Ważne
  Jest szansa na pokój na Ukrainie? Putin, Merkel i Hollande...

  Jest szansa na pokój na Ukrainie? Putin, Merkel i Hollande porozumieli się ws. planu

  Kazimierz Sikorski (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Przywódcy Niemiec, Francji i Rosji zgodzili się w Moskwie na plan pokojowy w sprawie konfliktu na Ukrainie, który ma zostać przedstawiony w niedzielę prezydentowi Ukrainy Petro Poroszence.
  Niemiecka kanclerz Angela Merkel, francuski prezydent Francois Hollande i rosyjski przywódca Władimir Putin rozmawiali o tym planie na Kremlu w piątek przez prawie pięć godzin.

  Strony określiły dyskusję jako “konstruktywną”, szczegółów ustaleń jednak nie podano.

  Niedzielna rozmowa z Poroszenko odbędzie się telefonicznie. Przecieki mówią, iż plan zakładu wprowadzenie przerwania ognia na wschodzie Ukrainy, co zakładał we wrześniu układ podpisany w Mińsku. Praktycznie jednak rozejm nie wszedł nigdy w życie, prorosyjscy rebelianci przerywali go wiele razy.

  Jeśli Poroszenko przyjmie ustalone na Kremlu propozycje będzie to oznaczało zakończenie krwawego konfliktu na wschodzie Ukrainy, który pochłonął już ponad 4500 ofiar.

  Szacuje się, że około 1.2 miliona Ukraińców opuściło swoje domy, kiedy w kwietniu popierani przez Rosję bojownicy zajęli Ługańsk i Donieck na wschodzie kraju.

  Sprawa Ukrainy, jak się oczekuje będzie też jednym z punktów konferencji w Monachium, na której mają wystąpić m.in. amerykański sekretarz Stanu John Kerry, Angela Merkel oraz szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   " Jeśli to prawda, to Ukraina zadała największy cios w tej wojnie! "

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   " „Kijowska Prawda” podaje wręcz astronomiczną liczbę separatystów zabitych w wyniku uderzenia artyleryjskiego na ich bazę w rejonie wsi Żełobok. Gazeta powołuje się na MSW Obwodu Ługańskiego....rozwiń całość

   " „Kijowska Prawda” podaje wręcz astronomiczną liczbę separatystów zabitych w wyniku uderzenia artyleryjskiego na ich bazę w rejonie wsi Żełobok. Gazeta powołuje się na MSW Obwodu Ługańskiego.
   Według „Kijowskiej Prawdy”, zabitych zostało „kilkuset separatystów”. Wśród poległych jest wiele osób o „wschodnim wyglądzie” – Udmurtów, Buriatów i innych narodowości azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej – podaje dziennikarz Siergiej Iwanow. Na razie nie ma potwierdzenia tych informacji z innych źródeł.
   Z Żełobka raz po raz wyjeżdżają rosyjskie kamazy z „Ładunkiem-200″, czyli trupami separatystów, które zrzucane są na jednym z pobliskich wysypisk nazwanym dumnie „bratnią mogiłą”. Widać wyraźnie, że rozbite zgrupowanie było dość słabo przygotowane do walki – wielu nie miało nawet kamizelek kuloodpornych.
   Według ługańskiego gubernatora Giennadija Moskala, Rosjanie ściągnęli obecnie do Żełobka cztery czołgi i transporter opancerzony. Ich załogi również mają „wschodnie rysy twarzy”.
   Tymczasem trwa masowa ewakuacja mieszkańców szturmowanego przez separatystów Debalcewa i Awdiejewki. Według doradcy ukraińskiego gubernatora Tamary Łukjańczuk, z rejonu walk wywieziono już 5 tys. cywilów, wśród których 1,5 tys. to dzieci. Uchodźcy trafiają głównie do Swiatogorska, chyba że sami chcą tymczasowo zamieszkać w innym regionie Ukrainy. "

   czy to jest powód ?zwiń

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama