Matka siedmiolatki odpowie przed sądem za pomoc pedofilowi,...

  Matka siedmiolatki odpowie przed sądem za pomoc pedofilowi, który molestował jej córkę

  Ewa Chojna(aip)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Matka 7-letniej dziewczynki spod Jawora odpowie przed sądem za pomoc pedofilowi, który molestował jej dziecko. Prokuratura postawiła jej zarzut poplecznictwa, czyli utrudniania bądź udaremniania postępowania karnego przez udzielanie sprawcy pomocy w uniknięciu odpowiedzialności. Kobieta miała m.in. wyrywać z ręki telefon kobiecie, która o zachowaniu pedofila chciała zawiadomić policję. Matce grozi pięć lat więzienia. Sam pedofil już nie żyje - powiesił się w więziennej celi.
  Sąsiadka nakrył pedofila w ogrodzie

  Sąsiadka nakrył pedofila w ogrodzie ©fot. Mateusz Różański

  To echa głośnej sprawy z sierpnia 2014 roku. Policja zatrzymała wtedy 77-letniego mieszkańca wsi Postolice pod Jaworem, który w ogrodzie miał skrzywdzić 7-letnią dziewczynkę, swoją sąsiadkę. Dwa lata wcześniej ten sam mężczyzna był skazany za molestowanie starszej siostry siedmiolatki. Gdy w sierpniu zatrzymano go po raz drugi, powiesił się w więziennej celi. Już wtedy mieszkańcy wsi mówili o podejrzanym zachowaniu matki skrzywdzonej dziewczynki, która miała chronić pedofila. Teraz potwierdziła je prokuratura. Kobieta usłyszała zarzut poplecznictwa.

  Świadkiem molestowania dziecka w ogrodzie była jedna z sąsiadek. Błyskawicznie zabrała dziewczynkę od mężczyzny i o wszystkim powiadomiła jej matkę.
  Zawiadomiła też policję. – Matka próbowała ją powstrzymać, wyrywając telefon z ręki – mówi Liliana Łukasiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy. – Po przyjeździe policji kobieta nie chciała oddać odzieży dziewczynki, w którą ta ubrana była podczas zdarzenia w ogrodzie. Twierdziła, że dziecka nie przebierała, a także zaprzeczała, aby zdarzenie z udziałem Bronisława Sz. w ogóle miało miejsce.

  Mało tego. Kiedy dziewczynka opowiadała co zrobił starszy sąsiad, jej matka ostro zaprzeczała. 77-latka i matkę dziecka zatrzymano. Dziewczynkę przewieziono do szpitala w Legnicy, gdzie poddano ją badaniu ginekologicznemu. Nie została zgwałcona. Trafiła do domu dziecka, w którym razem z dwójka starszego rodzeństwa mieszkała. Jak się okazało, u matki była jedynie na wakacje. – Prokurator ocenił, że oskarżona próbowała pomóc sprawcy w uniknięciu odpowiedzialności karnej. Dlatego kobieta usłyszała zarzut poplecznictwa – informuje Liliana Łukasiewicz. – Za czyn taki grozi jej kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. 40-latka nie przyznała się do popełnienia przestępstwa i złożyła wyjaśnienia Bronisław Sz. usłyszał zarzut doprowadzenia małoletniej poniżej piętnastego roku życia do poddania się innym czynnościom seksualnym. Groziła mu za to kara do 12 lat więzienia. Dwa lata wcześniej, za molestowanie starszej z sióstr został skazany na dwa lata w zawieszeniu na pięć lat próby. Dzień po tymczasowym aresztowaniu w sierpniu ubiegłego roku powiesił się w celi zakładu karnego we Wrocławiu. 40-letnią matkę molestowanej dziewczynki przebadali biegli psychiatrzy. – Rozpoznali u niej sprawność intelektualną na poziomie upośledzenia umysłowego w stopniu lekkim – mówi prokurator Łukasiewicz. – Stwierdzili też zaburzenia osobowości i zachowania, demonstrujące się drażliwością, skłonnością do działań i zachowań impulsywnych, obniżeniem kontroli emocji i spłyceniem krytycyzmu. Pomimo takiej diagnozy biegli psychiatrzy uznali również, że w momencie popełniania czynu zabronionego kobieta była poczytalna, w związku z tym może odpowiadać za to przed sądem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama