Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa aplikacja mobilna MPK Łódź poda dokładny czas przyjazdu autobusu

Agnieszka Magnuszewska
Grzegorz Gałasiński / archiwum
MPK Łódź testuje mobilną informację pasażerską, dzięki której pasażerowie będą mogli sprawdzić w telefonie, kiedy naprawdę autobus przyjedzie na przystanek. Im więcej osób ją oceni, tym lepiej będzie działać w Łodzi.

Czekać kolejne 10 minut czy lepiej zrezygnować? Takie pytanie zadają sobie pasażerowie MPK oczekując na przystanku na autobus. Niestety, nie mają jak sprawdzić, gdzie znajduje się spóźniony autobus. Wkrótce to się zmieni, bo od września 2014 r. trwają przygotowania do uruchomienia aplikacji myBus, czyli mobilnej informacji pasażerskiej. Jak ona działa? Jak tablica zmiennej treści na ŁTR, która podaje realny czas przyjazdu tramwaju.

- Oprócz tradycyjnego rozkładu jazdy, czyli tzw. tabliczki przystankowej, aplikacja wyświetla najbliższe odjazdy na podstawie danych uzyskanych ze śledzenia pojazdów przez system GPS. - tłumaczy Sebastian Grochala, rzecznik MPK. - Dzięki systemowi uzyskujemy znacznie dokładniejszą godzinę pojawienia się pojazdu na przystanku, uwzględniającą nieprzewidziane opóźnienia, czy przyspieszenia kursów.

Z systemu, który działa już w 24 innych miastach, można skorzystać poprzez strony WWW i WAP, mapy Google, telefony, smartfony oraz tablety (Android,WindowsPhone, iOS).

Na razie MPK tylko testuje aplikację. Sprawdza ją w autobusach kursujących na liniach 65 i 74, ale tylko tych, które są wyposażone w GPS. Przewoźnik na bieżąco zgłasza uwagi do twórcy aplikacji, dzięki czemu aplikacja jest dostosowywana do łódzkich warunków.

- Efektem testów będzie upowszechnienie przez MPK Łódź aplikacji i zachęcanie pasażerów do korzystania z niej przy jednoczesnym dalszym obserwowaniu jej funkcjonowania - zaznacza Grochala. - Im większa ilość pasażerów włączy się w jej testowanie, tym lepszy efekt wykonawca będzie mógł osiągnąć.

MPK prosi, by uwagi odnośnie aplikacji kierować pod adres [email protected].

Żeby aplikacja działała sprawnie, wszystkie pojazdy powinny być wyposażone w moduły GPS. Obecnie posiadają je wszystkie autobusy z 2011 r (45 solarisów), 2013 i 2014 (90 mercedesów). Łącznie 135 autobusów na 446. W przypadku tramwajów w moduły GPS wyposażone jest 116 wagonów na 496.

- W ramach remontu trasy W-Z przewidziane jest dalsze wzbogacanie pojazdów o moduł GPS i nowe autokomputery. Do systemu informacji będzie włączone wówczas około 450 pojazdów - mówi Grochala.

Poza tym MPK chciałoby korzystać z modułów GPS zamontowanych w biletomatach. Wkrótce zamierza prowadzić rozmowy z operatorem tych urządzeń.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki