Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: różne ceny wody w tej samej spółdzielni

Karolina Jędrzejczyk
W tych blokach w Łodzi stawki za ciepłą  wodę różnią się o kilkadziesiąt procent.
W tych blokach w Łodzi stawki za ciepłą wodę różnią się o kilkadziesiąt procent. Jakub Pokora
Mieszkam tu prawie dwadzieścia lat i jeszcze nigdy nie było tak drogo, jak teraz! - skarży się pan Artur, mieszkaniec bloków należących do Spółdzielni Mieszkaniowej Dąbrowa. Ostatni rachunek za ciepłą wodę przyprawił jego i 29 innych lokatorów bloku o ból głowy.

- Jeszcze do jesieni płaciliśmy około 14 złotych za metr sześcienny ciepłej wody - opowiada. - Wtedy przyszła pierwsza podwyżka i ceny skoczyły na 18 złotych, co już wydawało nam się drogo. Lutowy rachunek to już jednak jakaś przesada. Spółdzielnia chce od nas... 23 złote za każdy metr sześcienny! - denerwuje się lokator.

Skąd tak astronomiczna kwota? - Lokatorzy tego bloku płacą 17,49 złotych za podgrzanie metra sześciennego zimnej wody, której taka sama ilość kosztuje 5,52 złotych - mówi Jolanta Obiedzińska, zastępca dyrektora spółdzielni d/s ekonomicznych. - Stąd kwota do zapłaty to 23 złote za metr.
Czy to rekordowe stawki jak na Łódź? Na to wygląda. W SM Ogniwo, która też ma bloki na Dąbrowie, kwota 15 zł należy do najwyższych. Na niedalekich Chojnach przeważająca część mieszkańców płaci 9-10 złotych.

- Trudno nam wytłumaczyć, skąd taka stawka - mówi Jolanta Obiedzińska. - Dzielimy koszt z faktury, jaką otrzymujemy od dostawcy ciepła, przez ilość zużytych metrów sześciennych wody w danym bloku i wychodzi nam stawka. Przykro, że wyszło aż tyle, ale musimy rozliczać zgodnie z faktycznym kosztem - tłumaczy Obiedzińska.

Na terenie 84 bloków należących do spółdzielni to jednak jedna z najwyższych stawek.
- Zdecydowana większość oscyluje między 10 a 14 złotych - dodaje Obiedzińska. - Zdarzają się jednak bloki, gdzie zanotowaliśmy koszt podgrzania wody na poziomie 9,89 złotego.

Skąd te różnice? - Jesteśmy na etapie badania sprawy - mówi Grzegorz Piątkiewicz, zastępca prezesa spółdzielni d/s technicznych. - Nasi pracownicy właśnie dokonują kontroli urządzeń. Jej wyniki będą znane za dwa lub trzy tygodnie.

- Paradoksalnie, jeśli odbiorcy zużywają niewiele wody, cena jednostkowa jest wyższa- wyjaśnia nam inżynier Maciej Zapałowski, specjalista d/s dostaw ciepła. - Różnice mogą wynikać także z właściwości instalacji w poszczególnych blokach, czy nawet błędu w pomiarach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki