Pożar mostu Łazienkowskiego [ZDJĘCIA] Most Łazienkowski...

  Pożar mostu Łazienkowskiego [ZDJĘCIA] Most Łazienkowski wyłączony z ruchu. Spłonęły kable MON i SZ

  Krzysztof Marczyk, TS (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Most Łazienkowski po pożarze
  1/19
  przejdź do galerii

  Most Łazienkowski po pożarze ©Fot. Sylwia Dąbrowa

  Pożar mostu Łazienkowskiego w Warszawie [ZDJĘCIA]. Konstrukcja zapaliła się w sobotę około godziny 17:35. Sytuacja jest już opanowana, ale strażacy wciąż patrolują i gaszą ewentualne zarodki ognia. Most Łazienkowski będzie wyłączony z ruchu co najmniej przez kilka dni.
  - Otrzymaliśmy informację około godziny 17:35. Pierwsze zastępy dojechały na miejsce w kilka minut – relacjonuje wydarzenie mł. bryg. Paweł Pomorski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie dziennikarzowi Agencji Informacyjnej Polskapresse. – W Akcji wzięło udział 60 wozów i 200 strażaków oraz inne służby, jak policja, straż miejska i centrum zarządzania kryzysowego w Warszawie – dodaje. - Sytuacja jest już opanowana, ale sama akcja jeszcze trwa. Monitorujemy i patrolujemy miejsca, w których był pożar, bo jeszcze pojawiają się gdzieniegdzie zarodki, które szybko gasimy – wyjaśnia Pomorski.

  Pożar mostu Łazienkowskiego w Warszawie  Źródło: TVN24/TVP/x-news


  Konstrukcja Mostu Łazienkowskiego do najnowszych nie należy, bo pochodzi z roku 1974. Podstawą jest stal spawana i nitowana, oparta na schemacie belki ciągłej pięcioprzęsłowej. Podpory mostu są wykonane z żelbetu. Jednak pod mostem możemy znaleźć kilka drewnianych elementów i to one zajęły się ogniem. – Punktem zapalnym było składowisko desek po stronie praskiej – tłumaczy mł. bryg. Paweł Pomorski dziennikarzowi AIP. – Później ogień przeniósł się na technologię drewnianą. Pod mostem biegną drewniane podesty, którymi idą z kolei różne instalacje, przewody. Nie brakuje tam łatwopalnych materiałów. Mogę śmiało stwierdzić, że połowa się spaliła, a połowę udało się uratować – podkreśla.

  - Wśród przewodów, które uległy zniszczeniu w pożarze mostu Łazienkowskiego znalazły się kable należące do Ministerstwa Obrony Narodowej - ujawnił dziennikarz Tomasz Szymborski na Twitterze. Opublikował zestawienie, z którego wynika, że spaleniu uległy m.in kable pozostające w rejestrze Centrum wsparcia teleinformatycznego Sił Zbrojnych. - Spaliły się kable należące do firm zewnętrznych, którymi dostarczany był internet - powiedział Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON. Zapewnił, że wszystkie systemy MON, także korespondencja służbowa, są odizolowane od internetu i bezpieczne.

  Przyczyny wybuchnięcia pożaru ustali policja i prokuratura. Obecnie trwają oględziny miejsca. Na pewno Most Łazienkowski zostanie wyłączony z ruchu na kilka dni. W wyniku pożaru ucierpiała nie tylko drewniana część konstrukcji mostu, ale również asfalt. – Nawierzchnia bardzo ucierpiała. Środkowe pasy są pofalowane i nieprzejezdne. Z tego co widziałem, tylko bus-pasy, a więc te skrajne pasy ruchu są nienaruszone – opisuje mł. bryg. Paweł Pomorski dziennikarzowi AIP.  Policja poinformowała, że ze względów bezpieczeństwa na Trasie Łazienkowskiej został wyłączony ruch pieszy i kołowy na odcinku od Wału Międzyszyńskiego do Wisłostrady. Funkcjonariusze kierują samochody na sąsiednie przeprawy mostowe. Objazdy dotyczą również komunikacji miejskiej. Autobusy: 141, 143, 151, 182, 188, 502, 514, 520, 523, 525 i N25 kierowane są na objazdy ulicami: Al. Stanów Zjednoczonych - Wał Miedzeszyński - Most Poniatowskiego - Wioślarska - Solec - Al. Armii Ludowej, a dalej do własnych tras. Przystanki: Torwar 01, Torwar 02, Wał Międzyszyński 01, Wał Międzyszyński 02 i Kryniczna 01 zostały wyłączone z ruchu.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   zielone ludziki już wiedzą

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   jak sparaliżować stolicę Priwislinskiego Kraju by ją odzyskać

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama