Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź może być wiodącym centrum badań na rzecz biogospodarki [ZDJĘCIA]

Paweł Patora
Międzynarodowe Centrum Badań Innowacyjnych Bioproduktów, które powstanie w Łodzi, powinno dać silny impuls rozwojowy dla regionu.

Jak już informowaliśmy, Komisja Europejska pozytywnie oceniła łódzki projekt zgłoszony do konkursu "Teaming for excellence" w ramach programu Horyzont 2000 i przyznała jego twórcom 500 tys. euro na opracowanie szczegółowego biznesplanu.

Za rok, w wyniku oceny przedstawionych biznesplanów, spośród 31 projektów z całej Europy zakwalifikowanych do drugiego etapu, wybranych zostanie 6, których realizacja zostanie dofinansowana z funduszy unijnych kwotą 20 mln euro.

W środę w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi odbyła się konferencja prasowa, podczas której nagrodzony projekt przybliżyli: Witold Stępień, marszałek woj. łódzkiego oraz przedstawiciele łódzkich instytucji naukowych, które utworzą nowy ośrodek badawczy: Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego oraz Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk.

Nowe centrum będzie pracowało m.in. nad wykorzystaniem surowców naturalnych do wytwarzania innowacyjnych materiałów i produktów, które mogą znaleźć zastosowanie w medycynie, farmacji, energetyce, przemyśle spożywczym, włókienniczym i innych.

- Biogospodarka wydała się nam taką dziedziną, która może połączyć łódzkie placówki naukowe, i tak się stało - powiedział marszałek Stępień, który wyraził nadzieję, że na wsparcie tego przedsięwzięcia uda się znaleźć środki finansowe w Regionalnym Programie Operacyjnym i wykorzystać Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny.

- Jest to wynik niezwykłej konsolidacji uczelni i instytucji badawczych w Łodzi - ocenił przebieg i dotychczasowy rezultat prac nad projektem prof. Piotr Paneth, prorektor PŁ, który podkreślił, że celem tych wspólnych działań jest stworzenie w Łodzi silnej jednostki naukowej prowadzącej badania na najwyższym poziomie europejskim. Dodał, że sukces nie byłby możliwy bez dużego wsparcia władz samorządowych, w tym marszałka Stępnia.

- To rzeczywiście jest wielki sukces regionu, a ja dodatkowo się cieszę, ze taki prezent przyszedł na 70. urodziny Uniwersytetu - powiedziała prof. Maria Bryszewska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki