Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jacek Dehnel promował w Łodzi "Matkę Makarynę"

Łukasz Kaczyński
Jacek Dehnel, poeta, prozaik i tłumacz, promował w Łodzi swoją najnowszą powieść o oszustce, która podawała się za przeoryszę
Jacek Dehnel, poeta, prozaik i tłumacz, promował w Łodzi swoją najnowszą powieść o oszustce, która podawała się za przeoryszę Paweł Łacheta
W Poleskim Ośrodku Sztuki gościł w czwartek Jacek Dehnel ze swoją najnowszą książką "Matka Makaryna". Wkrótce do Łodzi przyjadą kolejni pisarze.

"Matka Makryna" to powieść, którą Jacek Dehnel próbuje dobrać się do pewnego sposobu myślenia o Polsce, polskim duchu romantycznym i patriotyzmie. Jej bohaterką jest Makryna Mieczysławska, oszustka, która w XIX wieku podawała się za przeoryszę klasztoru unickich zakonnic w Mińsku, prześladowaną przez prawosławnych. Udało się jej przeniknąć do paryskiego środowiska Wielkiej Emigracji. Przez opowieści o prześladowaniu, łącznie z torturami, jakich miała doświadczać, stała się dla emigrantów symbolem cierpiącej pod zaborami Ojczyzny. Podziwiali ją papieże, zafascynowała Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida i Adama Mickiewicza, którego skłoniła do odejścia od sekty towiańczyków.

O książce jej autor opowiadał w Poleskim Ośrodku Sztuki w Łodzi. Mająca formę monologu Makryny powieść napisana została językiem stylizowanym na XIX-wieczną polszczyznę. Jak przyznaje Dehnel, praca nad książką trwała 5 lat (w międzyczasie gdański pisarz wydał m.in. zbiór felietonów "Młodszy księgowy", przetłumaczył powieści "Wielki Gatsby" Francisa Scotta Fitzgeralda i "Hotel de Dream" Edmunda White'a, guru literatury gejowskiej), a rekonstruując stan języka z tego czasu opierał się m.in. na źródłach pisanych, w tym zeznaniach złożonych przez Makrynę w Rzymie i jej wypowiedziach spisanych przez księdza Jełowieckiego.

Dla Wielkiej Emigracji stała się Makryna elementem gry politycznej o względy papiestwa dla sprawy polskiej, ale i Makryna prowadziła własną, ryzykowną grę. Że Makryna, czyli Irena Wińczowa jest oszustką, wykazywały władze carskie, ale nie znalazły posłuchu. Po latach zdemaskował ją ks. Jan Urban.

W czwartek 29 stycznia, gościem POS będzie Joanna Szczepkowska, aktorka i reżyserka, która zaprezentuje książkę "Wygrasz jak przegrasz", będącą drugą częścią rodzinnej sagi. Porusza w niej też całkiem niedawne tematy, jak swój konflikt z reżyserem Krystianem Lupą, dyskusję o "lobby gejowskim" czy proces wytoczony stacji TVN o naruszenie godności osobistej.

Tego samego dnia w Domu Literatury odbędzie się spotkanie wokół książek "Kolaże kolarzy" i "Wszystko jest kleptomania. Autoremix" napisanych przez poetkę skrywającą się pod pseudonimem Samantha Kitsch (jedna z tez mówi, że może to być nawet kilku poetów). Spotkanie poprowadzą poeci Rafał Gawin i Piotr Grobliński.

Dzień później, znów w POS, w 10. rocznicę zamachu na uczniów szkoły w Biesłanie, o książce "Pęknięte miasto" opowiedzą jej autorzy, Zbigniew Pawlak i Jerzy Wlazło.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki