Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aktywizacja osób w wieku 50+: Szkolenia "Fifty:Fifty" w Art Inkubatorze w Łodzi [ZDJĘCIA]

Paweł Patora
W Art Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego spotkali się w środę uczestnicy i organizatorzy projektu służącego aktywizacji osób w wieku 50+.

"Nie taki komputer straszny, jak go malują", "Word dla początkujących", "Word dla zaawansowanych", "Komunikatory internetowe", "Zakupy przez internet", "Power Point", "Cyfrowa obróbka zdjęć" - to przykłady tematów szkoleń przeprowadzonych w ramach projektu, którego skrócona nazwa brzmi "Fifty: Fifty", a którego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób w wieku 50+, co dla wielu z tych osób stanowi barierę poważnie utrudniającą aktywność zawodową.

W środę podsumowano działania realizowane w ramach tego projektu od czerwca 2012 roku. Ich organizatorem była Fundacja Wspierania Rozwoju Nowoczesnych Technologii 4Future.

W szkoleniach prowadzonych w Łodzi, Pabianicach i Tuszynie wzięło udział dotychczas prawie 250 osób, z których niektóre, dzięki umiejętnościom zdobytym podczas szkoleń, już znalazły zatrudnienie.

Projekt był współfinansowany za środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Szkolenia były prowadzone według oryginalnej metody, nazwanej "Fifty: Fifty", wypracowanej na podstawie analiz socjologicznych oraz badań ankietowych przeprowadzonych wśród osób w wieku 50+, organizacji pozarządowych i jednostek samorządu terytorialnego.

Podstawowym założeniem tej metody jest prowadzenie szkoleń dla osób 50+ przez trenerów będących w tym samym wieku. Stąd nazwa metody i projektu. Uczestnikom szkoleń dostarczane były wyłącznie informacje uważane przez nich za potrzebne. Nie przekazywano wiedzy nieużytecznej.

Prowadzący zajęcia trenerzy zostali przeszkoleni i otrzymali certyfikaty, a podczas szkoleń korzystali ze specjalnie opracowanych ćwiczeń i podręczników.

Ponadto organizowane były nieformalne spotkania przy kawie za specjalistami, podczas których uczestnicy szkoleń zapoznawali się z nowoczesnymi technologiami. Na przykład poznawali różnice między laptopem, tabletem, a smartfonem, albo uczyli się korzystać z portali społecznościowych.

W projekcie oprócz osób niewiele przekraczających 50 lat, brali też udział seniorzy w wieku bardziej zaawansowanym. Dodatkową korzyścią wyniesioną z udziału w projekcie było dla nich nawiązanie nowych kontaktów towarzyskich, a nawet więzi uczuciowych.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Podczas konferencji, zorganizowanej przez HRP Group, fundację 4Future, Uniwersytet Łódzki i firmę Manpower, nie tylko podsumowano realizację projektu, ale też zaprezentowano interesujące referaty. M.in. prof. Piuotr Szukalski z UŁ mówił o szansach osób 50+ na rynku pracy, a Wojciech Kosakowski z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi - o przedsięwzięciach organizowanych w mieście w celu aktywizacji osób 50+.

Chociaż realizacja projektu dobiega końca, fundacja 4Future zamierza kontynuować szkolenia. W tym celu przygotowuje otwarcie nowych punktów szkoleń, m.in. w Sulejowie i Brzezinach.

Zmniejszanie skali wykluczenia cyfrowego seniorów jest w Polsce pilną potrzebą, gdyż ok. 10 mln naszych rodaków po 50. roku życia nie korzysta z nowych technologii. Osoby te mają minimalne szanse na znalezienie pracy zarobkowej.

Emeryci i bezrobotni w wieku 50+ zainteresowani bezpłatnymi szkoleniami komputerowymi mogą zgłaszać się do Centrum "Fifty: Fifty" przy al. Kościuszki 39 w podwórku za lewą oficyną.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki