Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wsparcie przedsiębiorczości i gwarancja miejsca pracy

ag
Aniela Bednarek:  - Nagroda Menedżer Roku 2008 oraz inne wyróżnienia utwierdziły mnie w przekonaniu, że warto podejmować wyzwania, być człowiekiem czynu i realizować marzenia
Aniela Bednarek: - Nagroda Menedżer Roku 2008 oraz inne wyróżnienia utwierdziły mnie w przekonaniu, że warto podejmować wyzwania, być człowiekiem czynu i realizować marzenia fot.WSIiU
Z Anielą Bednarek, kanclerzem Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi.

Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności (WSIU) oferuje różnorodny zakres specjalizacji. Na ile jednak uzyskane wykształcenie daje absolwentom szansę by zaistnieć na rynku pracy?
Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności od samego początku postawiła sobie za główny cel przygotowanie takich kierunków studiów oraz specjalizacji, które pozwoliłyby absolwentom na swobodne poruszanie się na rynku pracy. Dzięki korelacjom z firmami i liderami z danego sektora, wypracowaliśmy program studiów tak, aby w realny sposób przygotować absolwentów do zawodów przyszłości, również w regionie łódzkim. Jesteśmy otwarci na takie kierunki, które szkolą pożądanych na rynku pracy specjalistów oraz dają szansę na założenie własnej działalności gospodarczej i tworzenie nowych miejsc pracy. W tym celu otworzyliśmy Inkubator Przedsiębiorczości, gdzie absolwenci naszej Uczelni, i nie tylko, mogą otwierać swoje pierwsze firmy i próbować swoich sił, jako samodzielnie funkcjonujące podmioty gospodarcze.

Jest Pani laureatką nagrody Menedżer Roku 2008, otrzymała Pani m.in. statuetkę "Lidera Polskiego Biznesu" i "Pierwszy Diament do Złotej Statuetki". Czy te zaszczytne wyróżnienia wpłynęły na późniejszą działalność uczelni?

Z pewnością utwierdziło mnie to w przekonaniu, że wszystkie dotychczasowe działania miały i mają sens, że warto podejmować wyzwania, być człowiekiem czynu, realizować marzenia i działać w wyznaczonym przez siebie kierunku. Zmotywowało mnie to do jeszcze bardziej wytężonej pracy, szukania nowych rozwiązań i kierunków rozwoju uczelni.

Oferta edukacyjna w Łodzi jest dosyć bogata. Jak uczelnia radzi sobie z konkurencją?

Tak jak wspomniałam już wcześniej, staramy się jak najlepiej dopasować kierunki i sposób kształcenia do aktualnej sytuacji rynkowej, aby zapewnić naszym studentom pracę po zakończeniu studiów. Te działania uważamy za priorytetowe i cały czas do tego dążymy. Nasza uczelnia, jako jedyna w regionie posiada swój campus. Znajduje się w nim Ośrodek Sportu i Rekreacji "Angelica" wraz z parkiem wodnym, halą sportową, siłownią. Na terenie naszej uczelni znajduje się akademik. Nasze Centrum Kosmetologii oraz Centrum Fizjoterapii stanowi doskonałą bazę do odbycia praktyk i przeprowadzania zajęć praktycznych dla studentów Wydziału Pedagogiki i Promocji Zdrowia. Uczelnia jest właścicielem Szpitala w Głownie.
Na terenie campusu został utworzony najnowocześniejszy Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości dający ogromne możliwości i wsparcie wszystkim tym, którzy myślą o założeniu własnego biznesu. Powyższe rozwiązania są bardzo cenione przez studentów, którzy w jednym miejscu mają dostęp do całej infrastruktury. Dla licznej grupy studentów zagranicznych był to czynnik decydujący o wyborze uczelni.

WSIU kształci jednak nie tylko studentów...
To prawda. Ofertę edukacyjną kierujemy do młodszych grup wiekowych. Przy uczelni działa przedszkole Przedszkole ABiSmyki, szkoła podstawowa ABiS -School4child oraz gimnazjum i liceum ABiS.

Czy uczelnia działa w branżach, które są powiązane z kierunkami studiów?

Tak, jak najbardziej. Prowadzimy działania innowacyjnie, śledzimy najnowsze trendy w sektorach takich jak IT, Grafika , Gry komputerowe, ale również branże związane z fizjoterapią i kosmetologią oraz z innymi kierunkami z branży medycznej. W tym roku np. jako jedyna niepubliczna uczelnia zostaliśmy partnerem Łódzkiego Klastra Gamedev - najnowszego projektu Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Łódzki Klaster Gamedev to związek firm produkujących gry komputerowe i video oraz aplikacje mobilne rozwijający się pod patronatem Urzędu Miasta Łodzi oraz Urzędu Marszałkowskiego. Wierzymy, że ta współpraca zaowocuje nowymi projektami, które wpłyną na rozwój nowych technologii na łódzkim rynku.
Upatrujemy w tym również szansę dla naszych przyszłych i obecnych absolwentów, jako właściwego kierunku rozwoju.
Dodatkowo, w tym roku zostaliśmy partnerem strategicznym tegorocznej edycji Europejskiego Forum Gospodarczego, które łączy biznes z nowymi technologiami i kreatywnością. Dwudniowe spotkanie było okazją do nawiązania nowych kontaktów i podjęcia ciekawych rozmów z potencjalnymi partnerami uczelni zarówno w zakresie praktyk i staży, jak i współpracy pod kątem rozwoju nowych kierunków studiów uwzględniających potrzeby rynku pracy.

Czy ma Pani w planach poszerzenie oferty uczelni?

Tak. Na bieżąco śledzimy aktualne trendy na rynku pracy i w odpowiedzi na nie, mamy perspektywiczne plany, które pozwolą na rozszerzenie oferty studiów.

Czy WSIU, jako uczelnia niepaństwowa, zapewnia swoim studentom pomoc finansową?
Tak, oczywiście. Mamy różnego rodzaju stypendia dla studentów - za wybitne wyniki w nauce, za sukcesy na płaszczyźnie sportowej oraz socjalne dla wszystkich, którzy takiego wsparcia potrzebują. Do każdego podchodzimy w indywidualny sposób i staramy się być elastyczni także w kwestii trybu nauczania. Studenci, którzy np. z powodu wyjazdów na różnego rodzaju zawody mieliby dużą absencję, mogą podjąć indywidualny tok nauczania. A jest ich sporo, szczególnie na kierunku Wychowanie Fizycznie. Zarówno studenci, jak i absolwenci WF wielokrotnie przynosili nam chlubę. Uczelnia wspiera jednak wszystkie talenty - pomagamy studentom dosięgnąć marzeń i odnieść sukces.

Jakiej rady chciałaby Pani udzielić studentom rozpoczynającym naukę?
Czerpać jak najwięcej korzyści z tego co daje rynek i uczelnia. Obecnie na studentów czeka mnóstwo możliwości rozwoju, dodatkowych źródeł wiedzy i inspiracji. Czasy zdecydowanie się zmieniły i ten kto zacznie korzystać z wielu dodatkowych możliwości, po ukończeniu studiów będzie dobrze wyposażony w wiedzę i umiejętności niezbędne na rynku pracy. Mam tutaj na myśli, między innymi Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości jaki działa na naszej Uczelni. Doskonałe miejsce do przetestowania swoich pomysłów biznesowych na preferencyjnych warunkach, praktycznie bez żadnego ryzyka. Kiedyś młodzi nie mieli takich szans. Dodatkowo to bardzo inspirujące miejsce zarówno pod kątem samego wnętrza jak i ludzi, których można tam spotkać. Kolejna rzecz to praktyki i staże. Większość studentów, którzy odbyli praktyki lub staże w renomowanych firmach często znajduje tam zatrudnienie. Studenci nie tylko naszej uczelni już na studiach mają możliwość rozpocząć swoją drogę kariery podejmując dialog z firmami. Przy naszej uczelni działa również Akademickie Biuro Karier, które chętnie pomaga w dotarciu do odpowiedniego pracodawcy i znalezieniu stażu. Wystarczy tylko zrobić ten pierwszy krok. Studentom, którzy poważnie myślą o swoje karierze zawodowej i przyszłości, będę powtarzać aż do znudzenia - języki, języki i jeszcze raz języki. Wszystkie nasze rozmowy z dużymi firmami rynkowymi, szczególnie z sektora IT są zgodne, że język jest podstawą zatrudnienia i często decyduje o pierwszeństwie w wyborze kandydata, jak i determinuje wielkość jego wynagrodzenia. Dodatkowo znajomość języka jest przepustką do odbycia praktyk zagranicznych w macierzystych siedzibach dużych firm i korporacjach , co się przekłada na zdobycie cennego doświadczenia, połączonego dodatkowo "z przygodą". Taka pozycja w CV jest dzisiaj niezwykle ceniona.
Na koniec jeszcze raz zachęcam studentów by w przerwie na zabawę i korzystania ze wszystkich przywilejów, jakie niesie ze sobą bycie studentem nie zapominali o tych przywilejach, które pozwolą w późniejszym okresie zapewnić sobie dobry start do kariery zawodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki