Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kostka z dawnej ulicy Głównej odkryta pod trasą W-Z

Agnieszka Magnuszewska
Dawna ul. Główna w pobliżu obecnego kina Silver Screen
Dawna ul. Główna w pobliżu obecnego kina Silver Screen Włodzimierz Pfeiffer
Bruk z dawnej ul. Głównej oraz fragmenty starego torowiska odkryli pracownicy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi, gdy usuwali beton z zatkanego kanału przy Galerii Łódzkiej. Okazało się, że aleja Piłsudskiego, która powstała nad dawną ulicą Główną, nie została wybudowana idealnie w tym samym miejscu.

Kanał odprowadzający ścieki został zalany betonem w sierpniu. Spłynął on z terenu budowy trasy W-Z przez przedwojenne przyłącze kanalizacyjne, które prowadziło do budynku przy starej ul. Głównej. Przyłącze miało zostać usunięte w latach 70., gdy budowano trasę W-Z, ale drogowcy wówczas o nim zapomnieli. Z map przyłącze jednak zniknęło, podobnie jak ul. Główna, nad którą wybudowano al. Piłsudskiego. Okazuje się, że nowa ulica nie powstała dokładnie na śladzie starej drogi.

- Roboty wodociągowo-kanalizacyjne prowadzone były przy Galerii Łódzkiej w miejscu, gdzie obecnie jest trawnik między jezdnią a chodnikiem. Z "odkrycia" można wywnioskować, że obecna aleja Piłsudskiego nie została zbudowana dokładnie w śladzie ulicy Głównej. Okazuje się, że Główna przebiegała nieco bliżej Galerii Łódzkiej - wyjaśnia Miłosz Wika, rzecznik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. - Odkrycie ocalałej kostki brukowej z fragmentami torów było dla nas zaskoczeniem.

To nie jedyne odkrycie ubiegłego roku. Znaleziono też kratę w kanale rzeki Bałutki, która w czasie II wojny światowej uniemożliwiała ucieczkę z łódzkiego getta. Zakład Wodociągów i Kanalizacji dowiedział się o niej tylko dzięki temu, że otrzymał skany dokumentów z Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

- Przedstawiały one plan budowy przez Niemców kraty w kanale rzeki Bałutki. Jeden dokument przedstawia plan sytuacyjny ustawienia kraty na rzece Bałutce. Dokument powstał w lipcu 1940 roku, a więc już po zamknięciu łódzkiego getta. Drugim dokumentem jest protokół spisany podczas przekazywania do archiwum planu sytuacyjnego - mówi Miłosz Wika. - W piśmie jest mowa o ustawieniu kraty "zamykającej prześwit kanału, celem uniemożliwienia podziemnej komunikacji mieszkańcom getta".

Również w archiwum ZWiK sprawdzono historyczne mapy kanałów i na planie podziemnej rzeki Bałutki znaleziono wrysowaną kratę. Okazało się, że została ona zamontowana w kanale o szerokości dwóch metrów, tuż przy ul. Piekarskiej. Potwierdzili to pracownicy łódzkich wodociągów, którzy dokładnie sprawdzili kanał rzeki Bałutki.

- Stwierdzili, że krata została usunięta. Znaleziono jedynie elementy jej mocowania do ścian - zaznacza Miłosz Wika.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kostka z dawnej ulicy Głównej odkryta pod trasą W-Z - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki