Ochrona zdrowia w Łódzkiem. W tym roku marszałek wyda...

  Ochrona zdrowia w Łódzkiem. W tym roku marszałek wyda kilkanaście milionów mniej

  Agnieszka Jędrzejczak

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Ochrona zdrowia w Łódzkiem. W tym roku marszałek wyda kilkanaście milionów mniej
  Ponad 10 mln zł wyda w tym roku marszałek na ochronę zdrowia w woj. łódzkim. To o kilkanaście milionów mniej niż w roku ubiegłym.
  Ochrona zdrowia w Łódzkiem. W tym roku marszałek wyda kilkanaście milionów mniej
  Z czego wynika kolosalna różnica wydatków na ochronę zdrowia?

  - W ubiegłym roku kończyliśmy wiele projektów unijnych, współfinansowanych ze środków budżetu województwa - tłumaczy Dariusz Klimczak (PSL), wicemarszałek województwa łódzkiego, zajmujący się ochroną zdrowia. - Dodatkowo, by spełnić wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia, położyliśmy szczególny nacisk na poprawę bazy sprzętowej szpitali. Teraz skupimy się na kontynuacji tych zadań - dodaje.


  Budżet dodatkowo odciążyła z wydatków na ochronę zdrowia powołana dwa lata temu spółka Inwestycje Medyczne Łódzkiego. Ma ona wspierać publiczne szpitale, które podlegają marszałkowi. Zadaniem spółki będzie kupno aparatury i sprzętu medycznego. A dzięki współpracy IMŁ z Bankiem Gospodarstwa Krajowego będzie możliwa m.in. budowa bloku operacyjnego w szpitalu im. Kopernika w Łodzi i remont oddziałów w szpitalu w Zgierzu. List intencyjny w tej sprawie podpisano w listopadzie. Spółka uzyska ok. 100 mln zł.

  - Oprócz tego w budżecie województwa zapisano 21 mln zł na rozliczenia z tytułu poręczeń jednostek samorządu, co stanowi zabezpieczenie spłaty kredytów długoterminowych, zaciągniętych we wcześniejszych latach przez podległe placówki medyczne - dodaje wicemarszałek Klimczak.

  Które szpitale w województwie łódzkim mogą liczyć na dotację i ile pieniędzy dostaną?

  Samorząd przygotował dla nich ponad 3,2 mln zł. Najkosztowniejsza jest kontynuacja budowy lądowiska dla śmigłowców przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Skierniewicach. Dotacja wynosi ponad 1,1 mln zł. Kolejną kosztowną inwestycją jest zapewnienie ochrony przeciwpożarowej w Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Bełchatowie. Na to samorząd województwa wyda ponad 780 tys. zł. W bełchatowskim szpitalu zostaną wydzielone strefy pożarowe, kupione krzesła do ewakuacji, zmodernizowane oświetlenie ewakuacyjne i oświetlenie bezpieczeństwa.

  W planach są też dwie nowe i duże inwestycje. Znów sporo skorzysta skierniewicki szpital, bo 100 tys. zł dotacji zapisano na modernizację oddziału położniczo-ginekologicznego i oddziału noworodków w tej placówce. Drugą inwestycją, która rozpocznie się w tym roku, jest dostosowanie poradni onkologicznej do prowadzenia chemioterapii w szpitalu w Bełchatowie. Placówka dostanie 198 tys. zł. Zaś pół miliona marszałek chce przeznaczyć na modernizację oddziału laryngologicznego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Pirogowa w Łodzi.

  Samorząd nie szczędzi w tym roku pieniędzy na programy profilaktyczne, na które chce przeznaczyć 730 tys. zł - najwięcej na rehabilitację leczniczą- 300 tys. zł - i program wczesnego wykrywania zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV - 170 tys. zł. Sporo pieniędzy zostanie wydanych na walkę z alkoholizmem, aż 800 tys. zł, podobnie w przypadku narkomanii - 300 tys. zł.

  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spółka Inwestycje Medyczne Łódzkiego???

   xyz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Pani Redaktor czy jest Pani pewna, że spółka Inwestycje Medyczne Łódzkiego została powołana 2 lata temu??? Według daty wpisu do rejestru przedsiębiorców (KRS) to 2014-04-30, czy już można mówić o...rozwiń całość

   Pani Redaktor czy jest Pani pewna, że spółka Inwestycje Medyczne Łódzkiego została powołana 2 lata temu??? Według daty wpisu do rejestru przedsiębiorców (KRS) to 2014-04-30, czy już można mówić o wynikach, że spółka odciążyła budżet "z wydatków na ochronę zdrowia"??

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   marszałkowi wszystko jedno

   road signs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Co tam. Dla marszałka i jego rodziny zawsze będzie najlepsza opieka medyczna.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama