Jacek Sroka/x-news
Qatar 2015 via EPA/Guillaume Horcajuelo
Katar 2015. Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych zajęła trzecie miejsce na mistrzostwach świata w Katarze. W swoim ostatnim mecz na mundialu po dogrywce pokonała Hiszpanię 29:28. W regulaminowym czasie gry było po 24. ZOBACZ ZDJĘCIA I VIDEO.

PGNiG/X-News

Polscy piłkarze ręczni po dramatycznym meczu pokonali Hiszpanię i zostali trzecią drużyną globu. Biało-czerwoni wrócili napodium MŚ po sześciu latach.

Polacy medal wywalczyli w stylu, który kibice bardzo długo będą pamiętać. Najpierw na dwie sekundy przed końcem regulaminowego czasu gry zdobyli bramkę na wagę remisu i doprowadzili do dogrywki, a w niej, niczym wytrawni pokerzyści, wytrzymali presję i pokonali Hiszpanów, którzy w Katarze bronili tytułu mistrza świata.

– Daliśmy radę. To super, że udało się zdobyć ten medal – krzyczał Karol Bielecki schodząc do szatni, ale niektórzy jego koledzy nie mieli nawet siły powiedzieć dwóch zdań dla dziennikarzy. W ciągu 17 dni rozegrali w tym turnieju aż dziewięć spotkań w każdym dając z siebie wszystko. W małym finale widać było, że nie mieli już sił, ale jak zwykł mówić Bartosz Jurecki, mieli serducho do walki i właśnie dzięki tej ogromnej determinacji zasłużenie stanęli na najniższym stopniu podium.

Podopieczni trenera Michaela Bieglera świetnie zaczęli to spotkanie i po kwadransie po rzucie starszego z braci Jureckich, który dobił własny rzut karny, prowadzili 7:3. W ataku nasi się nie mylili, a w bramce kilkoma dobrymi interwencjami popisał się Sławomir Szmal. Po 20 minutach gry naszej drużynie przytrafił się jednak tradycyjny przestój. Rywale wyrównali w 23 minucie po rzucie Antonio Garcii, najskuteczniejszego z Hiszpanów do przerwy (11:11). Pierwsza połowa zakończyła się remisem 13:13, co tylko pokazywało jak zacięty bój toczą biało-czerwoni z mistrzami świata z 2013 roku prowadzonymi przez klubowego trenera Orlenu Wisły Płock Manuela Cadenasa.

Po zmianie stron Hiszpanie odskoczyli na cztery bramki prowadząc w 51 minucie 18:22, bo w naszym zespole raz po raz mylił się Karol Bielecki. Polacy dzięki świetnej grze Michała Szyby powoli odrabiali straty, ale gdy w 57 minucie przy stanie 21:23 młody rozgrywający słoweńskiego Gorenje Velenje dostał karę za błąd w strefie zmian, wydawało się, że marzenia o czwartym w historii medalu MŚ prysły. Grając w osłabieniu nie pozwoliliśmy jednak rywalom odskoczyć, a gdy Szyba wrócił to sam doprowadził do dogrywki.

Najpierw w przedostatniej minucie regulaminowego czasu gry zdobył kontaktową bramkę. W odpowiedzi Jorge Maqueda trafił w poprzeczkę i mieliśmy niespełna 20 sekund, żeby doprowadzić do wyrównania. Polacy zachowali stalowe nerwy rozgrywając piłkę do samego końca. Dopiero na dwie sekundy przed końcową syreną zdecydowali się na rzut i nie zrobił tego żaden z doświadczonych graczy, ale mający bardzo skromny staż w kadrze Szyba. 27-letni zawodnik rzucił swoją ósmą bramkę i przywrócił nam nadzieję.

W dogrywce obie drużyny wyraźnie nie miały już sił. Hiszpanie nie prowadzili ani razu. Polacy postawili na Kamila Syprzaka. Nasz obrotowy rzucił w dodatkowych 10 minutach gry trzy z pięciu bramek i przypieczętował zdobycie brązowego krążka. a
Polska – Hiszpania 29:28 (13:13, 24:24)

Polska Szmal, Wyszomirski, Wichary – Bielecki 1, Krajewski 1, Orzechowski, Rojewski, Wiśniewski 4, B. Jurecki 2, M. Jurecki 3, Grabarczyk, Jurkiewicz 1, Syprzak 6, Daszek 3, Chrapkowski, Szyba 8. Kary: 8 minut.

Hiszpania Perez de Vargas, Sierra – Rocas 1, Maqueda 3, Tomas 7, Entrerrios 2, Aguinagalde 4, Andreu, Rodriguez 1, Canellas, Morros de Argila, Garcia 4, Rivera 5, Guardiola 1, Dujshebajev. Kary: 2 minuty.
Sędziowali Mads Hansen i Martin Gjeding (Dania). Widzów 9.400.

Wyniki meczów MŚ

O 1. MIEJSCE Francja – Katar 25:22 (14:11)

O 5. MIEJSCE Chorwacja – Dania 24 :28 (11:15)

O 7. MIEJSCE Niemcy – Słowenia 30 :27 (16:14)

Mistrz świata zakwalifikował się do igrzysk w Rio de Janeiro. Drużyny z miejsc 2-7 zapewniły sobie udział w trzech turniejach kwalifikacyjnych, które rozegrane zostaną wiosną przyszłego roku. Ich gospodarzami będą ekipy z miejsc 2-4, a w każdym zagrają po cztery zespoły. Awans wywalczą po dwa.

Statystyki Polaków w MŚ

Sławomir Szmal bronił we wszystkich dziewięciu meczach spędzając na boisku 6:42,06 godz. i broniąc 66 z 228 rzutów rywali (29 proc.).

Piotr Wyszomirski bronił w sumie przez 2:27,36 godz. notując 27 procentową skuteczność - odbijając 22 z 82 rzutów.
Krzysztof Lijewski zagrał przez 1:33,37 godz. i rzucił 15 bramek przy 21 próbach (71 proc.).

Przemysław Krajewski grał w dziewięciu spotkaniach przez 3:40,02 godz. trafiając 11 z 20 rzutów - skuteczność 55 procent.

Robert Orzechowski grał tylko 1:11,31 godz zanim doznał kontuzji, rzucił 2 gole (50 proc.).

Karol Bielecki na boisku spędził 1:43,29 godz trafiając 11 ze 36 rzutów (31 procent).

Andrzej Rojewski grał w sumie przez 4:46,59 godz. rzucając 19 bramek przy 44 próbach i osiągając 43 procentową skuteczność.

Adam Wiśniewski grał z 67 proc. skutecznością - rzucił 18 bramek przy 27 próbach, grał w dziewięciu meczach w sumie 5:27,59
godz.

Bartosz Jurecki dzięki karnym (trafił 14 z 17) rzucał z wysoką skutecznością 80 procent (33 bramki na 41 prób) grał w sumie 2:58,20 godz.

Michał Jurecki najskuteczniejszy z Polaków zdobył 36 bramek i na 58 rzuty (62 procent) grając w dziewięciu meczach przez 7:04,16 godz i mając najwięcej, bo aż 28 asyst.

Piotr Grabarczyk nasz obrońca rzucał dwa razy i ani razu nie trafił grając 3:39,30 godz.

Mariusz Jurkiewicz na boisku spędził łącznie 6:54,06 godz rzucając 23 z 41 rzutów (56 proc).

Kamil Syprzak grał w każdym meczu przez 2:43,09 godz. i trafiając 29 z 36 prób (81 proc !).

Michał Daszek na boisku spędził 7:33,18 godz trafił 18 z 31 rzutów ( skuteczność 58 proc.).

Piotr Chrapkowski grał przez 3:17,30 godz rzucił 12 bramek na 22 prób ( 55 proc.).

Marcin Wichary w ostatnim meczu został wpisany do protokołu, ale nie zagrał ani minuty.

Piotr Masłowski trzy razy był w protokole, lecz nie wszedł nawet na chwilę na boisko.

Materiał oryginalny: MŚ Katar 2015: Mecz Polska - Hiszpania. Biało-czerwoni wywalczyli trzecie miejsce! [ZDJĘCIA+VIDEO] - Portal i.pl