Polska premiera IV Symfonii Henryka Góreckiego odbędzie się...

  Polska premiera IV Symfonii Henryka Góreckiego odbędzie się w Łodzi

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Wiele miast chciało, by pierwsze polskie wykonanie IV Symfonii "Tansman Epizody" Henryka Mikołaja Góreckiego odbyło się u nich właśnie. Tymczasem ostatnie, niedokończone przez kompozytora dzieło, zabrzmi najpierw w Łodzi. Bo i z Łodzi wyszedł impuls do powstania utworu.
  Prawykonanie IV Symfonii „Tansman Epizody” Góreckiego odbyło się w 2014 roku w Londynie. Teraz zabrzmi po raz pierwszy w Polsce. W Filharmonii Łódzkiej. Już 15 lutego.

  Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana w Łodzi, którego przewodniczący, Andrzej Wendland, także dyrektor Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Indywidualności Muzycznych „Tansman”, zainspirował Henryka Mikołaja Góreckiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, do napisania IV Symfonii. Stała się ona jednym z najbardziej oczekiwanych utworów na świecie. Było to zasługą wielkiego sukcesu III Symfonii w połowie lat 90. XX wieku.

  Do śmierci kompozytora w listopadzie 2010 roku nikt nie widział gotowej partytury. Dotarła do niej córka kompozytora. Utwór miał postać gotowej, choć skróconej partytury, czyli wyciągu fortepianowego z dyspozycjami na temat orkiestracji, tempa i dynamiki. Partyturę rozpisał według wskazówek kompozytora jego syn, Mikołaj.

  Światowe prawykonanie IV Symfonii odbyło się w kwietniu 2014 roku w Royal Festival Hall w Londynie. Kompozycja zabrzmiała w wykonaniu London Philharmonic Orchestra. W Łodzi utwór napisany na wielką orkiestrę, organy i fortepian zabrzmi w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego, którą pokieruje Mirosław Jacek Błaszczyk.

  Polskie prawykonanie IV Symfonii odbędzie się 15 lutego w Filharmonii Łódzkiej. Początek koncertu o godz. 19. Bilety kosztują 32 zł (normalny) i 22 zł (ulgowy).

  Więcej o wydarzeniu przeczytasz w sobotnio-niedzielnym wydaniu "Dziennika Łódzkiego" (17 stycznia).


  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Gmina na Szóstkę

   Gmina na Szóstkę