Justyna Kliombka-Jarzyna: "Gdy dziadek ma swój profil na...

  Justyna Kliombka-Jarzyna: "Gdy dziadek ma swój profil na Facebooku, to nabiera pewności siebie"

  rozm. Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Z Justyną Kliombką-Jarzyną, psychologiem z Uniwersytetu Łódzkiego, wiceprezesem fundacji 4Future, rozmawia Paweł Patora.
  Justyna Kliombka-Jarzyna: "Gdy dziadek ma swój profil na Facebooku, to nabiera pewności siebie"

  ©Krzysztof Szymczak

  Przy okazji Dni Babci i Dziadka pomówmy o cyfrowym wykluczeniu seniorów. Czy nieumiejętność obsługi komputera i korzystania z internetu przez babcie i dziadków jest zjawiskiem naturalnym i koniecznym?

  Na pewno nie. To wykluczenie jest ogromnym problemem nie tylko w Polsce. Jednak u nas mamy szczególnie dużo do zrobienia. Szacuje się, że w naszym kraju ok. 20 proc. osób powyżej 60. roku życia korzysta z komputera, podczas gdy na przykład w Szwecji jest to od 70 do 80 procent.

  Dlaczego dla tak wielu babć i dziadków komputery są urządzeniami zupełnie obcymi?

  Przyczyn jest mnóstwo. Przede wszystkim wielu seniorów nie musiało korzystać z komputerów w pracy, gdyż w okresie ich aktywności zawodowej nie były one jeszcze powszechnie stosowane. Osoby te nie miały więc okazji, by przyzwyczaić się do komputera.

  Dlaczego warto, by opanowały jego obsługę?

  Dlatego, że osoba korzystająca z nowoczesnych technologii czuje się obywatelem świata w XXI wieku. Jeśli wie, co to jest internet i jak z niego korzystać, to wzrasta jej poczucie pewności siebie na przykład w kontaktach z instytucjami, czy zakładami opieki zdrowotnej. Pewniej czuje się też w relacjach społecznych. Jeśli na spotkaniu rodzinnym dzieci lub wnuki mówią o czymś, co dotyczy internetu, to tacy seniorzy nie czują się osobami z innego świata, bo mogą być partnerami w rozmowie.

  Dlaczego więc tak wielu z nich wciąż nie próbuje uczyć się obsługi urządzeń cyfrowych?

  Z wielu powodów, na przykład w wyniku postawy ich dzieci i wnuków.

  Jak to? Przecież często syn, córka lub wnuczek robi dla starszej osoby zakupy przez internet lub znajduje w internecie potrzebne informacje...

  Rzeczywiście, dzieci i wnuki na ogół fantastycznie radzą sobie z komputerem, więc dokonanie przez internet zakupu jakiegoś produktu dla ojca czy babci nie jest dla nich problemem. Gorzej, że nie pomagają rodzicom i dziadkom w samodzielnej obsłudze komputera.

  CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama