Zmarł król Abdullah, władca Arabii Saudyjskiej. Jego...

  Zmarł król Abdullah, władca Arabii Saudyjskiej. Jego następcą został książę Salman

  mg (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz zmarł w wieku około 90 lat z powodu infekcji płuc kilka tygodni po przyjęciu do szpitala - poinformował w piątek w oświadczeniu dwór królewski. Jego następcą został 79-letni przyrodni brat Salman.
  Abdullah był jednym z ponad 30 synów króla Abdulaziza, zmarłego w 1953 roku i piątym z braci, którzy byli królami Arabii Saudyjskiej. Uważa się, że urodził się w sierpniu 1924 roku w Rijadzie, ale dokładna data jego urodzin nie jest znana.

  W 1962 roku został mianowany dowódcą Gwardii Narodowej Arabii Saudyjskiej, gdzie uzyskał szacunek i lojalność pustynnych plemion.

  Król Abdullah wstąpił na tron w 2005 roku, faktycznie jednak pełnił funkcję króla od roku 1996.
  W ostatnich latach cierpiał z powodów zdrowotnych. Następcą tronu został ponad 60-letni obecnie książę Murquin, przyrodny brat Abdullaha bin Abdulaziza i Salmana. Informację tę w arabskiej telewizji, poprzedziło pocięcie Koranu.

  "Jego Wysokość Salman bin Abdulaziz al-Saud, wszyscy członkowie rodziny i narodu opłakują Strażnika Dwóch Świętych Meczetów króla Abdullaha bin Abdulaziza, który zmarł dokładnie o 1:00 rano" - podano w oświadczeniu, odczytanym w piątek arabskiej telewizji.

  Król Abdullah był postrzegany jako reformator, dopuszczał krytykę swojego rządu, doprowadził też do zwiększenia praw kobiet w sferze publicznej.

  Obecny król Salman spędził 48 lat był gubernatorem prowincji Rijad, zanim został księciem korony i ministrem obrony.
  Przejmuje tron w trudnym dla Arabii Saudyjskiej. Po pokonaniu się rebelii islamistów 10 lat temu, kraj, wciśnięty jest między rosnące zagrożenia z Al-Kaidy w Jemenie na południu i Państwa Islamskiego na północy. Obie grupy mają swoich sympatyków wewnątrz Arabii Saudyjskiej. W roku ubiegłym Arabia Saudyjska przystąpiła do koalicji przeciw Państwu Islamskiemu.

  Kraj ten jest jednym z największych na świecie producentów ropy naftowej i liderem wśród państw OPEC (producentów ropy).

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama