość

   Dziesiąti tysięcy włókniarek poleciało na bruk zero odszkodowań nowych miejsc pracy zakłady zlikwidowano do dziś stoją szkielety fabryk złomiarze wkradli co mogli.
   A FONIKA itd itd wszystko rozebrane rozgrabiane i co my teraz mamy pomagać śląskowi a kto nam pomógl co to my mamy inne żolądki potrzeby.
   Do dziś ogromna rzesza kobiet w łodzi zyje w ubóstwie największa umieralność osób starszych i co my mamy powiedzieć łódzkie włókniarki jedynie że szlak nas trafia że o nas nikt nie myślał pozostaliśmy sami sobie.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   no i pieknie

   ...

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   I co? Kosy na sztorc ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama