Bronisław Komorowski na urodzinach Filharmonii Łódzkiej...

  Bronisław Komorowski na urodzinach Filharmonii Łódzkiej [ZDJĘCIA]

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Bronisław Komorowski na urodzinach Filharmonii Łódzkiej [ZDJĘCIA]
  1/21
  przejdź do galerii

  ©Łukasz Kasprzak

  17 lutego, dokładnie 100 lat temu, w drewnianym budynku ówczesnego Teatru Wielkiego przy ul. Konstantynowskiej (dziś Legionów) odbył się pierwszy koncert Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej, poprzedniczki Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Setne urodziny Filharmonia świętuje cyklem koncertów i wydarzeniami popularyzującymi wiedzę o muzyce.
  We wtorek odbył się drugi z jubileuszowych koncertów, podczas którego można było wysłuchać prawykonania koncertu Musica festiva na dwoje organów i orkiestrę symfoniczną, zamówionego przez Filharmonię Łódzką na tę okazję u kompozytora, pianisty i pedagoga, Krzysztofa Meyera.

  Specjalnymi gośćmi koncertu byli prezydent Bronisław Komorowski z małżonką. Ich wizytę poprzedziły rygorystyczne procedury bezpieczeństwa.
  O godz. 15 odbyło się spotkanie kierownictwa FŁ z pracownikami technicznymi, którzy zamontowali bramki bezpieczeństwa. Służby Biura Ochrony Rządu otrzymały listy pracowników z ich danymi osobowymi, którzy przebywać będą w FŁ. Od tego czasu niemożliwe stało się wejście do budynku, który służby BOR drobiazgowo przeszukały.

  Wspomniane listy nie objęły oczywiście gości legitymujących się biletami lub zaproszeniami, ale zostali oni przed wejściem do sali koncertowej przeszukani. Dopiero po wejściu wszystkich osób do sali, parę prezydencką wprowadził tam dyrektor FŁ, Tomasz Bęben.

  Dyrektor najpierw oddał hołd Zdzisławowi Szostakowi, byłemu szefowi artystycznemu FŁ - "człowiekowi wyjątkowemu, którego działania zostawiły trwały ślad w filharmonii".

  - Gdy myślę o przeszłości i trudnym czasie, w którym orkiestra ta powstała, wychodzę myślami w przyszłość. Czy potrafimy sobie wyobrazić, jak będzie ona wyglądać za 30 lub 70 lat? Życzmy wszystkim, by ten wieczór zostawił ślad dla potomnych - powiedział w wystąpieniu dyrektor Tomasz Bęben.

  Głos zabrał również prezydent Bronisław Komorowski.

  - Z filharmonią jest jak z angielskim trawnikiem, który długie lata się przycina, a tu dba się o talenty. Pragniemy życzyć dalszych sukcesów, trwania i rozwoju - oświadczył Komorowski. - Cieszą nas inwestycję w kulturę, bo to znaczy, że możemy przejść do następnego etapu. Jestem przekonany, że niebawem oglądać będziemy triumfy polskiej muzyki.

  ZOBACZ TEŻ: Bronisław Komorowski w Łodzi. Prezydent RP odwiedził muzeum, filharmonię i Atlas Arenę [ZDJĘCIA]

  Pierwsze dźwięki, jakie zabrzmiały podczas koncertu, nie należały do żadnego z zaplanowanych utworów. Wydarzenie rozpoczęło się od odśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego".

  Sama "Musica festiva" jest utworem o tyle szczególnym, że wykorzystuje brzmienie obu instrumentów wybudowanych w FŁ - organów barokowych oraz organów romantycznych (zwanych też symfonicznymi).

  Dwie kolejne kompozycje koncertu też związane były z historią FŁ. Pierwszą z nich był poemat symfoniczny "Finlandia" Jeana Sibeliusa, który został wykonany podczas pierwszego koncertu Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej sto lat temu. Drugi utwór, czyli II Koncert fortepianowy Chopina, jest dziełem o tyle szczególnym, że wykonał go podczas ostatniego występu w FŁ jej patron, łodzianin Artur Rubinstein.

  Do programu koncertu włączono Uwerturę uroczystą op. 96 Szostakowicza. Taki wachlarz kompozycji został pomyślany jako hołd dla FŁ i wszystkich, którzy tworzyli jej dzieje.


  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bredzisław

   128 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Głos zabrał również prezydent Bronisław Komorowski. - Z filharmonią jest jak z angielskim trawnikiem, który długie lata się przycina, a tu dba się o talenty.

   szkoda nawet komentarza

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Koncertowo

   nik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   Koncert i atmosfera wspaniała!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   anty

   anty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   a Bronek ją zepsuł

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rusofob Komorowski

   sb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 1

   Państwo zdało kolejny egzamin. Walentynkowe manewry na Moście Łazienkowskim w Warszawie pokazały, że gdyby wojska rosyjskie doszły w ciągu dwóch dni do Wisły, kilka drewnianych palet i zapałki...rozwiń całość

   Państwo zdało kolejny egzamin. Walentynkowe manewry na Moście Łazienkowskim w Warszawie pokazały, że gdyby wojska rosyjskie doszły w ciągu dwóch dni do Wisły, kilka drewnianych palet i zapałki zneutralizują infrastrukturę komunikacyjną i cybernetyczną.

   W obliczu domniemanego zagrożenia ze strony Rosji wojska NATO przerzucają żołnierzy oraz sprzęt tu i tam. Latem w Polsce stacjonowały samoloty francuskie i brytyjskie. Teraz Niemcy mają przerzucić do nas 1700 żołnierzy. A my mogliśmy zaimponować naszym partnerom w NATO naszym know-how, w najlepszej tradycji polskiej partyzantki.

   Ćwiczenia obronne przeprowadzone sobotniej nocy na Moście Łazienkowskim w Warszawie pokazały, że prostymi chałupniczymi metodami można wyłączyć z ruchu jedną z głównych strategicznych arterii komunikacyjnych stolicy ważnego członka NATO ale i jeszcze odciąć połączenia cybernetyczne MON i policji.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panstwo polskie ma taki plan jak "Obrona terytorialna"

   Partyzantka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Panstwo polskie ma taki plan jak "obrona terytorialna",czyli faktycznie partyzantka cos na ksztalt legionow Pilsudskiego tylko ci żołnierze Piłsudskiego gdzies nabyli umiejetnosci wojennych i...rozwiń całość

   Panstwo polskie ma taki plan jak "obrona terytorialna",czyli faktycznie partyzantka cos na ksztalt legionow Pilsudskiego tylko ci żołnierze Piłsudskiego gdzies nabyli umiejetnosci wojennych i zaprawili sie w boju gdzies czyli w armiach zaborczych,teraz gdzie maja nabywac umiejetnosci na wojnie w Ukrainie?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kwik zabijanych zwierząt

   qwerty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

   Czy było słychać???
   Pan Pierwszy Łowczy Łódź nawiedził.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy

   @ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 5

   dowieźli kaszalota?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bredzisław

   maniek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 6

   walił w bęben

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama