Menu Region

Łódź: różne ceny wody w tej samej spółdzielni

Łódź: różne ceny wody w tej samej spółdzielni

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Łódzki

Karolina Jędrzejczyk

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Łódź: różne ceny wody w tej samej spółdzielni

W tych blokach w Łodzi stawki za ciepłą wodę różnią się o kilkadziesiąt procent. (© Jakub Pokora)

Mieszkam tu prawie dwadzieścia lat i jeszcze nigdy nie było tak drogo, jak teraz! - skarży się pan Artur, mieszkaniec bloków należących do Spółdzielni Mieszkaniowej Dąbrowa. Ostatni rachunek za ciepłą wodę przyprawił jego i 29 innych lokatorów bloku o ból głowy.
- Jeszcze do jesieni płaciliśmy około 14 złotych za metr sześcienny ciepłej wody - opowiada. - Wtedy przyszła pierwsza podwyżka i ceny skoczyły na 18 złotych, co już wydawało nam się drogo. Lutowy rachunek to już jednak jakaś przesada. Spółdzielnia chce od nas... 23 złote za każdy metr sześcienny! - denerwuje się lokator.

Skąd tak astronomiczna kwota? - Lokatorzy tego bloku płacą 17,49 złotych za podgrzanie metra sześciennego zimnej wody, której taka sama ilość kosztuje 5,52 złotych - mówi Jolanta Obiedzińska, zastępca dyrektora spółdzielni d/s ekonomicznych.
- Stąd kwota do zapłaty to 23 złote za metr.
Czy to rekordowe stawki jak na Łódź? Na to wygląda. W SM Ogniwo, która też ma bloki na Dąbrowie, kwota 15 zł należy do najwyższych. Na niedalekich Chojnach przeważająca część mieszkańców płaci 9-10 złotych.

- Trudno nam wytłumaczyć, skąd taka stawka - mówi Jolanta Obiedzińska. - Dzielimy koszt z faktury, jaką otrzymujemy od dostawcy ciepła, przez ilość zużytych metrów sześciennych wody w danym bloku i wychodzi nam stawka. Przykro, że wyszło aż tyle, ale musimy rozliczać zgodnie z faktycznym kosztem - tłumaczy Obiedzińska.

Na terenie 84 bloków należących do spółdzielni to jednak jedna z najwyższych stawek.
- Zdecydowana większość oscyluje między 10 a 14 złotych - dodaje Obiedzińska. - Zdarzają się jednak bloki, gdzie zanotowaliśmy koszt podgrzania wody na poziomie 9,89 złotego.

Skąd te różnice? - Jesteśmy na etapie badania sprawy - mówi Grzegorz Piątkiewicz, zastępca prezesa spółdzielni d/s technicznych. - Nasi pracownicy właśnie dokonują kontroli urządzeń. Jej wyniki będą znane za dwa lub trzy tygodnie.

- Paradoksalnie, jeśli odbiorcy zużywają niewiele wody, cena jednostkowa jest wyższa- wyjaśnia nam inżynier Maciej Zapałowski, specjalista d/s dostaw ciepła. - Różnice mogą wynikać także z właściwości instalacji w poszczególnych blokach, czy nawet błędu w pomiarach.
5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

SM "GÓRNA" - 27,68 zł./m sześcienny ciepłej wody

+27 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ciekawa sprawa (gość)  •

Nasza spółdzielnia "Górna" bierze 27,68 zł. za 1 metr sześcienny ciepłej wody, zimna - 7,49 zł. Skąd ma taką cenę?

skomentuj

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zula (gość)  •

Myślę że teeba poszukac kogos kto sie na tym zna I pomoze man to policzyc bo to zwykle oszustwo

odpowiedzi (0)

skomentuj

hałasy w instalacji c/o

+97 / -81

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lokator z 614 (gość)  •

lekceważą lokatorów z których żyją - np od października w bloku 614 strasznie hałasuje instalacja c/o ale chamy z działu technicznego jak i pan prezes mają to gdzieś i nie zamierzają zrobić nic do wiosny. Tymczasem płącimy jedne z większych czynszów w Łodzi a nie możemy spać ani odpoczywać we włąsnych ciężko opłąconych mieszkaniach!

odpowiedzi (0)

skomentuj

pilnuj się.....

+88 / -132

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sp-ca (gość)  •

Obecnie takich przypadków będzie więcej.Sp-nie zostały podzielone na nieruchomości i w całej sp-ni będą występowały róznice..nie tylko w opłatach wody, ale również energii elektrycznej , cieplnej, oraz wspomnianej wody .Zużycie i koszty zużycia muszą się bilansować.Jeśli niefrasobliwość mieszkańców danej nieruchomości będzie duża i nie będą zwracali uwagi na to ażeby oszczędzać... ...tak,tak oszczędzać ...bo nie wszyscy mieszkańcy mają opomiarowane mieszkania /woda/ i w wielu mieszkaniach zgłoszono w administracji sp-ni jedną osobę, a przez nie przewija się sporo dodatkowych osób...to ktoś...czyli pozostali członkowie nieruchomości będą musieli zbilansować...czyli pokryć koszty w/w wymienionych czynników cenotwórczych. Trzeba nauczyć się oszczędzać i...tępić sąsiadów, którzy "żyją ponad stan"......To tak skrótowo...

skomentuj

Liczniki

+24 / -27

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ciekawa sprawa (gość)  •

Ilość osób w mieszkaniu, zgłoszonych do spółdzielni, chyba nie zmienia stawki za wodę, CO i energię elektryczną, tak jak wszędzie mamy pozakładane liczniki. I to one decydują o ilości zużywanych dóbr. Jedyne ilość osób w mieszkaniu bierze się pod uwagę przy opłatach za wywóz nieczystości. Czyż się mylę?

odpowiedzi (0)

skomentuj