Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpopularniejsze imiona w Łódzkiem: Lena i Jakub na pierwszym miejscu

Piotr Brzózka
Marcin Oliva Soto/archiwum Polskapresse
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podliczyło najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w szesnastu województwach.

Z najnowszych danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynika, że Lena i Jakub to imiona najchętniej nadawane przez rodziców w naszym regionie w 2014 roku. Przegląd danych ze wszystkich województw pokazuje, że nie jesteśmy zbyt oryginalni.

Imiona te cieszą się największą popularnością w wielu regionach. Ale nie we wszystkich...

Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w 2014 r. w woj. łódzkim |Create infographics

W ubiegłym roku imię Lena rodzice nadali 577 dziewczynkom urodzonym w województwie łódzkim. Kolejne pod względem popularności są takie imiona, jak: Maja (565), Julia (516), Zuzanna (502), Hanna (466), Zofia (388), Amelia (365), Natalia (355), Aleksandra (327), Wiktoria (317).

Jeśli chodzi o chłopców, przeważają imiona wyjątkowo tradycyjne. W 2014 roku urodziło się 569 Jakubów, 492 Janów i 469 Antonich. Na liście najbardziej powszechnych imion są też: Kacper (467), Filip (398), Szymon (339), Adam (319), Franciszek (318), Wojciech (316) i Aleksander (308).

- Szczerze mówiąc nie znajduję wytłumaczenia dla popularności imienia Lena - mówi doktor Marcin Piotrowski, antropolog z Uniwersytetu Łódzkiego. - Czasem tak bywa, że ludzie chcą nadawać imię, które wydaje się rzadkie, a potem idzie fala, nagle to imię robi się bardzo popularne. Tak w pokoleniu dzisiejszych 30-latków było na przykład z Magdaleną czy Karoliną. Jeśli chodzi o imiona takie jak Jakub, Jan, Antoni, jest moda na stare imiona polskie albo w Polsce używane od dawna, także na imiona testamentowe - dodaje dr Piotrowski.

Jeśli chodzi o Jakuba, zgodność wyborów rodziców w całej Polsce jest niemal pewna. Jest to najpopularniejsze obecnie imię męskie w aż piętnastu z szesnastu województw. Z tej reguły wyłamali się jedynie mieszkańcy Mazowsza, gdzie urodziło 1427 Janów. Ale Jakub i tak zajął tu drugie miejsce w zestawieniu (1381).

Większa rozbieżność jest, jeśli chodzi o imiona żeńskie. Lena przeważa w dziesięciu województwach - oprócz łódzkiego także w kujawsko-pomorskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim. Jak widać, przewaga Leny jest niezależna od specyfiki, zamożności, historii czy preferencji politycznych danego regionu.

Jest też kilka miejsc w kraju, gdzie najchętniej nadawanym imieniem żeńskim jest Hanna. Są to województwa dolnośląskie i zachodniopomorskie. Zuzanna przeważa w województwach lubelskim, małopolskim i pomorskim. Natomiast w województwie podlaskim rodzice najchętniej dają dziewczynkom na imię Aleksandra.

W skali całej Polski w 2014 roku na świat przyszły 9642 Leny i 9382 Jakubów. MSW podaje, że imiona te są najchętniej nadawane w Polsce już drugi rok z rzędu. Natomiast jeśli spojrzeć na dane z ostatnich dziesięciu lat, hierarchia nieco się zmienia. W ostatniej dekadzie do najpopularniejszych imion dla dziewczynek należały: Julia, Maja i Zuzanna, zaś w przypadku chłopięcych przeważały takie imiona, jak: Antoni, Filip, Jan, Kacper oraz Szymon.

Jak Szymon Bobrowski wybierał imiona dzieciom? Źródło: TVP/x-news

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki