Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy dotyczące imion. Rodzice będą mogli nadawać dzieciom obce imiona

Agnieszka Olejniczak
Nadal nie będzie wolno nadawać imion, które mogły by ośmieszać dziecko
Nadal nie będzie wolno nadawać imion, które mogły by ośmieszać dziecko Krzysztof Kapica
Od marca rodzice będą mogli puścić wodze fantazji i nadawać dzieciom obce imiona. Urzędnicy podkreślają, że to ukłon w stronę tych, którzy wiążą swoją przyszłość z zagranicą.

1 marca wejdą w życie zmiany w Prawie o aktach stanu cywilnego. Dotychczas rodzice byli ograniczeni przepisem, że nie mogą nadać imienia niepozwalającego na odróżnienie płci dziecka. Nowy zapis mówi, że niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców, wybrane imię może być imieniem obcym i niewskazującym na płeć dziecka. Jest jednak zastrzeżenie, że w powszechnym znaczeniu imię musi być przypisane do danej płci. Utrzymano przy tym zasadę, że imię nie może ośmieszać dziecka ani mieć formy zdrobniałej.

Czy to oznacza, że Polacy zaczną masowo nazywać swoje dzieci John, Collin, Pascal albo Cler, Margareth i Lucy? Urzędnicy wierzą w rozsądek rodziców. Zwłaszcza że w ostatnich latach tendencją jest nadawanie tradycyjnych imion o polskim brzmieniu, a obce imiona to wyjątki. Od lat najczęściej nadawane imiona to: Jakub, Kacper, Filip, Szymon, Jan i Antoni, a dla dziewczynek: Lena, Julia, Zuzanna, Maja, Zofia, Hanna.

ZOBACZ TEŻ: Najpopularniejsze imiona w Łodzi w 2014 roku

Aneta Papis, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Łodzi przekonuje, że urzędnicy i teraz liberalnie podchodzili do pomysłów rodziców dotyczących imion. W Łodzi nie zdarzyło się, by wydano im decyzję odmowną.

- Rodzice nie chcą zrobić krzywdy dziecku. Czasami, jeśli imię jest bardzo oryginalne, wystarczy rozmowa z rodzicami, by zmienili zdanie - mówi Aneta Papis.

Według urzędników, nowe przepisy to wyjście naprzeciw potrzebom Polaków, którzy są coraz bardziej mobilni.

- To ważne dla tych, którzy przyszłość wiążą z pobytem za granicą - uważa Marlena Kędziera, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Sieradzu. - Nasze przepisy stają się bardziej europejskie.

Ułatwieniem dla Polaków mieszkających poza krajem jest także zmiana zasad dotyczących brzmienia nazwiska. Dla obojga małżonków można z góry ustalić, że będzie miało formę męską np. Kowalski, bez odmiany na rodzaj męski i żeński. To samo dotyczy nazwiska dziecka.

O nadaniu dziecku imienia decydują rodzice, ale kierownik Urzędu Stanu Cywilnego ocenia czy imię spełnia wymogi prawne. Może posłużyć się obowiązującym wykazem albo zasięgnąć opinii Rady Języka Polskiego. Rodzicom bowiem fantazji nie brakuje. Radę w ostatnich latach np. pytano o opinię o imionach dla dziewczynki - Unia albo Europa. Byli też rodzice chcący nadać dziecku imię Legia czy Amsterdam.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowe przepisy dotyczące imion. Rodzice będą mogli nadawać dzieciom obce imiona - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki