Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium w MPK Łódż. Historię poznasz też w tramwajach [GALERIA]

Agnieszka Magnuszewska
Kalendarium wyświetlane jest w autobusach i tramwajach łódzkiego MPK w postaci krótkich notek i ilustracji graficznej. Od marca będą też slajdy tematycznie związane z historią i tradycją łódzkiego przewoźnika
Kalendarium wyświetlane jest w autobusach i tramwajach łódzkiego MPK w postaci krótkich notek i ilustracji graficznej. Od marca będą też slajdy tematycznie związane z historią i tradycją łódzkiego przewoźnika materialy prasowe MPK ŁÓDŹ
W miejsce nudnych reklam trochę historii, która zainteresuje starszych i młodszych. Z takiego założenia wychodzi MPK, które emituje w autobusach i tramwajach kalendarium współtworzone z Instytutem Pamięci Narodowej i portalem Pamięć.pl.

Takie samo kalendarium można już oglądać w warszawskiej komunikacji. - Zapytałem więc IPN, czy nie chciałby również z nami podjąć takiej współpracy. Zgodził się i od 1 lutego rozpoczęliśmy projekt edukacyjny sprowadzający się do tego, że na ekranach umieszczonych w autobusach i tramwajach zamieszczamy kalendarium - tłumaczy Marek Czekalski z MPK-Łódź.

Pasażerowie kalendarium oglądają, ale brakuje w nim informacji z Łodzi, bo to projekt ogólnopolski.

- Lutowym kalendarium nie jestem do końca zadowolony. Nie wiem czy młodzi powinni pamiętać, kiedy urodził się Bolesław Piasecki, zwykły agent NKWD. Mam uwagi merytoryczne. Jednak zasoby IPN zaczynają się w 1939 roku, więc obejmują wojnę i czasy powojenne. Zależałoby mi na tym, żeby w kalendarium były umieszczone także wcześniejsze wydarzenia - mówi Marek Czekalski.

Od marca w kalendarium zostaną umieszczone ważne w historii Łodzi i regionu rocznice. - Mamy problem z naszą łódzką tożsamością. Na pewno będzie mowa o Janie Karskim, który się w marcu urodził i o wydarzeniach marcowych w 1968 roku - mówi Marek Czekalski.

W marcu ważne są też urodziny Juliusza Kunitzera , czyli "ojca" łódzkich tramwajów.

- To fabrykant, wybitny społecznik, a w Łodzi jest zupełnie nieznany - podkreśla Marek Czekalski. - W kwietniu zaś przypada rocznica śmierci pierwszego dyrektora Kolei Elektrycznej Łódzkiej, którego Niemcy zabili w Lesie Lućmierskim - dodaje Marek Czekalski.

Kalendarium będzie wyświetlane na ekranach umieszczonych w autobusach i tramwajach przynajmniej do końca roku. Przewoźnik zlecił poprawienie rozdzielczości wyświetlania, aby kalendarium było dobrze widoczne dla starszych osób.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki