Ważne
  "Ida" uhonorowana statuetką Goya dla najlepszego filmu...

  "Ida" uhonorowana statuetką Goya dla najlepszego filmu europejskiego

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  "Ida" opowiada w wyrafinowanej plastycznej formie uniwersalną historię. Główne role w filmie zagrały: Agata Trzebuchowska (na zdjęciu)
  1/2
  przejdź do galerii

  "Ida" opowiada w wyrafinowanej plastycznej formie uniwersalną historię. Główne role w filmie zagrały: Agata Trzebuchowska (na zdjęciu) oraz Agata Kulesza. ©Opus Film

  Wyreżyserowana przez Pawła Pawlikowskiego "Ida" otrzymała statuetkę Goya dla najlepszego filmu europejskiego przyznawaną przez Hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej od 1987 roku. Wśród gości gali byli m.in. Penelope Cruz, Antonio Banderas i Pedro Almodovar.
  Aż 10 z 28 możliwych statuetek otrzymał film "Isla minima" (Mała wyspa) Alberto Rodrigueza. Obraz uznano za najlepszy film roku, wyróżniono go też m.in. za najlepszą reżyserię, scenariusz, zdjęcia, muzykę oraz aktora - Javiera Gutierreza. Najlepszą aktorką została Barbara Lennie ("Magical Girl"), a najlepszymi aktorami drugoplanowymi: Carmen Machi i Karra Elejalde za występ w filmie "Ocho apellidos vascos". Najlepszym obrazem latynoamerykańskim okazały się znane już z naszych kin "Dzikie historie" w reżyserii Damiana Szifróna.

  Goya to kolejna nagroda dla "Idy" na Półwyspie Iberyjskim. W listopadzie film zdobył 5 nagród na Festiwalu Kinowym w Gijon. "Ida" w styczniu weszła na ekrany hiszpańskich kin.

  Już dziś "Ida" to najobficiej uhonorowany w świecie polski film fabularny, jest również jednym z największych zagranicznych sukcesów frekwencyjnych polskiego kina. Jedynie w Stanach Zjednoczonych obraz zarobił w kinach blisko 4 mln dolarów (ocenia się, że na całym świecie "Ida" przyniosła dotychczas około 9,5 mln dolarów). W Polsce film w kinach obejrzało ledwie ponad 120 tys. widzów.

  Zdjęcia do filmu powstały głównie w Łodzi (m.in. na ulicach Legionów, Rzgowskiej, Dowborczyków; na cmentarzach Żydowskim i na Dołach) oraz w Pabianicach i Zgierzu.
  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama