Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monitoring w szkołach. Nagrywać czy nie? Ministerstwo da pieniądze

Matylda Witkowska
Eksperci fundacji "Panoptykon" twierdzą, że obecność kamer nie ma wpływu na poziom międzyuczniowskiej przemocy
Eksperci fundacji "Panoptykon" twierdzą, że obecność kamer nie ma wpływu na poziom międzyuczniowskiej przemocy Mikołaj Suchan/Polskapresse
W przyszłym roku rząd ma dofinansować monitoring w szkołach, które go nie mają. Samorządy i dyrekcje szkół popierają program, obiekcje zgłasza Fundacja Panoptykon.

W przyszłym roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce dofinansować zakładanie w szkołach monitoringu. W naszym regionie większość placówek oświatowych ma już kamery. Ale te, które nie mają, czekają na pieniądze z niecierpliwością.

W Piotrkowie monitoring ma każda z ośmiu szkół podstawowych i pięciu gimnazjów. Gorzej jest w szkołach ponadgimnazjalnych. Z czterech piotrkowskich liceów tylko trzy mają zainstalowane kamery. A III LO im. Słowackiego ma tylko... dwie kamery w wejściu do męskiej toalety.

- Udało nam się na własną rękę zdobyć pieniądze od sponsorów na dwie kamery. Umieściliśmy je w toalecie, żeby ukrócić palenie. Oczywiście kamery obejmują tylko pomieszczenia ogólne - informuje Joanna Księżopolska-Szulc, dyrektor szkoły.

Ukrócić chodzenie na fajkę u licealistów się udało. Ale szkoła wciąż ma problemy z brakiem kamer. - Na korytarzach nauczyciele mają dyżury i jakoś sobie radzimy. Ale sprzed szkoły giną rowery i kamery bardzo by się tam przydały - mówi dyrektor.

W regionie łódzkim większość szkół od lat wyposażona jest w monitoring. Tym, które nie są, pomóc ma Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

W ramach "Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań - Razem bezpieczniej" od przyszłego roku rząd chce dofinansować zakładanie monitoringu w szkołach. 50 proc. kosztów zakupu i instalacji kamer pokrywane będzie z budżetu państwa. Pozostałe 50 proc. mają zapewnić samorządy. Szczegóły programu mają być znane pod koniec lutego.

Samorządy do programu nastawione są przychylnie.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

- Każdy pomysł mający na celu poprawę bezpieczeństwa uczniów jest wart uwag. Jeśli taki program zostanie ujęty w ramy formalne, to miasto Łódź weźmie w nim udział - zapewnia Grzegorz Gawlik z biura prasowego łódzkiego magistratu.

Wątpliwości co do programu mają za to eksperci Fundacji Panoptykon, która zajmuje się zagrożeniami wynikającymi z wszechobecnego kontrolowania obywateli.

- Wyniki badań "Szkoła bez Przemocy" sugerują, że obecność kamer nie ma wpływu na poziom międzyuczniowskiej przemocy. Dużo ważniejsza jest dobra atmosfera panująca w szkole oraz nauczyciele wspierający swoich podopiecznych i poświęcający im sporo uwagi - czytamy w broszurze Fundacji Panoptykon. - Być może zatem pieniądze wydane na kamery można było lepiej spożytkować, przeznaczając je np. na szkolenia dla nauczycieli oraz zajęcia profilaktyczne dla uczniów i rodziców - piszą przedstawiciele fundacji.

Jednak dyrektorzy placówek, które mają już monitoring, chwalą to rozwiązanie.

- Nasza szkoła podzielona jest na dziesięć budynków. Oprócz nas znajdują się w niej inne instytucje. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której dziedziniec nie byłby monitorowany - podkreśla Teresa Łęcka, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19 w Łodzi. - Monitoring przydaje się, gdy trzeba znaleźć właściciela auta stojącego na szkolnej zatoczce - dodaje.

Kamery chwali też Grzegorz Szewczyk, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Czarnocinie. - Od czasu instalacji kamer kradzieży u nas nie było - mówi dyrektor. - A jeśli jeden z uczniów zarzuca drugiemu, że coś mu uszkodził, można cofnąć taśmę i sprawdzić. Planujemy dalszą rozbudowę systemu monitoringu - zapowiada Grzegorz Szewczyk.

Znęcała się w szkole nad uczniem. Zawiesili ją na 10 dni. Źródło: US CBS/x-news

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki