Marcin Stańczyk: Muzyka z obrazów Władysława Strzemińskiego...

  Marcin Stańczyk: Muzyka z obrazów Władysława Strzemińskiego wydana przez DUX [POSŁUCHAJ]

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Scena z opery "Solarize" Marcina Stańczyka w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego
  1/4
  przejdź do galerii

  Scena z opery "Solarize" Marcina Stańczyka w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego ©Fot. Krzysztof Bieliński / materiały artysty

  Prestiżowe wydawnictwo DUX wydało płytę z muzyką łódzkiego kompozytora Marcina Stańczyka, oklaskiwanego od Japonii po Paryż. Album nagrany został z łódzkim muzykami.
  Ponownie łódzcy artyści goszczą na albumie wypuszczonym przez renomowane wydawnictwo DUX. Tym razem jest to Marcin Stańczyk, który w 2013 roku jako pierwszy polski twórca zwyciężył w prestiżowym Toru Takemitsu Award w Tokio (do konkursu stanęło 93 kompozytorów).

  "Wreszcie jest - monograficzna płyta jednego z najbardziej oryginalnych młodych polskich kompozytorów" - cieszy się w książeczce płytowej krytyk muzyczny Jan Topolski, bo istotnie nareszcie w jednym miejscu zebrano najważniejsze utwory pochodzącego z Łęczycy kompozytora.
  Topolski trafia też w sedno, gdy pisze: "Prawdziwy twórca bez kompleksów, który wyzwolił się od zewnętrznych wpływów i podąża w kierunku własnego stylu". Tak, mamy do czynienia z twórcą światowym, wykonywanym od Bordeaux po chińskie Chengdu, i świadomym, którego Łódź powinna hołubić (póki co doceniony został m.in. stypendium marszałka województwa).

  Posłuchaj utworu, który wygrał w tokijskim konkursie  "Marcin Stańczyk - Chamber Music" to płyta dlatego też istotna, że za czas jakiś może stać się punktem odniesienia dla innych dokonań kompozytora. Przynosi utwory z lat 2008-2012 z 53. Festiwalu "Warszawska Jesień" i archiwum Instytut IRCAM w Centrum Pompidou, gdzie we wrześniu odbyła się prapremiera "Podźwięków". W kwietniu 2014 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej premierę miała jego kameralna opera "Solarize". Powstała jako część eksperymentalnego projektu. Za reżyserię odpowiadał głośny w ostatnim czasie Krzysztof Garbaczewski, ale to głównie muzyka Stańczyka zebrała pochlebne opinie.

  "Trzy powidoki" odwołują się do solarystycznych obrazów Wł. Strzemińskiego i są tak bogate w faktury, iż zapomina się, że gra to tylko jeden kontrabasista. "Laterna" na klarnet, wiolonczelę, fortepian i dwie perkusje rozciąga się na falach poruszeń i spowolnień. "Nibiru" eksponuje pola napięć między m.in. wiolonczelą, fortepianem i gitarą elektryczną pokazując, że muzyka poważna nie musi być sztywna. Na finał jest zaś "Mosaique" na wiolonczelę i elektronikę.  Tę wymagającą muzykę można określić, idąc za poezją Mirona Białoszewskiego, jako "szumy, zlepy, ciągi" lub jak Topolski umieścić ją między intelektualnym konceptualizmem a spontaniczną prostotą. Ważna jest w niej narracyjność i swoista teatralizacja. Bracia Quay mieli by z niej pożytek.

  Album ukazał się w ramach projektu "Młodzi Kompozytorzy w Hołdzie Fryderykowi Chopinowi" realizowanego przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Niedawno, w połowie października 2014 roku, muzykę Stańczyka znów można było usłyszeć w Łodzi, podczas 3. edycji Festiwalu "Musica Privata" w Widzewskiej Manufakturze.

  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Muzyka, obraz, poezja...

   ...bełkot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Sorry, ale podpieranie się twórczością Strzemińskiego w muzyce to jak ryba na rowerze.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Muzyka, obraz, poezja...

   rzeczywiście? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Czy Szanowny Pan zna na przykład unistyczną muzykę Zygmunta Krauze?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama