Poradnie specjalistyczne w Łódzkiem wycofają się z pakietu...

  Poradnie specjalistyczne w Łódzkiem wycofają się z pakietu onkologicznego?

  Agnieszka Jędrzejczak

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Na razie z pakietu onkologicznego wycofało się dziewięć poradni specjalistycznych w woj. łódzkim. Łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia tłumaczy, że przyczyną rezygnacji był m.in. brak odpowiedniego sprzętu do specjalistycznych badań, które są wymagane w pakiecie onkologicznym.
  Poradnie specjalistyczne w Łódzkiem wycofają się z pakietu onkologicznego?

  ©WSZ w Skierniewicach

  Sytuacja może się jednak zmienić. Lekarze grzmią, że w najgorszym przypadku z pakietu wycofa się większość poradni specjalistycznych nie tylko w regionie, ale i w całym kraju. I nie chodzi o brak sprzętu.

  - To nie jest kwestia jednej poradni, ale wszystkich, które podpisały umowy, dotyczące pakietu onkologicznego - przyznaje lekarz Jarosław Krawczyk, prezes Porozumienia Łódzkiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia. - Wszystkie poradnie podpisywały umowy, nie znając żadnych warunków finansowych i merytorycznych, dotyczących działania pakietu onkologicznego. Podpisywano je w ciemno. A sposób finansowania pakietu jest niekorzystny dla nich. Dlatego teraz wszyscy zastanawiają się, co zrobić - dodaje Jarosław Krawczyk.


  Jednym z największych problemów, zdaniem lekarzy, jest brak organizacji pracy. Np. pacjent, który przyszedł do lekarza laryngologa, pracującego w poradni z pakietem onkologicznym, nie może otrzymać zielonej karty (nowość, którą wprowadził pakiet onkologiczny), nawet jeśli lekarz podejrzewa u niego raka. Lekarz musi potwierdzić to badaniem histopatologicznym, którego w poradni się nie wykonuje. Specjalista ma zatem dwie możliwości: odesłać pacjenta do lekarza podstawowej opieki, by ten wystawił mu kartę onkologiczną i skierował ponownie do laryngologa lub odesłać chorego do szpitala, ale poza ścieżką onkologiczną.

  - Sytuacja jest beznadziejna - mówi prezes Krawczyk.

  Umowy z łódzkim oddziałem NFZ podpisało 131 świadczeniodawców, co przekłada się na ponad 570 poradni. Placówki, które spełniły wymogi NFZ i zaakceptowały warunki, realizują szybką terapię onkologiczną. To jeden z pomysłów na zmniejszenie kolejek do specjalistów. Zmiany weszły w życie od tego roku. Pakiet onkologiczny zakłada wczesne wykrycie raka i rozpoczęcie diagnostyki już na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

  Następnym krokiem jest pogłębiona diagnostyka u lekarza specjalisty. W założeniu, jeśli trafi do niego pacjent z kartą terapii onkologicznej, lekarz będzie w stanie przyjąć go i zdiagnozować w ciągu dziewięciu tygodni.

  Walentynki 2015: wierszyki na walentynki. Walentynkowe życzenia miłosne dla dziewczyny i chłopaka  CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama