Partyjny bilard, czyli jak się obsadza spółki miejskie w...

  Partyjny bilard, czyli jak się obsadza spółki miejskie w Łodzi

  Piotr Brzózka

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Partyjny bilard, czyli jak się obsadza spółki miejskie w Łodzi
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Czy znany z zamierzchłych czasów system nomenklaturowy padł wraz ze końcem PRL? A skąd. W lekko tylko zmodyfikowanej formie przetrwał do dziś i ma się jak najlepiej.
  Listy są dwie: lista stanowisk i lista ludzi. Dwie karuzele, które wirują obok siebie, lecz dziwnym trafem ich tryby zazębiają się. I doprawdy niewielka jest szansa, by raz dostawszy się do tego kręgu, wypaść zeń na amen. Bo jeśli już wypaść, to na chwilę, z miękkim lądowaniem na sąsiednim krzesełku. W nomenklaturowym systemie PRL było tak, że jeśli ktoś nie sprawdzał się na dyrektorskim stanowisku w fabryce gwoździ, kierowano go na odcinek obuwniczy albo tekstylny. A jak to jest w czasach współczesnych?

  Jak nie jedna prezesura, to druga. Jak nie dyrektor, to może rada nadzorcza. Jak nie jedna rada, to druga. Jak nie w Łodzi, to po sąsiedzku, tam gdzie "nasi" wygrali. Szyld nie ma takiego znaczenia, bo "nasi" zawsze gdzieś wygrywają, a do pracy można dojeżdżać. PZPR zastąpiła multipartia, której poszczególne odłamy rządzą i dzielą (stołki) w konkretnych samorządach. W Łodzi akurat dominuje PO, z lekką domieszką SLD, ale inne opcje też sobie radzą, w końcu przez lata wszyscy grają w tym samym grajdole, zaś stałości układu sprzyja ustawowa ochrona stosunku pracy radnego - by ten stracił etat, zgodę na to musi wyrazić rada miasta lub sejmik.

  Jesteśmy akurat po najnowszej korekcie rad nadzorczych spółek z udziałem gminy Łódź. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że roszady, do których doszło, miały charakter czysto polityczny - niezależnie od kwalifikacji samych kandydatów. Tych nie kwestionujemy. Niestety, system doboru ludzi nie daje odpowiedzi, czy to aby najlepsi z najlepszych. Tego się nie dowiemy, bo porównań (czasem zwanych konkursami) się nie prowadzi. Władze Łodzi odpierają, że kryterium formalnym jest zdany egzamin państwowy, zaś o doborze personaliów decyduje kwestia zaufania. Jest w tym oczywiście dużo prawdy, pytanie - czyim zaufaniem powinni się cieszyć kandydaci do rad, a zatem kto jest właścicielem miejskich spółek? Hanna Zdanowska, Tomasz Trela i koledzy czy ogół społeczności? Czy mandat uzyskany w wyborach sięga tak daleko? Oczywiście to pytanie retoryczne, jaka jest praktyka dnia codziennego, wszyscy wiemy. Znów na myśl przychodzi PRL, a właściwie dobry stary dowcip: "Co to jest koniak? To trunek, który klasa robotnicza wypija ustami swych najlepszych przedstawicieli".

  Tak się składa, że jesteśmy też świeżo po publikacji raportu Najwyższej Izby Kontroli na temat funkcjonowania spółek komunalnych w Łódzkiem. NIK wprost zarzuca brak konkursów, stwierdza też, że władze Łodzi, wyznaczając członków rad nadzorczych, nie korzystają z ofert składanych do magistratu przez osoby zainteresowane piastowaniem takich funkcji. W tej sytuacji na cud zakrawa przypadek byłej radnej Anny Adamskiej-Makowskiej, żony Krzysztofa Makowskiego (oboje Twój Ruch). Otóż Makowska składa po Nowym Roku swoje podanie do Biura Nadzoru Właścicielskiego UMŁ, chwilę potem - jak mówi - dostaje telefon, a już 13 stycznia zarządzeniem prezydent Hanny Zdanowskiej zostaje rekomendowana do rady nadzorczej Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Czy to swoista realizacja zaleceń pokontrolnych NIK? Kto chce, niech w to wierzy, w końcu Makowska ma uprawnienia, jest prawnikiem i zna się na rzeczy. Warto tylko przypomnieć, że o posadzie dla jednego z Makowskich dyskutowano w gabinetach PO już latem ubiegłego roku, tak jak i przekonywano (też tam, w gabinetach PO), że Makowski zrezygnuje ze startu w wyborach i poprze Zdanowską.

  A o czym jeszcze mówiło się w Platformie przed wyborami? Że aparat SLD jest głodny, a jeśli go nakarmić, to z ręki Tomasza Treli - innego z konkurentów do prezydenckiego fotela w Łodzi. W istocie, Trela mimo fatalnego wyniku jest jednym z głównych wygranych listopadowych wyborów - PO zaprasza SLD do koalicji, czyniąc Trelę wiceprezydentem. A Trela zaprasza zaufanych ludzi, czyniąc ich członkami rad nadzorczych. Na razie to siedem osób, większość to obecni albo byli członkowie SLD, kilku współpracowało z Trelą przy jego kampaniach; niektórzy są importowani z innych miast, jak Zbigniew Krasiński czy Marcin Rzepecki.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niniejszy wpis nie należy tematycznie do poniższego artykułu, lecz jest do art. następujących:

  Kaya (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  (1) „Aleksandra Jakubowska: Magdalena Ogórek jest piękną i młodą kobietą. To jej atuty”
  Ja nie rozumiem dlaczego kobiety mają istnego bzika na tle kobiet nieco od nich młodszych. A które także za...rozwiń całość

  (1) „Aleksandra Jakubowska: Magdalena Ogórek jest piękną i młodą kobietą. To jej atuty”
  Ja nie rozumiem dlaczego kobiety mają istnego bzika na tle kobiet nieco od nich młodszych. A które także za niewiele lat nie będą tymi młodszymi. Z kolei u mężczyzn wiek mężczyzny nigdy nie przydaje szowinizmu ani negacji własnej płci. Jednak ten starszy wiekiem mężczyzna na pewno musi legitymować się przynajmniej dojrzałym intelektem, a nie infantylnym. Jednak u kobiet starszych od tych młodszych takiej dewizy już nie ma! Nigdy u mnie w zwyczaju przydawanie komuś obcemu jakiś uwag. A tym bardziej tych należących do grona stricto osobistych. Jednakże, wyjątkowo się wyłamię i powiem tak: Gdyby pani Jakubowska zmieniła męski kształt okularów na żeński... gdyby swojej stylisce nie zapłaciła za jej machoniową ganc pomadę i taki typowo męski krój wystrzyżenia... to wówczas... Ano, wtedy pani Jakubowska byłaby nie mniej atrakcyjną od hołdowanej pani Ogórek. Jeśli naturalnie, urodę pani Ogórek, uznawać należy za jakąś specyficzną i wykwintną. Należy też dostrzec, że pani Jakubowska nie tak dawno była również w wieku pani Ogórek. I wówczas nie trzeba było wokół zachwalać i w każdej telewizorni Jej urody. Natomiast duo męskie, Czarzasty & Miller, poczynili rzecz mądrą i przyszłościowo zasadną. Co poniekąd i na schyłku SLD! A jakąż rzecz? Ano, chociażby tą z gatunku: panowie wskazali swoim wielbicielom, i też wielu innym, że Pałac wielki nie ma statusu Komitetu Centralnego jakiejś partii czy uprzywilejowanej grupy. Albowiem, nastał czas na reguły demokracji!

  (2) Paweł Kukiz kandydatem na prezydenta. "Walczę, by odebrać państwo partyjnym klanom"
  A dlaczego Paweł Kukiz nie miałaby zostać kandydatem i prezydentem?
  Paweł Kukiz jest Polakom znany szerzej, aniżeli celebrytka Mme Ogórek z SLD
  Nadto, Paweł Kukiz nie kojarzy się negatywnie, np. z PZPR-em czy z uprzywilejowaną postkomuną
  Jest demokratyczniej i też szanse mniejsze na reelekcję, jeśli gama poglądów szersza i kandydatów więcej
  Tylko od samych wyborców zależy kogoż oni sobie dobiorą na swoje szczęście cz nieszczęście

  (3) „Agata Kornhauser i Kinga Duda: Żona i córka u boku Andrzeja Dudy”
  Andrzej Duda, stosowny kandydat! I który wraz z rodziną nie przyniesie Polsce i rodakom wstydu!
  Oto hipoteczny rachunek wyników wyborczych z czerwca 2015 roku:
  Tura1:
  a) Grupa okrągłostołowa (uprzywilejowana) = (19% Komorowski + 2% Jarubas + 23% Ogórek) = 44%
  b) Grupa nieokrągłostołowa (republikańska) = (32% Duda + 13% Kukiz + 11% JKM) = 56%

  Tura 2:
  a) Grupa okrągłostołowa (uprzywilejowana) = 41% Ogórek
  b) Grupa nieokrągłostołowa (republikańska) = 59% Duda

  Wynik końcowy, hipoteczny i słuszny: prezydentem Polski w latach (2015-2015) pozostaje republikanin Andrzej Duda! Rezultatem wygranych wyborów prezydenckich przez grupę republikańską jest i następujące: URM w latach (2016-2024) obejmuje grupa republikańska pod przewodnictwem PiS & KORWIN. Należy nadmienić, że wynik sporządzono w oparciu o matematyczne umiejętności pozyskane w szkolnictwie komunistycznym
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kaya

  czyt. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  na estradzie jest niezła, ale tutaj dała okropną plamę. Tekst bez sensu, ładu i składu. Dno nie pod każdym względem. O co chodzi w tym tekście wie tylko szan. Autorka.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  re@czyt.

  Kaya (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Eee, a Tobie o co się rozchodzi? A pytam, bo i Twojego wpisu nie zrozumiałam! Przecież autorami arytykułów, a przeze mnie powyżej skomentowanych, są następujący:
  ad (1) - „Aleksandra Jakubowska:...rozwiń całość

  Eee, a Tobie o co się rozchodzi? A pytam, bo i Twojego wpisu nie zrozumiałam! Przecież autorami arytykułów, a przeze mnie powyżej skomentowanych, są następujący:
  ad (1) - „Aleksandra Jakubowska: Magdalena Ogórek jest piękną i młodą kobietą...” - Anita Czupryn
  ad (2) - „Paweł Kukiz kandydatem na prezydenta. "Walczę, by odebrać państwo..." - Tomasz Skłodowski
  ad (3) - „Agata Kornhauser i Kinga Duda: Żona i córka u boku Andrzeja Dudy” - nijaki J.L. (AIP)

  Nie z mojej przyczyny jest, zagadnienie i wynikający chaos, iż fora pod wieloma artykułami są dla osób z ludu „zaspawane”. Natomiast już dla tych zarejestrowanych i zweryfikowanych, światopoglądowo i ideologicznie, one są otwarte. A dwa, ja nie jestem z gatunku gwiazd „kolorowych wiatraków”, i dlatego z estradą nie mam nic wspólnego! Nawiasem mówiąc, wolę intymne potańcówki, aniżeli środowisko z jazgoczącymi i wypomadowanymi a’la dami, a do tego w zgiełku wybrylantowanych a’la gentelmens w tekstylnych trampkach, poszukających wśród a’la dam koneksji i okazji do...
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  OSZUŚCI

  J-23 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  ONI SOBIE KRZYWDY NIE ZROBIĄ. CZY W TEJ, CZY W TAMTEJ NAJWAŻNIEJSZE ŻEBY BYŁA KASA Z NAS ŚCIĄGNIĘTA !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prawda

  yz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  Nareszcie szczera prawda

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co ten redaktorek sobie myśli?

  oburzony leming (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Nie podoba się wywalenie profesorów, doktora i przedsiębiorcy, żeby miejsce zrobić dla partyjniaków? Może jeszcze mu się Hanna - Niewiasta Cierpiąca za Łodzian (NCŁ) nie podoba? DŁ występuje...rozwiń całość

  Nie podoba się wywalenie profesorów, doktora i przedsiębiorcy, żeby miejsce zrobić dla partyjniaków? Może jeszcze mu się Hanna - Niewiasta Cierpiąca za Łodzian (NCŁ) nie podoba? DŁ występuje przeciw łódzkiej racji stanu!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To już staje się nudne...

  lodzermensch (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 18

  To 3 artykuł p. Brzóski w tym temacie...
  Czy pan redaktor nie ma już o czym pisać?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lodzermensch

  bombadil (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

  pracujesz w miejskiej spółce?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bombadil

  lodzermensch (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Nie pracuję, co więcej nie popieram nepotyzmu, ale pisanie po raz kolejny na ten sam temat jest nudne.
  Chyba, że w "dzienniku" chodzi o to, żeby pisać jak najwięcej, nieważne jak, ale pisać...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo