Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja Ulicy Piotrkowskiej obchodzi 25 urodziny [ZDJĘCIA]

Matylda Witkowska
Fundacja Ulicy Piotrkowskiej promuje reprezentatywną ulicę Łodzi już od ćwierć wieku. Przez cały rok będą imprezy: od święta Piotrkowskiej aż po sylwester.

22 stycznia 1990 roku ówczesna Minister Kultury i Sztuki zatwierdziła statut Fundacji Ulicy Piotrkowskiej. Z tej okazji fundacja postanowiła podsumować ćwierćwiecze działalności i zaprosić łodzian do wspólnej zabawy.

Bo w Łodzi nie było placu

Fundacja powstała, bo w Łodzi... nie było wystarczająco dużego placu, na którym tak jak na wrocławskim czy krakowskim rynku mogliby spotykać się mieszkańcy.

- Uznaliśmy, że genialnie do tego celu nadaje się Piotrkowska. Chcieliśmy, by stała się miejscem, w którym chętnie będą spędzać czas łodzianie nawet z odległych dzielnic - wspomina Włodzimierz Adamiak, prezes fundacji.

Główna ulica Łodzi była wówczas ulicą typowo handlową. - Oprócz sklepów były ze dwa bary, jedna restauracja i to wszystko - opowiada Włodzimierz Adamiak. Członkowie fundacji postanowili to zmienić.

Akt notarialny jeszcze w listopadzie 1989 roku podpisało 27 osób, w tym sześciu architektów i dwóch plastyków. Zdaniem Włodzimierza Adamiaka to oni nadali kształt działaniom fundacji.

Jej członkowie zaczęli organizować akcje przyciągające na Piotrkowską tysiące łodzian. Najsłynniejsze wydarzenia promowały łódzkie firmy: góra lodu powstała na cześć firmy Bosch, wielkie okno dla firmy Termoplast.

- Także rekord Guinessa w przeciąganiu największej na świecie liny miał przypominać o łódzkim przemyśle włókienniczym - wspomina Włodzimierz Adamiak.

Z inicjatywy Fundacji Ulicy Piotrkowskiej na początku lat 90. na Piotrkowskiej zaczęły powstawać ogródki. Fundacja organizowała też inne słynne imprezy, np. przez wiele lat organizowała na Piotrkowskiej studenckie wyścigi łodzi wiosłowych. Stworzyła też jedyny w swoim rodzaju pomnik upamiętniający zwykłych łodzian z przełomu tysiącleci.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Urodziny przez cały rok

W tym roku fundacja chce przypomnieć swoje najważniejsze osiągnięcia i zapewnić łodzianom dobrą zabawę. Imprezy urodzinowe organizowane będą przez cały rok. Do 2 lutego każdy łodzianin może zgłosić swoją kandydaturę do przyznawanego przez fundację tytułu Najlepszego Wnętrza Roku.

Mogą to być realizacje z lat 2013-2014 z kwartałów otaczających Piotrkowską, lub z całego miasta jeśli powstały pod opieką konserwatorską lub są ważne dla tożsamości miasta.

W ostatni weekend maja fundacja chce wrócić do tradycji urodzin Piotrkowskiej. Z tej okazji w kilku miejscach deptaka pojawi się... sztuczna trawa i miejsca do grillowania. Przy okazji Fundacja chce też zorganizować wspólne urodziny łódzkich 25-latków, obwoźną estradę oraz galerie sztuki w prześwitach bramowych ulicy Piotrkowskiej.

Majowym urodzinom towarzyszyć będzie konkurs fotograficzny "Podglądana Fundacja". Można na niego zgłaszać zdjęcia z akcji urządzanych przez fundację na przestrzeni 25 lat.

- Chcemy zobaczyć, jakie wydarzenia były dla łodzian najważniejsze i jak je postrzegali - tłumaczy Adamiak.

W czerwcu Fundacja chce przypomnieć postać Antoniego Szrama, słynnego konserwatora, dzięki któremu do rejestru wpisana została większość łódzkich zabytków i powstały Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Kinematografii.

Zwieńczeniem rocznego świętowania ma być sylwester na ul. Piotrkowskiej. Fundacja chciałaby go zrobić bezkosztowo dla miasta, przy współpracy przedsiębiorców.

- Każdy mógłby wystawić przed lokal stolik dla tych, których nie stać na zabawę w środku. W tym roku na Piotrkowskiej o północy było tyle osób i tak energetycznie, że szkoda tego nie wykorzystać - mówi Włodzimierz Adamiak.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki