Ważne
  Koniec sporu w zarządzie województwa łódzkiego. Wiadomo już,...

  Koniec sporu w zarządzie województwa łódzkiego. Wiadomo już, kto za co odpowiada

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Zarząd województwa łódzkiego wreszcie dogadał się co do kompetencji poszczególnych członków tego 5-osobowego gremium. Zmiany wynikają m.in. stąd, że do zarządu weszły dwie nowe osoby, a poza tym teraz w zarządzie zasiada trzech członków PSL, a tylko dwóch PO, czyli odwrotnie niż w poprzedniej kadencji.
  Marszałek Witold Stępień nie będzie już odpowiedzialny za inwestycje drogowe

  Marszałek Witold Stępień nie będzie już odpowiedzialny za inwestycje drogowe ©Krzysztof Szymczak

  Po wybraniu 1 grudnia nowego zarządu marszałkowie dość długo, bo ponad miesiąc, nie mogli się dogadać w sprawie zmian w nadzorowaniu. Spór dotyczył nadzoru nad Departamentem ds. Przedsiębiorczości (nadzoru nad spółkami, chciało go PSL), nadzoru nad Departamentem Infrastruktury (chciało go PSL) oraz nadzoru nad Departamentem Polityki Regionalnej, którego... nie chciała Joanna Skrzydlewska, nowy członek zarządu z PO.

  Co wynika z nowego regulaminu organizacyjnego?

  Kluczem są tu kompetencje, które otrzymał Paweł Bejda, nowy członek zarządu z PSL. Teoretycznie przejął schedę po wicemarszałku Dorocie Ryl (PO), poza Departamentem ds. Przedsiębiorczości. Ten departament będzie nadzorowany osobiście przez marszałka Stępnia.

  Z kolei najważniejszy dla Bejdy jest Departament Infrastruktury, poza wydziałem transportu szynowego, który zatrzymuje marszałek Stępień.

  Tak zresztą wynikało z wcześniejszych przecieków: PSL skłonne było zostawić marszałkowi jego koronną dyscyplinę, czyli kolej, ale nadzoru nad drogami wojewódzkimi odpuścić już nie chciało i nie odpuściło. A to przecież nadzór m.in. nad grubymi milionami wydawanymi przez Wojewódzki Zarząd Dróg.

  Marszałek Stępień zachowuje również nadzór nad Departamentem Polityki Regionalnej. Przejął go w połowie zeszłego roku od byłego członka zarządu Marcina Bugajskiego (PO). Po wybraniu nowego zarządu nadzór nad Departamentem Polityki Regionalnej miała sprawować Joanna Skrzydlewska, która przejęła wszystkie działki Marcina Bugajskiego.

  Nieoficjalnie wiadomo jednak, że odmówiła. Radni opozycyjnego PiS mówią, że to dlatego, iż departament ten, który rozdysponowuje unijne pieniądze poprzez konkursy, ma spore opóźnienia i pierwsze efekty jego pracy w nowej perspektywie unijnej mogą przyjść dopiero pod koniec roku lub później.

  Z kolei w PO kontrują, że to bzdury, bo "nie ma jeszcze unijnego budżetu". Jednak faktem jest, że ostatnio wymieniono dyrektora tego departamentu.

  W każdym razie Skrzydlewska przejęła departamenty ds. Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego, a także Centrum Obsługi Przedsiębiorcy i Wojewódzki Urząd Pracy.

  Żadnych zmian w kwestii nadzoru nie ma, jeśli idzie o wicemarszałków z PSL: Artur Bagieński nadal nadzoruje departamenty i jednostki związane z rolnictwem i kulturą, a Dariusz Klimczak politykę zdrowotną i społeczną oraz sport.


  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama