Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowe Centrum Badań Innowacyjnych Bioproduktów. Czy powstanie w Łodzi?

Paweł Patora
- Kluczowe znaczenie dla pomyślnej realizacji projektu ma zaangażowanie władz krajowych i regionalnych - mówi prof. Bielecki
- Kluczowe znaczenie dla pomyślnej realizacji projektu ma zaangażowanie władz krajowych i regionalnych - mówi prof. Bielecki Grzegorz Gałasiński
Dzięki unijnemu wsparciu innowacyjne bioprodukty mogą stać się wizytówką regionu. W projekt zaangażowane są trzy łódzkie uczelnie, łódzki oddział PAN i dwa niemieckie instytuty.

Czy w Łodzi powstanie supernowoczesne Międzynarodowe Centrum Badań Innowacyjnych Bioproduktów? Komisja Europejska poinformowała w piątek, że projekt ten pomyślnie przeszedł pierwszy etap konkursu "Teaming for excellence" w ramach programu Horyzont 2020.

Pomysłodawcą Międzynarodowego Centrum Badań Innowacyjnych Bioproduktów jest prof. Stanisław Bielecki, rektor Politechniki Łódzkiej.

Według rektora, jest jeszcze za wcześnie, by mówić o konkretach. Wiadomo, że łódzki ośrodek pracowałby nad opracowaniem i wdrożeniem innowacyjnych produktów, wytwarzanych na bazie surowców naturalnych, w tym odpadów organicznych. Chodzi o materiały, które znajdą zastosowanie w medycynie, przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, spożywczym i wielu innych.

Produkty pochodzenia biologicznego są bowiem coraz częściej wykorzystywane we wszystkich branżach przemysłowych, np. do wytwarzania materiałów włókienniczych, konstrukcyjnych i elektrycznych. Stosują je m.in. producenci samochodów i samolotów.

Międzynarodowe Centrum Badań Innowacyjnych Bioproduktów ma być tworzone przez zespoły naukowców z Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi wspólnie z niemieckimi partnerami z dwu instytutów Maksa Plancka - w Moguncji i Getyndze.

Łódzki projekt jest jednym z 31 pozytywnie ocenionych przez Komisję Europejską. Znalazły się wśród nich jeszcze dwa inne wnioski z Polski. Jeden zgłosiła Politechnika Wrocławska, drugi - Politechnika Warszawska - oba we współpacy z partnerami z Niemiec.

Łącznie do konkursu "Teaming for Excellence" zgłoszono 169 wniosków, w tym 19 z Polski.

31 zwycięskich wniosków otrzyma dofinansowanie w kwocie 500 tys. eurokażdy na przygotowanie w ciągu roku szczegółowego biznesplanu.

Te, które przejdą do drugiego etapu, otrzymają od 15 do20 mln euro, na okres pięciu lat, na realizację centrum doskonałości. Wszystkie zakwalifikowane do drugiego etapu polskie projekty uzyskały rekomendacje Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, a formalnie zostały zgłoszone przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

- Nowe centrum doskonałości pomoże regionowi łódzkiemu w uzyskaniu konkurencyjnej pozycji w nauce, a w dalszej perspektywie w rozwoju innowacji w regionie - ocenia prof. Stanisław Bielecki. - Ambicją tego projektu jest konsolidacja wysiłków w kierunku interdyscyplinarnego podejścia do badań polimerów i materiałów pochodzenia biologicznego.

Niewątpliwie, jeśli nowy ośrodek powstanie, umożliwi prowadzenie badań na światowym poziomie i usprawni współpracę łódzkiego środowiska naukowego z przemysłem w Polsce i na świecie.

Rektor Bielecki podkreśla, że sukces, jakim jest zakwalifikowanie zgłoszonego we wrześniu wniosku do drugiego etapu europejskiego konkursu, był możliwy dzięki wsparciu jego inicjatywy przez łódzkie środowisko naukowe oraz władze samorządowe. Rektor PŁ wierzy, że projekt ten zakwalifikuje się do drugiego etapu konkursu i otrzyma unijne dofinansowanie. Prawdopodobnie powstanie wtedy nowa instytucja realizująca założenia projektu.

Zobacz też:

Źródło:x-news.pl
Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki