Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu w Wieluniu będzie onkologiczne konsylium i dwóch koordynatorów

Katarzyna Krawczyk
- Teraz pacjent nie będzie musiał się już martwić i szukać miejsca w szpitalu - mówi Bożena Łaz
- Teraz pacjent nie będzie musiał się już martwić i szukać miejsca w szpitalu - mówi Bożena Łaz Archiwum
W wieluńskim szpitalu trwa wdrażanie zaleceń tzw. "pakietu onkologicznego". Jeśli okaże się, że pacjent ma nowotwór wówczas zajmie się nim konsylium onkologiczne, które będzie ustalało plan leczenia. Wkrótce dojdzie do jego powołania. Wiadomo już, że w skład wejdą: specjalista onkologii klinicznej, torakochirurgi i radioterapii.

- To lekarze z Łodzi. Poza nimi w skład konsylium wejdą także lekarze z naszego szpitala: ginekologii i położnictwa, specjalista chorób płuc, chirurgii ogólnej, radiologii i diagnostyki obrazowej, psycholog kliniczny, fizjoterapeuta, a także dwie osoby, które będą koordynatorami - wyjaśnia Bożena Łaz, dyrektor wieluńskiego szpitala.

I dodaje, że SP ZOZ Wieluń musiał podpisać umowy z odpowiednimi jednostkami, które zapewnią pacjentowi leczenie, którego szpital w Wieluniu nie może zapewnić.

- Wybraliśmy szpital im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, zarówno na leczenie szpitalne, jak i z zakresu chemioterapii i radioterapii. Teraz pacjent nie będzie musiał się już martwić i szukać miejsca dla siebie w szpitalu - dodaje dyrektorka SP ZOZ Wieluń.
W pakiecie onkologicznym chodzi o to, by pacjent nie czuł się pozostawiony sam sobie, a miał wsparcie na kolejnych etapach leczenia. W tym pomogą właśnie wspomnieni koordynatorzy, pod których opieką będą pacjenci.

- Wieluński szpital ma kontrakt na chemioterapię, ale nie na wszystkie jej rodzaje, nie ma za to umowy na radioterapię. Z kolei wspomniani koordynatorzy będą czuwać na kolejnymi etapami leczenia, gdzie i kiedy ma się zgłosić pacjent. Będą udzielali informacji i wskazówek, by chory nie czuł się zagubiony - mówi szefowa szpitala

Dodajmy, że placówki realizujące założenia "pakietu onkologicznego" nie mają na niego dodatkowych środków, dysponują tym, co wynika z kontraktu zawartego z Narodowym Funduszem Zdrowia. A jest to 260 zł w przypadku planu leczenia dla jednego pacjenta.

"Pakiet onkologiczny" dotyczy trzech oddziałów wieluńskiego szpitala: pulmonologii, położniczo-ginekologicznego i chirurgii ogólnej, a także poradni: nefrologicznej, dla kobiet , gruźlicy i chorób płuc, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, otolaryngologicznej i urologicznej. Największy kontrakt w zakresie pakietu obejmuje oddział pulmonologiczny, bo na tym oddziale było leczonych najwięcej pacjentów z rozpoznaniem choroby nowotworowej. Istotna będzie współpraca szpitala z placówkami POZ w regionie, które również będą realizować "pakiet onkologiczny".

- Pakiet wszedł bez pilotażu, "na żywo". Nie wszyscy wiedzą czy to wszystko jest dobrze zorganizowane. Myślę, że wszyscy cały czas to obserwujemy i wyciągamy odpowiednie wnioski - dodaje dyrektorka wieluńskiego szpitala.

Więcej informacji z działalności wieluńskiego szpitalu można znaleźć w piątkowym wydaniu "Naszego Tygodnika Wieluń-Wieruszów-Pajęczno".

Zobacz też:

Źródło x-news: Naczelna Rada Lekarska chce podać do TK pakiet onkologiczny. "To najbardziej absurdalna sytuacja o jakiej słyszałem"

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki