Kupił świniodzika, chciał sprzedać... dzika. Zwierzę trafiło...

    Kupił świniodzika, chciał sprzedać... dzika. Zwierzę trafiło do osady leśnej

    Karolina Wojna

    Dziennik Łódzki

    Aktualizacja:

    Dziennik Łódzki

    Do osady leśnej w Kole pod Piotrkowem trafiło pierwsze dzikie zwierzę odebrane właścicielowi wyrokiem sądu. To dzik z gminy Warta.
    Locha trafiła do osady w Kole wyrokiem sądu. Wcześniej zwierzę było trzymane przez mieszkańca gm. Warta, ale bez pozwolenia

    Locha trafiła do osady w Kole wyrokiem sądu. Wcześniej zwierzę było trzymane przez mieszkańca gm. Warta, ale bez pozwolenia ©Karolina Wojna

    Dzik, a raczej locha, jest dość agresywny, choć oswojony. W Kole, w Leśnej Osadzie Edukacyjnej ma swoją zagrodę i tam zostanie.

    Ale jego droga do tego miejsca była dość długa i nietypowa. - To pierwsze zwierzę, które trafiło do nas wyrokiem sądu - mówi leśnik Paweł Kowalski.

    Locha ma cztery lata. Z hodowli kupił ją - jako świniodzika - mieszkaniec gm. Warta, choć jak podawała policja, miał tłumaczyć najpierw, że schwytał dzika w lesie, gdy ten był mały, a potem, że to krzyżówka. Miał takie hobby, ale wszystko się zmieniło, gdy mężczyzna dostał ofertę pracy za granicą. Wówczas okazało się, że zwierzę w Polsce nie będzie miało odpowiedniej opieki.


    Wtedy mężczyzna postanowił sprzedać lochę i wystawił ją, jako dzika, na aukcji w internecie. Za żywe zwierzę chciał dostać tysiąc złotych.

    Walentynki 2015. Gdzie na Walentynki? Zobacz romantyczną mapę Polski

    Ofertę szybciej od potencjalnego klienta znaleźli sieradzcy policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją. W związku z podejrzeniem popełnienia przez oferenta przestępstwa z ustawy Prawo Łowieckie, funkcjonariusze w asyście lekarza weterynarii, przedstawiciela Lasów Państwowych i koła łowieckiego odwiedzili 30-latka.

    Sprawa trafiła do sądu, który nakazał zabranie zwierzęcia, a mieszkaniec gm. Warta został skazany na karę więzienia w zawieszeniu i 180 godzin prac społecznych, bo nie miał pozwolenia na hodowlę dzika.

    Prezent na Walentynki 2015. Dla niej kwiaty, dla niego elektroniczny gadżet

    Teraz locha mieszka w Leśnej Osadzie w Kole i tam zostanie. Zwierzę nie poradziłoby sobie w lesie, na wolności, a w osadzie ma stałą opiekę i kontakt z ludźmi, do których już się przyzwyczaiło.

    Nowy mieszkaniec osady jest już czwartym dzikim zwierzęciem, które wcześniej było trzymane przez prywatnego właściciela bez odpowiedniego zezwolenia. Potrzebny dokument wydaje ministerstwo ochrony środowiska, tak jak w przypadku osady w Kole - do celów edukacyjnych. Zagrody w Kole mają już dwa dziki i łania - zwierzęta trafiły tam kilka lat temu, zostały dobrowolnie oddane przez właścicieli.

    - Najczęściej sygnały o nielegalnym przetrzymywaniu dzikich zwierząt mamy od sąsiadów. Ale takie sytuacje też są trudne, szczególnie gdy gospodarstwo jest otwarte. Właściciel może tłumaczyć, że zwierzę po prostu weszło na teren jego posesji - przyznaje Marek Starosta, komendant wojewódzki Państwowej Straży Łowieckiej z siedzibą w Piotrkowie. Jak dodaje, strażnicy co najmniej od czterech lat - poza przypadkiem z gm. Warta, który ujawniła policja - nie prowadzili sprawy hodowli dzikich zwierząt bez pozwolenia. - Dużo takich sygnałów mieliśmy na początku naszej działalności.

    Osada w Kole, która jest jednocześnie ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt, przygarnęła ostatnio także sześć młodych lisów, które zostały znalezione przy trasie S8. Cztery lisy, zarażone nosówką, niestety padły, ale dwa - samiec i samica - już oswoiły się z nowym środowiskiem.

    Zobacz też:

    Źródło: x-news.pl

    WALENTYNKI 2015: Wierszyki na Walentynki, prezent na Walentynki, Walentynki w Łodzi - tu znajdziesz wszystko!

    Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

    Czytaj także

      Komentarze (1)

      Dodajesz komentarz jako: Gość

      Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

      Liczba znaków do wpisania:

      zaloguj się

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      bzdura

      gosc (gość)

      Zgłoś naruszenie treści

      Artykul jest bardzo nie rzetelny, mijajacy sie z prawda.

      Polecamy

      Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

      Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

      Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

      Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

      Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

      Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

      Przytulna sypialnia na poddaszu

      Przytulna sypialnia na poddaszu

      Gry On Line - Zagraj Reklama