Fundacja Ulicy Piotrkowskiej obchodzi 25 urodziny [ZDJĘCIA]

  Fundacja Ulicy Piotrkowskiej obchodzi 25 urodziny [ZDJĘCIA]

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Fundacja Ulicy Piotrkowskiej obchodzi 25 urodziny [ZDJĘCIA]
  1/9

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Łukasz Kasprzak

  Fundacja Ulicy Piotrkowskiej promuje reprezentatywną ulicę Łodzi już od ćwierć wieku. Przez cały rok będą imprezy: od święta Piotrkowskiej aż po sylwester.
  22 stycznia 1990 roku ówczesna Minister Kultury i Sztuki zatwierdziła statut Fundacji Ulicy Piotrkowskiej. Z tej okazji fundacja postanowiła podsumować ćwierćwiecze działalności i zaprosić łodzian do wspólnej zabawy.

  Bo w Łodzi nie było placu

  Fundacja powstała, bo w Łodzi... nie było wystarczająco dużego placu, na którym tak jak na wrocławskim czy krakowskim rynku mogliby spotykać się mieszkańcy.


  - Uznaliśmy, że genialnie do tego celu nadaje się Piotrkowska. Chcieliśmy, by stała się miejscem, w którym chętnie będą spędzać czas łodzianie nawet z odległych dzielnic - wspomina Włodzimierz Adamiak, prezes fundacji.

  Główna ulica Łodzi była wówczas ulicą typowo handlową. - Oprócz sklepów były ze dwa bary, jedna restauracja i to wszystko - opowiada Włodzimierz Adamiak. Członkowie fundacji postanowili to zmienić.

  Akt notarialny jeszcze w listopadzie 1989 roku podpisało 27 osób, w tym sześciu architektów i dwóch plastyków. Zdaniem Włodzimierza Adamiaka to oni nadali kształt działaniom fundacji.

  Jej członkowie zaczęli organizować akcje przyciągające na Piotrkowską tysiące łodzian. Najsłynniejsze wydarzenia promowały łódzkie firmy: góra lodu powstała na cześć firmy Bosch, wielkie okno dla firmy Termoplast.

  - Także rekord Guinessa w przeciąganiu największej na świecie liny miał przypominać o łódzkim przemyśle włókienniczym - wspomina Włodzimierz Adamiak.

  Z inicjatywy Fundacji Ulicy Piotrkowskiej na początku lat 90. na Piotrkowskiej zaczęły powstawać ogródki. Fundacja organizowała też inne słynne imprezy, np. przez wiele lat organizowała na Piotrkowskiej studenckie wyścigi łodzi wiosłowych. Stworzyła też jedyny w swoim rodzaju pomnik upamiętniający zwykłych łodzian z przełomu tysiącleci.

  CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   doić

   archi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   to hasło JANIAKA i fundacji -wiejskie tandetne imprezki a kasa od sponsorów leci --nie zrobili nic dla tej ulicy a skaczą z radości na grobie trupa --taki happening dużych dzieci z ŁODZI KALISKIEJ

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Piotrkowska ma fundację

   asd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   a Łodzianie mają Manufakturę

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co do osiągnięć...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   ... mających fundamentalne znaczenie, to - widać po Piotrkowskiej...

   "Chcieliśmy, by stała się miejscem, w którym chętnie będą spędzać czas łodzianie nawet z odległych dzielnic" - każdego dnia od...rozwiń całość

   ... mających fundamentalne znaczenie, to - widać po Piotrkowskiej...

   "Chcieliśmy, by stała się miejscem, w którym chętnie będą spędzać czas łodzianie nawet z odległych dzielnic" - każdego dnia od lat wielu można zobaczyć, że plany i oczekiwania p. Adamiaka rozmijają się z oczekiwaniami łodzian (za wyjątkiem może pór wieczorowych i nocnych, szczególnie w weekendy...).

   A, jak widać po licznych komentarzach (!), łodzianie żywo interesują się FUP i jej dokonaniami na rzecz Piotrkowskiej i Łodzi. I zapewne są wdzięczni.

   25 lat... Może już czas, by "dorosnąć" ?
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama