Ginekolog o pijanych ciężarnych: Kobiety uzależniają się...

  Ginekolog o pijanych ciężarnych: Kobiety uzależniają się szybciej. Problem dotyczy wielu pań

  rozm. Agnieszka Jędrzejczak

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Rozmowa z doktorem Januszem Lasotą, kierownikiem oddziału ginekologiczno-położniczego w szpitalu im. Rydygiera w Łodzi.
  Ostatnio na porodówkę trafia coraz więcej pijanych młodych ciężarnych - studentek lub przyszłych studentek

  Ostatnio na porodówkę trafia coraz więcej pijanych młodych ciężarnych - studentek lub przyszłych studentek ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Problem spożywania alkoholu w czasie ciąży jest coraz bardziej dostrzegany. Jakiej grupy kobiet dotyczy?
  Nie ma reguły, alkohol w czasie ciąży pije aż jedna trzecia kobiet w kraju. Problem dotyczy bardzo wielu pań w różnym przedziale wiekowym. Na naszym oddziale były kobiety kompletnie pijane po 40., a nawet po 50. roku życia. Lekarze na dyżurze mieli problem, by przeprowadzić z nimi wywiad. Ale ostatnio na porodówkę trafia coraz więcej pijanych młodych ciężarnych - studentek lub przyszłych studentek. Jeśli nasze społeczeństwo byłoby odpowiednio wyedukowane, prawdopodobnie nie mielibyśmy problemu alkoholowego. Dziś większość osób nie wyobraża sobie imprezy, spotkania rodzinnego czy świąt bez alkoholu. A wiadomo, że na jednym kieliszku się nie kończy. Problem jest większy wśród młodzieży, która w młodych latach dostaje przyzwolenie na picie od swoich rodziców.

  Jakie działanie na kobiecy organizm ma alkohol i kto szybciej uzależnia się od alkoholu: kobiety czy mężczyźni?
  To kobiety są bardziej narażone na uzależnienie od alkoholu. Powodem są hormony płciowe, które mają kobiety - estrogeny. Powodują one, że alkohol intensywniej wchłania się do organizmu. Udowodniono też, że alkohol ma wpływ na rozwój choroby nowotworowej u kobiet. Mówimy tu o raku jajnika, piersi czy trzonu macicy. Istnieje też zależność między kobietami pijącymi a niepłodnością u nich lub wczesnym poronieniem. Ten ostatni przypadek dostrzegamy w naszym szpitalu.

  Kobiety podczas wywiadu medycznego przyznają się do spożywania alkoholu w trakcie ciąży?
  Kobiety nie przyznają się do picia, co oznacza, że mają świadomość szkodliwości tego zachowania. Lekarz przeprowadzający wywiad pyta za każdym razem, czy dana osoba spożywała alkohol, w przypadku ciężarnej wiedzę tę możemy wykorzystać podczas hospitalizacji noworodka.

  Jak wygląda leczenie pijanej kobiety, która urodziła dziecko?
  Leczenie takiej kobiety zależy od przypadku i stopnia odurzenia alkoholem. W takich sytuacjach skupiamy się na dobru dziecka, które musimy w tej sytuacji odizolować i zapewnić mu odpowiednie warunki.

  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama