Jubileusze miasta młodości

  Jubileusze miasta młodości

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Akademia Sztuk Pięknych świętuje w tym roku swoje siedemdziesięciolecie. Oficjalnie o rok młodsza jest Akademia Muzyczna (choć jej "korzenie" sięgają początku XX wieku), Szkoła Filmowa ma 67 lat. Dostojne uczelnie, a przecież pełne młodych ludzi i - wbrew pozorom - młodego myślenia.
  Dariusz Pawłowski

  Dariusz Pawłowski ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  A to tylko placówki artystyczne. Podobne jubileusze obchodzą Uniwersytet, Politechnika, uczelnia medyczna - i wszędzie wrze od pragnienia zdobywania świata.

  Dziś to w dużej mierze zupełnie inna młodzież studencka niż jeszcze niedawno: może mniej zindywidualizowana, może bardziej skoncentrowana na przyziemności i sukcesie komercyjnym, pewnie szybciej domagająca się od rzeczywistości tego, co ich zdaniem im się należy, zbyt łatwo i bezrefleksyjnie odrzucająca to, co było. Ale za to zdecydowanie bardziej pewna swego, z wyraźniej sprofilowaną przyszłością, swobodna w językach, obyta z międzynarodowością, bez trudu adaptująca nowości, świetnie poruszająca się w meandrach dzikiego kapitalizmu i śmiało używająca ich do własnych celów.
  A przede wszystkim zdolna ze swojej masy wykreować jednostki gotowe od razu, bez dawniejszych przygotowań i nadrabiania zaległości, rywalizować z najlepszymi z każdego zakątka globu jak równy z równym.

  Co jakiś czas przypominamy sobie, że Łódź to także (a może nawet przede wszystkim miasto akademickie). Przy ciągłym pragnieniu rozbudowanych struktur urzędniczych odnajdywania tego, czego nie ma, jubileuszowe lata łódzkich uczelni są dobrą chwilą do przypomnienia sobie i afirmowania tego, co jest. Łódzkie uczelnie od lat naprawdę budują i zmieniają Łódź, nie kończąc na wizualizacjach i gadaniu. Z ich wychowankami zdołamy wybudować przyszłość, dając im sens i wartość robienia tego tutaj. W tworzeniu teraźniejszości z tymi, którzy potrafią z nimi pracować, zamiast ich wykorzystywać.

  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama