Ważne
  Willa Langego, twórcy fabryki rowerów, znów wygląda pięknie

  Willa Langego, twórcy fabryki rowerów, znów wygląda pięknie

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Willa Langego, twórcy fabryki rowerów, znów wygląda pięknie
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Szymczak

  Renowacja zabytkowej willi fabrykanta Gustawa Langego przy ul. Gdańskiej 84, w której jest przedszkole, pochłonęła 760 tys. złotych.
  Pieniądze nie zostały zmarnowane, bowiem ta ciekawa, stylowa, a mniej znana rezydencja odzyskała dawny blask i znów przyciąga uwagę przechodniów.

  - Dzięki renowacji mamy nowy dach, piękne elewacje, odnowione ozdobne drzwi wejściowe i wymienione okna, dzięki czemu w środku zrobiło się znacznie cieplej. Chodzi o to, że okna w pomieszczeniach administracyjnych były nieszczelne i trochę marzliśmy. Tego problemu nie było w pomieszczeniach zajmowanych przez przedszkolaków - zapewnia Małgorzata Dąbek, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 208.

  Jeśli chodzi o wnętrza, to wzrok przyciągają stylowa klatka schodowa, dawne meble wbudowane w ścianę oraz drzwi kryształowe. Natomiast wśród dekoracji na fasadzie uwagę budzą kosze z owocami, które jako reliefy widnieją pod oknami. Podobne płaskorzeźby mamy przy drzwiach wejściowych, gdzie można zauważyć wieńce i festony, czyli warkocze z liści, kwiatów i owoców.

  W 1880 roku narożną działkę kupili bracia Fryderyk i Gustaw Wilhelm Lange. Wkrótce wybudowali tam fabrykę, która produkowała tkaniny, maszyny włókiennicze, a z czasem rowery zwane wtedy wielocypedami.

  W 1911 roku bracia Lange kupili sąsiednią parcelę od Edwarda i Berty Zellerów. Rok później stanęła na niej piętrowa willa z dachem mansardowym, w której zamieszkał Gustaw Lange z żoną Emilią i dziećmi: Karolem i Marią.

  Po drugiej wojnie światowej parcelę przejęło państwo. W budynkach fabrycznych powstał Ośrodek Badawczo - Rozwojowy Maszyn Włókienniczych "Polmatex - Cenaro".

  W willi natomiast założono zakładowe przedszkole, które kilkanaście lat temu odwiedził potomek przedwojennych właścicieli.

  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co to za gargamel???

   ala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   jest tu plastyk miejski?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama