Łódzkie: Coraz więcej kar dla kierowców z zagranicy

  Łódzkie: Coraz więcej kar dla kierowców z zagranicy

  Agnieszka Jasińska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Łódzkie: Coraz więcej kar dla kierowców z zagranicy
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Łodzi nałożył w 2014 r. na zagranicznych kierowców tirów kary na prawie 1,5 mln zł. To dwa razy więcej niż w 2012 r. Najgorsi są kierowcy zza wschodniej granicy. Mają niesprawne samochody, jeżdżą pod wpływem alkoholu. Kierowcy z Niemiec i Francji szanują przepisy.
  Ze statystyk Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Łodzi wynika, że zagraniczni kierowcy są coraz częściej kontrolowani. Dostają również coraz wyższe kary. Policja natomiast dzieli kierowców na tych ze wschodu i z zachodu. Z tymi pierwszymi jest zdecydowanie więcej kłopotów, szczególnie w stolicy województwa.

  - Łódź to specyficzne miejsce. To jedno z nielicznych miast w Polsce, które nie ma obwodnicy - mówi mł.
  asp. Marzanna Boratyńska z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. - Kierowcy przejeżdżają przez Łódź tranzytem. Kontrolujemy takie pojazdy. Największy kłopot jest z pojazdami ze wschodu. Są w kiepskim stanie technicznym, a kierowcy bywają nietrzeźwi.

  Młodszy aspirant Boratyńska zaznacza, że kierowcy ze wschodu mandaty muszą płacić na miejscu, podczas zatrzymania.

  - Zwykle nie jest to problem, ponieważ kierowcy mają przy sobie złotówki - mówi młodszy aspirant Boratyńska. - W przypadku kierowców z krajów Unii Europejskiej sprawa wygląda inaczej. Są traktowani jak Polacy i nie muszą płacić mandatów na miejscu gotówką.

  Według Marzanny Boratyńskiej, zachodni kierowcy szanują prawo drogowe.

  - Stosują się do ograniczeń prędkości i znaków drogowych - mówi policjantka.

  Szymon Sidor, starszy inspektor transportu drogowego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Łodzi, zwraca uwagę na kierowców tirów. Naruszają oni normy, dotyczące prowadzenia pojazdu w ciągu dnia i w ciągu tygodnia. Problem jest też z wymaganymi dokumentami do kontroli. Zdarza się, że kierowcy nie mają zezwoleń, licencji albo dokumentów przewozowych.

  - Osobną grupę stanowią naruszenia przepisów, dotyczących transportu materiałów niebezpiecznych, odpadów, towarów głęboko mrożonych oraz przewozu zwierząt - zaznacza Szymon Sidor. - Coraz większą grupę naruszeń stanowią ingerencje w pracę urządzeń, rejestrujących czas pracy kierowców, czyli tachografów. Kierowcy stosują niedozwolone urządzenia, np. wyłączniki, bączki lub magnesy, które zakłócają pracę urządzeń. Inne naruszenia dotyczą stanu technicznego pojazdów, kwalifikacji kierowców oraz przestrzegania przepisów drogowych.

  Jednak kar za naruszenie przepisów drogowych dla zagranicznych kierowców jest mniej niż tych związanych z transportem (chodzi m.in. o czas prowadzenia pojazdów i wymaganych przerw). Pierwszych w 2014 roku WITD w Łodzi wystawił 827, zaś drugich ponad dwa razy tyle.


  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dlaczego ze wschodu są gorsi ???

   Zdenek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   dziwi nas jak w Niemczech traktują nas "inaczej", tymczasem sami robimy identycznie. Ci ze wschodu to alkoholicy i złodzieje, a z zachodu poukładana cywilizacja.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zauważ

   z łodzi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   że podano tu fakty, a nie mity czy opinie.

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama