Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Armia w Łódzkiem otrzyma nowoczesny magazyn i superbazę

Agnieszka Jędrzejczak
W magazynie przechowywane będą mundury dla żołnierzy i rezerwistów, części zamienne uzbrojenia oraz żywność
W magazynie przechowywane będą mundury dla żołnierzy i rezerwistów, części zamienne uzbrojenia oraz żywność Janusz Wójtowicz/Polskapresse
Wygląda na to, że lata 2015 - 2016 będą przełomowe dla polskiej armii i regionu łódzkiego. Powstanie nowoczesny magazyn, a później superbaza.

Mundury dla żołnierzy i rezerwistów, części zamienne uzbrojenia oraz żywność polska armia będzie w przyszłym roku przechowywać w nowoczesnym magazynie, który powstaje na terenie kompleksu wojskowego w Kutnie.

Budowa niedawno się rozpoczęła. Magazyn będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie za sprawą w pełni zinformatyzowanego systemu działania. Sterty dokumentów i siłę człowieka zastąpią specjalne kody, nadane każdej przechowywanej rzeczy oraz cyfrowo sterowane regały wysokiego składowania.

W budynku będzie sześć sekcji: część administracyjna, magazyn uzbrojenia, magazyn sprzętu technicznego, magazyn żywnościowy, laboratorium żywnościowe oraz konserwatorownie. Wszystko to na powierzchni blisko dwudziestu tysięcy metrów kwadratowych.

Uspokajamy lokalnych mieszkańców - wojsko nie będzie przechowywać tam amunicji.

Budowa tego nowoczesnego kolosa pochłonie niecałe sto milionów złotych. Będzie to jeden z trzech nowoczesnych magazynów, które armia chce wybudować w najbliższych latach. Kolejne powstaną w Pile i Jastrzębiu Śląskim. Inwestycja w sumie ma kosztować blisko 300 milionów złotych.

Krok milowy w rozwoju zaplecza wojskowego postawi również podłęczycka jednostka wojskowa, gdzie stacjonuje I Dywizjon Lotniczy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.

W Leźnicy Wielkiej powstanie bowiem najnowocześniejszy w Polsce kompleks wojskowy, który planowo za dwa lata ma przyjąć śmigłowce wielozadaniowe.

W jednostce powstaną hangary do przechowywania i obsługi nowych śmigłowców, obecne zaś zostaną odpowiednio dostosowane.

Prace budowlane mogą w tym przypadku potrwać nawet kilkanaście lat. Wcześniej poznamy jednak producenta 70 śmigłowców dla polskiej armii, właśnie część z nich ma trafić do Leźnicy.

Przetarg o wartości 10 mld zł zakończył się 30 grudnia, a o umowę walczy trzech największych producentów: francuski Airbus Helicopters, który zapowiadał, że może uruchomić linię produkcyjną Caracala w Łodzi, włoska Agusta Westland oraz największa niewiadoma - amerykański Sikorsky Company, który fabrykę ma w Mielcu. Amerykanie początkowo domagali się zmiany warunków przetargu, grożąc, że do niego nie przystąpią. Ostatecznie jednak nie zrezygnowali.

Dokumenty przetargowe są analizowane. Przed podpisaniem umowy na dostawę MON planuje zawrzeć umowę offsetową. Finisz planowany jest na drugą połowę tego roku, a dostawa za dwa lata.

Zobacz też:

Źródło: x-news

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki