Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Rajmunda Rembielińskiego stanie przy Sukcesji w Łodzi

Wiesław Pierzchała
Wykonany z brązu pomnik ma przedstawiać dumnego, opartego o cyrkiel Rembielińskiego
Wykonany z brązu pomnik ma przedstawiać dumnego, opartego o cyrkiel Rembielińskiego mat. promocyjne
Pomnik znanego polityka i działacza gospodarczego Rajmunda Rembielińskiego, niezwykle zasłużonego dla powstania Łodzi przemysłowej, stanie wkrótce przed wejściem do centrum handlowego Sukcesja przy al. Politechniki w Łodzi.

W tej sprawie zawarto porozumienie między Towarzystwem Przyjaciół Łodzi, które jest pomysłodawcą, a Sukcesją, która sfinansuje przedsięwzięcie. Pomnik ma się składać z dwóch części: wykonanej z brązu postaci Rembielińskiego oraz z kamiennego kręgu przedstawiającego historyczny plan Łodzi z 1823 roku.

- To bardzo dobry pomysł, dzięki któremu nareszcie zostanie uhonorowany Rajmund Rembieliński, który do tej pory był niedoceniany w naszym mieście. Świadczy o tym choćby to, że był jedynie patronem ulicy i koła przewodników PTTK, co nie do końca odpowiadało randze i znaczeniu tej postaci.

Zasługi Rembielińskiego dla Łodzi są nie do przecenienia. Pamiętajmy, że jako wojewoda mazowiecki pomagał Łodzi, przyjeżdżał do niej i mocno zaangażował się w budowę u nas przemysłu włókienniczego - mówi Mirosław Zbigniew Wojalski, znawca dawnej Łodzi.

Pomnik Początków Miasta Łodzi zostanie wykonany przez Pracownię Rzeźby i Konserwacji Obiektów Zabytkowych, którą w latach 70. XX wieku założył Zbigniew Władyka, autor m.in. pomnika Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Dziś pracownię prowadzi jego córka Zofia z mężem Krzysztofem Łuczakiem.

- Możemy domyślać się, że gdy Rajmund Rembieliński pracował nad planem miasta, był energicznym, owładnięty pasją człowiekiem. Taka właśnie ma być ta rzeźba. Stojący dumny, wyprostowany mężczyzna, oparty o cyrkiel (symbol jego pracy), patrzący na swoje dzieło: plan miasta - mówi Zofia Władyka-Łuczak, rzeźbiarka i autorka pomnika.

Jego odsłonięcie odbędzie się w połowie tego roku, tj. przed otwarciem Sukcesji, które ma nastąpić po wakacjach. Pomnikowi będą towarzyszyć świetlne iluminacje.

Rajmund Rembieliński (1775 -1841) to jeden z bardziej znanych i wyrazistych działaczy politycznych i gospodarczych Królestwa Polskiego. To on wpadł na pomysł, aby w rejonie Łodzi utworzyć okręg przemysłu włókienniczego. Na jego zlecenie powstała pierwsza mapa miasta, zaś część zamieszczonych na niej ulic istnieje do dzisiaj. Książka o nim nosi tytuł "Kawaler Różanego Krzyża", a to dlatego, gdyż był wolnomularzem.

Rajmund Rembieliński urzędował w Warszawie, a mieszkał w pałacu w Krośniewicach, przy którym w parku postawił pierwszy w Polsce obelisk - jak podkreśla Mirosław Wojalski - poświęcony Józefowi księciu Poniatowskiemu.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki