Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym nie zaparkują na kopercie, ani nie dostaną ulgi w MPK

Marcin Bereszczyński, amag
Niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym tracą uprawnienia do kart parkingowych
Niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym tracą uprawnienia do kart parkingowych Grzegorz Gałasiński
Niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym tracą uprawnienia do kart parkingowych. Władze Łodzi nie chcą im pomóc, dając ulgi na bilety MPK.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Paweł Bliźniuk (PO) wpadł na pomysł, aby osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z orzeczoną rentą lub zasiłkiem stałym mogły korzystać z ulgowych biletów komunikacji miejskiej. Napisał w tej sprawie interpelację do prezydenta Łodzi. Wiceprezydent Marek Cieślak odpowiedział mu, że nie zostanie wprowadzona ulga dla niepełnosprawnych, ponieważ spadłyby dochody do budżetu miasta z tytułu sprzedaży biletów MPK.

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności tracą uprawnienia do kart parkingowych, pozwalających im zatrzymywać pojazdy na tzw. kopertach. Utratę tego przywileju mogłyby zrekompensować ulgowe bilety MPK. Tak się jednak nie stanie. Z danych Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności wynika, że starych kart parkingowych było wydanych około 30 tys. Po zmianie przepisów z kart będzie mogło korzystać tylko 11 tys. łodzian. Uprawnienia tracą osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Radny Bliźniuk chciał, aby ulgi dla nich były uzależnione od tego, czy mają rentę lub zasiłek.

"W Warszawie mogą liczyć na ulgę osoby niepełnosprawne o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez dodatkowych warunków - napisał Bliźniuk w interpelacji. - Możliwe jest zastosowanie konstrukcji polegającej na przyznaniu uprawnienia do ulgowych przejazdów niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym z powodu chorób narządu ruchu lub neurologicznych".

Odpowiedź nie mogła zadowolić radnego.

"Realizacja postulatu pana radnego spowodowałaby znaczny spadek dochodów budżetu miasta z tytułu sprzedaży biletów lokalnego transportu zbiorowego" - napisał Marek Cieślak. Dodał, że pieniądze z biletów są przeznaczane w całości na poprawę stanu komunikacji miejskiej. Dzięki tym dochodom można planować remonty i inwestycje. Nie napisał jednak, ile miasto straciłoby, gdyby niepełnosprawni mogli korzystać z ulg w MPK. Takiej kwoty nie da się wyliczyć.

Cieślak dodał, że osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, pracujące w warsztatach terapii zajęciowej lub korzystające z ośrodków rehabilitacyjnych, mają bezpłatny przejazd z domu do pracy lub ośrodka.

- Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością, które nie mają renty czy zasiłku, mogą korzystać z ulg na przejazdy. Muszą tylko wystąpić do nas o tzw. bilet specjalny. Upoważnia on do zniżki na przejazdy, ale tylko po wybranych trasach. Przykładowo na drogę do pracy czy rehabilitację - tłumaczy Piotr Grabowski z biura prasowego ZDiT. - Z takiego biletu korzysta 7,5 tys. osób.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki