Czytelnictwo w Polsce. Coraz chętniej sięgamy po książki

  Czytelnictwo w Polsce. Coraz chętniej sięgamy po książki

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Zdaniem księgarzy, łodzianie wolą kupować tańsze, używane książki niż nowe
  1/2
  przejdź do galerii

  Zdaniem księgarzy, łodzianie wolą kupować tańsze, używane książki niż nowe ©archiwum Polskapresse

  Według danych Biblioteki Narodowej odsetek osób czytających książki wzrósł o 2,5 pkt proc. Dłuższe teksty wolimy czytać na papierze. Ponad 66 proc. Polaków sięga po prasę papierową.
  Spadek czytelnictwa w Polsce został zahamowany - wynika z najnowszego raportu TNS Polska, przygotowanego na zlecenie Biblioteki Narodowej. W minionym roku odsetek Polaków, czytających co najmniej jedną książkę rocznie, był o 2,5 punktu procentowego wyższy niż w roku 2012.

  Biblioteka Narodowa prowadzi badania, dotyczące czytelnictwa, co dwa lata. Jeszcze kilka lat temu liczba czytelników spadała. W 2012 roku co najmniej jedną książkę przeczytało 39,2 procent Polaków, w ubiegłym - już 41,7 procent.

  Najbardziej wzrosła grupa czytelników, którzy czytają od trzech do sześciu książek rocznie. Odsetek książkowych moli wzrósł znacznie mniej. Najczęściej czytają książki mieszkańcy dużych miast (ponad połowa w miastach powyżej stu tysięcy mieszkańców) ludzie zamożni i młodzi, zwłaszcza studenci (73 procent). Rzadko czytają książki seniorzy i mieszkańcy wsi. Najrzadziej (13 procent) emerytowani rolnicy.

  Na rynek czytelniczy technika wchodzi powoli. Długie teksty wolimy bowiem czytać na papierze. Tylko 12 procent respondentów miało w swoich rękach e-booka. Ponad 66 procent Polaków deklaruje czytanie prasy papierowej, 29 procent uzupełnia ją o portale internetowe.

  A jak jest w regionie? Wzrost zainteresowania czytelnictwem odnotowała w minionym roku filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Śródmieście, która specjalizuje się w książkach dla dzieci. Jeszcze rok temu miała ona 913 aktywnych czytelników w wieku do 18 lat, obecnie jest ich 952.

  - Widać, że dzieci przychodzą i wypożyczają. Niektóre wymieniają książki nawet raz w tygodniu - mówi Milena Zajączkowska, bibliotekarka. - Część dzieci przychodzi do biblioteki, bo lubi tu spędzać czas.


  "Będziemy więcej czytać". Sukces Targów Książki na Narodowym. Źródło: Murator Expo/x-news

  CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama