Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fabryka Adama Ossera jest rozkradana przez złomiarzy. Co dalej z ozdobą Łodzi fabrycznej?

Wiesław Pierzchała
Potężną przędzalnię Adama Ossera zbudowano w 1903 roku
Potężną przędzalnię Adama Ossera zbudowano w 1903 roku Krzysztof Szymczak
Wspaniała, zabytkowa fabryka Adama Ossera u zbiegu ulic Kilińskiego i Przybyszewskiego znów stała się celem złomiarzy.

Budynki pofabryczne - z efektowną, wyglądająca jak warownia średniowieczna przędzalnią - od lat stoją puste i niszczeją.

Właścicielem obiektu jest inwestor z Warszawy, który kilka lat temu zapewniał, że odnowi i zagospodaruje fabrykę. Prace miały się rozpocząć w 2010 roku, ale nic tam nie zrobiono do dzisiaj. I nic nie wskazuje na to, aby roboty ruszyły w najbliższym czasie. Pojawiły się obawy, że inwestor popadł w tarapaty finansowe i zrezygnował z inwestycji. A szkoda, bowiem miało tam powstać centrum biurowo-biznesowe.

Tymczasem opuszczone mury przyciągają tylko złomiarzy i szabrowników.

- Sytuacja tego pięknego zabytku staje się coraz bardziej niepokojąca - przyznaje Urszula Niziołek-Janiak, radna miejska Platformy Obywatelskiej. - Wcześniej ochroną obiektu zajmowała się firma ochroniarska, z którą właściciel nieruchomości rozwiązał umowę. Dlatego fabryka stała się dostępna dla zbieraczy złomu. Niepokoi mnie także to, że dach zaczął przeciekać, a w pobliskiej stróżówce z czasów Polski Ludowej często odbywają się libacje alkoholowe. Wszystko to sprawiło, że postanowiłam powiadomić o tym służby konserwatorskie - mówi Urszula Niziołek-Janiak.

Te zaś potwierdzają, że są zaniepokojone sytuacją w dawnej fabryce Ossera.

- Z zapewnień właściciela nieruchomości wynikało, że zabytkowy budynek został odpowiednio zabezpieczony i objęty systemem monitoringu. Tymczasem ostatnie sygnały, jakie otrzymujemy, temu zaprzeczają. Dlatego w najbliższych dniach przeprowadzimy inspekcję na terenie fabryki, aby na miejscu ocenić jak naprawdę wygląda sytuacja - zapowiada Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

Służby konserwatorskie sprawdzą także otrzymywane od komornika sygnały, że działka z cenną fabryka ma być wkrótce wystawiona na licytację komorniczą. Sprawa ta niepokoi także z tego względu, że już kilka lat temu fabryka stała się celem złomiarzy i nikt nie chce, aby ta sytuacja znów się powtórzyła.

Fabryka znajdująca się na skrzyżowaniu ul. Kilińskiego i Przybyszewskiego została wzniesiona w 1903 roku dla Adama Ossera i jego wspólników: szwagra Alberta Jarocińskiego i Majera Feinkinda. Wtedy ruszyła produkcja włókiennicza, a zakład zatrudniał ponad 350 robotników. Jednak przygoda Ossera z Łodzią zaczęła się znacznie wcześniej, bo już w 1886 roku.

Właśnie wtedy ten warszawski kupiec zjawił się nad rzeką Łódką i stworzył skład bawełny. Miał smykałkę do interesów, dlatego z czasem wzbogacił się i postanowił zostać fabrykantem.

Później jego wspólnicy odeszli. Mimo to po zniszczeniach I wojny światowej, gdy Niemcy masowo wywozili towary i wyposażenie fabryk, Adam Osser samotnie przystąpił do odbudowy firmy. Zaciągnął kredyty i dzięki temu wznowił produkcję. Co ciekawe, Osser w tamtych czasach był także konsulem honorowym Królestwa Włoch.

Przełomem w historii fabryki okazała się II wojna światowa, gdy niemieccy okupanci usunęli maszyny włókiennicze i w murach fabrycznych uruchomili produkcję części do samochodów i samolotów. I tak już zostało.

Nowy profil produkcji został utrzymany w PRL, kiedy utworzono tam Fabrykę Osprzętu Samochodowego "Polmo". Tak było aż do 1994 roku, gdy fabryka przeszła w ręce prywatne.

Budynek przędzalni z wieżą, stylizowany na budowlę obronną (połączenie neogotyku z secesją), wciąż jest ozdobą tzw. Łodzi fabrycznej. W pobliżu budynku, w pierzei ul. Kilińskiego, stał budynek kantoru. Powstał według projektu Szai Marguliesa. Był to najmłodszy budynek kompleksu. Spłonął jednak w 1998 roku i został wyburzony.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki