W Łódzkiem marnuje się za dużo krwi

  W Łódzkiem marnuje się za dużo krwi

  Agnieszka Jędrzejczak

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi nadwyżka osocza krwi nie zalega. Przekazywana jest niemieckiej firmie CSL Plasma, przetwarzającej
  1/2
  przejdź do galerii

  W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi nadwyżka osocza krwi nie zalega. Przekazywana jest niemieckiej firmie CSL Plasma, przetwarzającej osocze w leki ©Krzysztof Szymczak

  Według NIK, krwi nam nie brakuje, ale zbyt wiele jej składników jest utylizowanych. Jedna trzecia składników krwi w woj. łódzkim jest niszczona z powodu przeterminowania.
  Przeterminowanie, pozytywne wyniki testu kiłowego i testów wirusologicznych, uszkodzenia mechaniczne woreczka, negatywne wyniki kontroli wizualnej, nieprawidłowa objętość, dyskwalifikacja lekarska - to kilka przyczyn utylizacji wszystkich składników krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

  Najwięcej krwi marnuje się z powodu przekroczenia terminu ważności. Choć marnowanie krwi powinno nas martwić - bo przecież każdego roku wciąż jej brakuje - wylewanie czerwonych krwinek z powodu przeterminowania to wbrew pozorom dobra oznaka.


  - Jeśli nie będzie zniszczeń z powodu przekroczenia terminu ważności krwinek czerwonych, będzie to oznaczać, że ktoś w naszym regionie zmarł - przyznaje Krzysztof Włodarczyk, dyrektor RCKiK w Łodzi. - Nie możemy pobierać mniej krwi, bo wtedy potrzebujący mieszkańcy nie otrzymają pomocy.

  Najwyższa Izba Kontroli opublikowała w tym tygodniu raport z kontroli przeprowadzonej w regionalnych centrach krwiodawstwa i szpitalach. Z raportu wynika, że ilość zutylizowanych składników krwi z powodu przeterminowania jest niepokojąca.

  W latach 2010 - 2013 wytworzono prawie 10 mln jednostek i opakowań składników krwi, z czego do celów klinicznych wydano niemal 6,3 mln (63 proc.). Pozostałe składniki magazynowano, część osocza zbywano wytwórniom farmaceutycznym, a nienadające się do wykorzystania nadwyżki poddawano utylizacji. Jak podaje NIK, we wszystkich centrach krwiodawstwa zutylizowano łącznie ok. 607 tys. jednostek oraz opakowań krwi i jej składników (ok. 6 proc. wytworzonych jednostek), w tym niemal 137 tys. jednostek i preparatów z powodu przeterminowania.

  W łódzkim centrum co roku niszczone jest 5 - 6 proc. składników krwi. Z powodu przeterminowania utylizuje się jedną trzecią wszystkich składników krwi. W tamtym roku zutylizowano w sumie 1.250 opakowań krwi płynnej, a dwa lata temu- 1.640. Dla przykładu: krwinek płytkowych zniszczono w ubiegłym roku 325 opakowań, a krioprecypitatu - 108 jednostek.

  Jak mówi dyrektor łódzkiego centrum, najwięcej zmarnowanej krwi dotyczy grupy B RhD+. Należy jednak pamiętać, że krwinki czerwone można przechowywać maksymalnie 42 dni, przy czym szpitale z reguły nie kupują od centrum krwi w ostatnich dniach jej ważności, więc to automatycznie skazuje ją na zniszczenie.

  Według NIK, największy problem jest z osoczem. W Polsce brakuje systemowego rozwiązania zagospodarowywania jego nadwyżek. Tylko ok. 30 proc. pobieranego osocza wykorzystywane jest do celów klinicznych, reszta to nadwyżka, której używa się do produkcji leków krwiopochodnych. Jeśli nie zostaną wykorzystane, zalegają w chłodniach i tracą na wartości. W łódzkim centrum nadwyżki osocza nie zalegają, przekazywane są do niemieckiej firmy CSL Plasma.

  Co dwa - trzy miesiące trafia tam tysiąc litrów. W Polsce nie ma bowiem fabryki przetwarzającej osocze na produkty krwiopochodne. Budowa takiej fabryki planowana jest od pięciu lat.

  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szpitale kupują?

   m (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   jak to kupują? czy szpitale płacę Centrum Krwiodawstwa za krew, którą oddajemy za darmo albo z przeznaczeniem dla wybranej osoby?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Myślenie ma przyszłość

   Cierzoń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Rozumiem, że będziesz za darmo jako wolontariusz pracował na etat w krwiodawstwie, żeby ono mogło za darmo oddawać krew szpitalom.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   tomxxx

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Dbajmy o racjonalne gospodarowanie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W sprawę przetwórstwa

   ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

   osocza wplątany był czerwony Kwachu.W związku z POwyższym nie można go nękać latami za jakiś tam przekręt.Marnowane /kradzione/ są obecnie miliardy złotych i tamta kwota to pryszcz w POruwnaniu do...rozwiń całość

   osocza wplątany był czerwony Kwachu.W związku z POwyższym nie można go nękać latami za jakiś tam przekręt.Marnowane /kradzione/ są obecnie miliardy złotych i tamta kwota to pryszcz w POruwnaniu do obecnych przekrętów. Złodzieje nigdy nie zrobią sobie krzywdy. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marnotrastwo !

   Beryl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 3

   Cały czas ogłasza się apele o oddawanie krwi bo brakuje , a tu co ? Dziwne , że o tym wszyscy wiedzą ale nic nie robią . Jak to dobrze żyć w letargu i czekać co będzie dalej mówiąc , że my nic nie...rozwiń całość

   Cały czas ogłasza się apele o oddawanie krwi bo brakuje , a tu co ? Dziwne , że o tym wszyscy wiedzą ale nic nie robią . Jak to dobrze żyć w letargu i czekać co będzie dalej mówiąc , że my nic nie możemy . A swoją drogą to jakoś ucichła sprawa inwestycji związanej z przetwórstwem osocza krwi . Czy aferzyści już siedzą w więzieniu ? Może Dziennik Łódzki poinformuje czytelników o zakończeniu tej sprawy ?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Krew

   Cierzoń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Lepiej, żeby był zapas, niż żeby zabrakło.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama