Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradnie specjalistyczne w Łódzkiem wycofają się z pakietu onkologicznego?

Agnieszka Jędrzejczak
WSZ w Skierniewicach
Na razie z pakietu onkologicznego wycofało się dziewięć poradni specjalistycznych w woj. łódzkim. Łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia tłumaczy, że przyczyną rezygnacji był m.in. brak odpowiedniego sprzętu do specjalistycznych badań, które są wymagane w pakiecie onkologicznym.

Sytuacja może się jednak zmienić. Lekarze grzmią, że w najgorszym przypadku z pakietu wycofa się większość poradni specjalistycznych nie tylko w regionie, ale i w całym kraju. I nie chodzi o brak sprzętu.

- To nie jest kwestia jednej poradni, ale wszystkich, które podpisały umowy, dotyczące pakietu onkologicznego - przyznaje lekarz Jarosław Krawczyk, prezes Porozumienia Łódzkiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia. - Wszystkie poradnie podpisywały umowy, nie znając żadnych warunków finansowych i merytorycznych, dotyczących działania pakietu onkologicznego. Podpisywano je w ciemno. A sposób finansowania pakietu jest niekorzystny dla nich. Dlatego teraz wszyscy zastanawiają się, co zrobić - dodaje Jarosław Krawczyk.

Jednym z największych problemów, zdaniem lekarzy, jest brak organizacji pracy. Np. pacjent, który przyszedł do lekarza laryngologa, pracującego w poradni z pakietem onkologicznym, nie może otrzymać zielonej karty (nowość, którą wprowadził pakiet onkologiczny), nawet jeśli lekarz podejrzewa u niego raka. Lekarz musi potwierdzić to badaniem histopatologicznym, którego w poradni się nie wykonuje. Specjalista ma zatem dwie możliwości: odesłać pacjenta do lekarza podstawowej opieki, by ten wystawił mu kartę onkologiczną i skierował ponownie do laryngologa lub odesłać chorego do szpitala, ale poza ścieżką onkologiczną.

- Sytuacja jest beznadziejna - mówi prezes Krawczyk.

Umowy z łódzkim oddziałem NFZ podpisało 131 świadczeniodawców, co przekłada się na ponad 570 poradni. Placówki, które spełniły wymogi NFZ i zaakceptowały warunki, realizują szybką terapię onkologiczną. To jeden z pomysłów na zmniejszenie kolejek do specjalistów. Zmiany weszły w życie od tego roku. Pakiet onkologiczny zakłada wczesne wykrycie raka i rozpoczęcie diagnostyki już na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Następnym krokiem jest pogłębiona diagnostyka u lekarza specjalisty. W założeniu, jeśli trafi do niego pacjent z kartą terapii onkologicznej, lekarz będzie w stanie przyjąć go i zdiagnozować w ciągu dziewięciu tygodni.

Walentynki 2015: wierszyki na walentynki. Walentynkowe życzenia miłosne dla dziewczyny i chłopaka

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

W poradniach, które realizują diagnostyczny pakiet onkologiczny, mogą być wykonane m.in. USG klatki piersiowej, RTG, tomografia komputerowa głowy, biopsja gruboigłowa tarczycy, kolonoskopia z biopsją i pozytonowa tomografia emisyjna. Jeśli któraś z poradni nie jest w stanie zapewnić pacjentowi dostępu do tego rodzaju badań, nie spełnia wymogów, stawianych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Problemy z pakietem są nie tylko w poradniach i przychodniach. Mają je też szpitale. Choć 27 placówek w woj. łódzkim podpisało umowy, jedna nie przystąpiła do pakietu onkologicznego - Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach.

- Zmiany legislacyjne, dotyczące pakietu onkologicznego, zastały nas w trakcie przygotowywania projektu kompleksowego leczenia nowotworów - mówi Paweł Bruger, rzecznik skierniewickiego szpitala. - Na tym etapie szpital jeszcze nie spełnia warunków, określonych przez prezesa NFZ i ministra zdrowia. Kierownictwo szpitala postanowiło, że nie przystąpimy do pakietu onkologicznego. Nasz szpital oferuje wszystkie dotychczasowe procedury medyczne w tym zakresie.

W skierniewickim szpitalu nie ma możliwości wykonania m.in. badania pozytonowej tomografii emisyjnej, nie powołano również konsylium lekarzy.

- Będziemy jednak starać się o podpisanie takiej umowy. Pacjenci są przyjmowani na dotychczasowych zasadach w ramach posiadanego kontraktu z NFZ - dodaje Paweł Bruger.

Na razie wydano w woj. łódzkim 3,5 tysiąca zielonych kart, zaś w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej - 828 kart.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki