Prokuratorzy bezpłatnie doradzą ofiarom przestępstw

  Prokuratorzy bezpłatnie doradzą ofiarom przestępstw

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Prokuratorzy bezpłatnie doradzą ofiarom przestępstw
  Darmowe porady śledczych i prawników będzie można otrzymać w ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, który zaczął się w poniedziałek, 23 lutego.
  Prokuratorzy bezpłatnie doradzą ofiarom przestępstw
  Ogólnopolska akcja to okazja, by bez problemu dotrzeć do prokuratorów, których zwykle trudno zastać. bo często przebywają poza swoją siedzibą: w sądach, na policji lub na miejscu przestępstwa. Tym razem prokuratorzy w województwie łódzkim będą dyżurować całe dnie przy biurkach. Z jakimi problemami przychodzą do nich pokrzywdzeni?

  - Podczas Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw do każdej prokuratury przybywa kilkadziesiąt osób.
  Sprawy, z którymi przychodzą, najczęściej dotyczą przemocy i konfliktów w rodzinie, kiedy to kobiety są bite przez mężczyzn. Ponadto odbieramy sygnały, że lekarze popełniają błędy w sztuce lekarskiej. Są też skargi na urzędy i urzędników - mówi Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

  Podczas akcji akcent położono na osoby, które padły ofiarą przestępstw. Bywa jednak, że nie zawsze takie osoby się orientują, czy doszło do przestępstwa, czy też wykroczenia. Oczywiście te wątpliwości będzie można rozwiać w prokuraturach, ale nie tylko, bo do akcji przystąpiły różne organizacje i stowarzyszenia. Wśród nich jest Fundacja Interwencji Kryzysowej i Pomocy Psychologicznej "Subvenio" w Łodzi.

  - W ramach akcji będziemy udzielać informacji prawnej i pomocy psychologicznej. Dyżury będą pełnić nie tylko nasi prawnicy i psycholodzy, lecz także zaproszeni prokuratorzy, radcy prawni i kuratorzy sądowi - zapewnia Celina Maciejewska, prezes "Subvenio".

  ZOBACZ, GDZIE DYŻURUJĄ PROKURATORZY: Prokuratorzy zapraszają na bezpłatne porady

  Do "Subvenio" także docierają sprawy rodzinne, ale nie zawsze dotyczą one przemocy. Bywają sytuacje, że seniorzy w ramach darowizny przekazali dzieciom dom, mieszkanie lub gospodarstwo w zamian za opiekę. I tu pojawia się problem, bo w wyniku tego posunięcia nie uzyskali należytej opieki. Stąd pytania o możliwość zmiany darowizny.

  W akcji Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw weźmie też udział łódzki oddział Centrum Praw Kobiet, które udziela pomocy w sprawach przemocy fizycznej, psychologicznej, ekonomicznej lub seksualnej.

  - Nie przyjmujemy mężczyzn, którzy doświadczyli przemocy, ale za to przyjmujemy tych mężczyzn, którzy wspierają prześladowane kobiety - mówi Agata Zakrzewska, dyrektorka Centrum Praw Kobiet w Łodzi.

  Pełna lista miejsc w województwie łódzkim, w których dyżury będą pełnić m.in. prokuratorzy dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: ms.gov.pl.


  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Gmina na Szóstkę

   Gmina na Szóstkę