Ginekolodzy z Wielunia skazani, bo nie chcieli wykonać...

  Ginekolodzy z Wielunia skazani, bo nie chcieli wykonać cesarskiego cięcia

  Zbyszek Rybczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Ginekolodzy z Wielunia skazani, bo nie chcieli wykonać cesarskiego cięcia
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Wojciech Barczyński

  Ginekolodzy Henryk P. i Janusz M. zostali uznani za winnych nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka, ponieważ zaniechali przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia. Biegli orzekli, że były wskazania do przeprowadzenia cesarki. Wynikało to z badań KTG. Na podstawie opinii biegłych, zeznań świadków i zgromadzonej dokumentacji Sąd Rejonowy w Wieluniu wymierzył wobec obu oskarżonych lekarzy kary roku i sześciu miesięcy więzienia z warunkowym zawieszeniem na okres próby trzech lat.
  Ponadto na Henryka P. i Janusza M. zostały nałożone zakazy wykonywania zawodu lekarza ginekologa przez okres dwóch lat. Obrońcy obu lekarzy składali apelacje. Sąd Okręgowy w Sieradzu uznał je za bezzasadne i podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji. Prokurator oskarżył również trzy położne, które zostały uniewinnione.

  - Lekarze nie mają prawa pracować na oddziale ginekologiczno-położniczym, w związku z czym normalnie zostaliby zwolnieni.
  Obecnie sytuacja jest taka, że jeden z doktorów (Janusz M. - red.) jest w trakcie załatwiania formalności, związanych z przejściem na emeryturę, natomiast drugi przebywa na zwolnieniu lekarskim. Żeby zabezpieczyć prawidłowe funkcjonowanie oddziału, zatrudniliśmy na dyżury lekarzy z Łodzi - mówi Bożena Łaz, dyrektor SP ZOZ w Wieluniu.

  Renata S. trafiła do wieluńskiego szpitala 15 września 2009 roku. Ciąża była przenoszona. 23 września, we wczesnych godzinach porannych, dziecko przyszło na świat martwe. Z materiału dowodowego wynika, że dyżurujący lekarze powinni byli bezwzględnie podjąć decyzję o przeprowadzeniu cesarki na podstawie badania KTG, wykonanego 22 września wieczorem. Wskazywało ono na spadek tętna płodu, a także jego głębokie niedotlenienie.

  Henryk P., który jako szef dyżuru odpowiadał wówczas za to, co działo się na oddziale, przyznaje, że wyniki KTG były dramatycznie złe. Przed sądem starał się jednak dowieść, że podczas wieczornego obchodu nie miał wglądu do tego badania.

  - Personel średniego szczebla powinien mnie zaalarmować, ale nic takiego nie miało miejsca. Gdzie było to badanie podczas wizyty u pacjentki, nie wiem do dziś. Tajemnicza sprawa. Stała się tragedia dla tych ludzi, ale i dla nas też. Mnie osobiście świat się zawalił przez ten wyrok - powiedział nam Henryk P., w zawodzie od ponad 30 lat.

  Janusz M. również podnosił, że nie miał świadomości co do patologicznego zapisu KTG. Przede wszystkim jednak jego linia obrony polegała na dowodzeniu, że nie był on władny podejmować decyzji w kwestii przeprowadzenia cesarki.

  Wieluński sąd przyjął wersję (a sieradzki jej nie zakwestionował), że dyżurujący lekarze musieli mieć wgląd w badania KTG. Pacjentka zeznała, że sama zgłaszała lekarzom wątpliwości co do zapisów tego badania. Jej relacja znajduje potwierdzenie w zeznaniach jej męża oraz jednej z położnych (która jednak mogła mieć interes z obarczeniu odpowiedzialnością lekarzy). Sieradzki sąd wysnuł ponadto wniosek, że nawet jeśli przyjąć, że lekarze nie zapoznali się z tym badaniem, to i tak pozostaje to w związku przyczynowym ze śmiercią dziecka, bo powinni byli o nie zapytać.

  Szpital zawarł ugodę ze rodzicami zmarłego dziecka. Z polisy ubezpieczeniowej SP ZOZ wypłacono odszkodowanie w wysokości 240 tys. zł.

  Zobacz też:

  Źródło x-news: Uwaga! TVN: Dziewczynka umarła, bo "takie są realia szpitala powiatowego"

  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (19)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W Wieluniu zabijają też inni lekarze

  Certus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  9 lat temu matka mojego kolegi trafiła do szpitala w Wieluniu zawałem serca. Lekarze zlekceważyli zawał i zoperowali woreczek żółciowy, co skończyło się śmiercią pacjentki. Osiem lat trwał proces...rozwiń całość

  9 lat temu matka mojego kolegi trafiła do szpitala w Wieluniu zawałem serca. Lekarze zlekceważyli zawał i zoperowali woreczek żółciowy, co skończyło się śmiercią pacjentki. Osiem lat trwał proces którego wynik, to orzeczenie o winie lekarzy, którzy spokojnie pracują bo zawiasy im to umożliwiają. Koledze wraz z rodzina pozostał na drodze cywilnej uzyskać zapłatę za śmierć - maksymalnie 240 tys.
  Takie jest prawo w Polsce - to prawo talmudyczne.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cesarskie cięcie

  Cierzoń (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Katolicyzm ze wskazaniami czy przeciwwskazaniami do cesarskiego cięcia nie ma nic wspólnego. Ale widzę, że panowie z pewnych departamentów muszą wykorzystać każdą okazję, żeby objeżdżać Kościół....rozwiń całość

  Katolicyzm ze wskazaniami czy przeciwwskazaniami do cesarskiego cięcia nie ma nic wspólnego. Ale widzę, że panowie z pewnych departamentów muszą wykorzystać każdą okazję, żeby objeżdżać Kościół.

  Szkoda tylko, że wykorzystują do tego śmierć dziecka i tragedię jego rodziców.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kolejna kobieta zabita przez nawiedzonych katolików udających lekarzy

  Zabrze (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  masz martwe dziecko to masz rodzić je siłami natury aż nakryjesz się kopytami, taka jest obowiązująca praktyka w Zabrzu. Przecież to jest już gorsze niż Oświęcim. Kobietę zamknięto pod prysznicem...rozwiń całość

  masz martwe dziecko to masz rodzić je siłami natury aż nakryjesz się kopytami, taka jest obowiązująca praktyka w Zabrzu. Przecież to jest już gorsze niż Oświęcim. Kobietę zamknięto pod prysznicem by rodziła martwe dziecko w samotności tak długo aż umrze. Przecież oni są gorsi niż faszyści.
  To już nie jest śmieszne. Czas chyba zaskarżyć Polskę do trybunału Europejskiego by znieść obowiązek płacenia ZUS i podatków. Mam dość tego państwa wyznaniowego! Dlaczego ciągle płacimy za kler ZUS? A jak chcemy się leczyć to ich nawiedzeni lekarze nas zabijają! To jest klauzula sumienia? Chyba faszyzm!
  Dlaczego każdy klecha płaci podatek na Watykan, a na Polskę nie daje ani grosza? Ale ciągle na mazaniach słyszymy o prezydencie Polski "Komoruski" o pani premier "suka" Potem taki Oko tłumaczy w telewizji, że kobiety mają umierać przy porodach, a jak im się nie podoba to je trzeba bić bo tak nakazuje mu kultura katolicka.
  Ludzie obudźcie się!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zabrze

  Cierzoń (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Gdzie ks. Oko to powiedział?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  straszna

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  kara ,boki zrywac :(

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wieluń śmierć dziecka

  Ano (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  A dlaczego nie dozywotni zakaz wykonywania zawodu.Jeżeli efekt jest wynikiem działań na tle religijnym,buisnesowym lub braku wiedzy to TYLKO WUKLUCZENIE Z grona odpowiedzialnych za życie...rozwiń całość

  A dlaczego nie dozywotni zakaz wykonywania zawodu.Jeżeli efekt jest wynikiem działań na tle religijnym,buisnesowym lub braku wiedzy to TYLKO WUKLUCZENIE Z grona odpowiedzialnych za życie ludzi.Można wybaczyć pomyłkę np stomatologiczną(?).Ale jeżeli za 21zł umiera dziecko to ...........
  Poza tym prócz odszkodowania od ubezpieczyciela WINNO BYĆ ZNACZNIE WYŻSZE ODSZKODOWANIE OD SPRAWCÓW.TAKIE ,KTÓRE BY BOLAŁO BAAAAAAAAAAAAAARDZO DŁUGO. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odszkodowanie???

  Zuzia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  To ubezpieczyciel zapłacił, więc nikogo nie zabolało.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  durnie fachowcami

  lekarka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 6

  Podoba mi się wpis miało niedotlenienie więc dobrze, że umarło.
  A imię jakiego księdza KATOlickiego ma ten szpital ?
  Widać w tym rękę Boga i umysł niedotleniony. Jeżeli dziecko dusi się w łonie...rozwiń całość

  Podoba mi się wpis miało niedotlenienie więc dobrze, że umarło.
  A imię jakiego księdza KATOlickiego ma ten szpital ?
  Widać w tym rękę Boga i umysł niedotleniony. Jeżeli dziecko dusi się w łonie matki to robi się cesarkę. Tak się robi na całym świecie. Niestety nie w Polsce. Tu rządzi klauzula sumienia i Rydzyk. Taki przypadek miała 5 lat temu znajoma w Monachium. Polska obsługa w szpitalu nie chciała zrobić cesarki bo rodzącą była Polka. Na szczęście zrobiono z tym porządek i kretynów z Polski wyrzucono na zbity pysk z zakazem pracy w Niemczech. No ale tam Rydzyk już nie rządzi po tym jak tam budował faszystowską rozgłośnię radiową też go wyrzucono.
  Ten co tego nie rozumie jest po prostu debilem.
  Co ciekawe to polskie barbarzyństwo nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem, jedynie z wytycznymi toruńskiej misji katolickiej. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawda jest taka,

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

  że nawet jak są wskazania lekarskie do cc to lekarze i tak nie chcą go wykonać.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niedotlenienie

  dorr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 9

  moze to i dobrze sie stalo ze jednak dziecko nie zyje..bylo juz w znacznym stopniu nidotlenione wiec urodziloby sie z ciezkim uposledzeniem...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  badania

  hal (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  no brawo..najpierw sami "zapodziali" wynik badania ktg bo wiedzieli co w trawie piszczy a teraz jeszcze klamia ze nie widzieli tego badania na oczy! szczyt bezczelnosci!

  Zdjęcie autora komentarza
  No i co z tego

  WestX

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

  okazuje się że najbardziej pokrzywdzeni są lekarze.
  podejmują decyzje nieświadomie a są za to karani...
  przychodzą do pracy lunatykując.

  Polecamy

  Akcja

  Akcja "Dzieci Dzieciom" w Galerii Łódzkiej - zakończona! [VIDEO]

  Człowiek Roku 2017. Trwa głosowanie!

  Człowiek Roku 2017. Trwa głosowanie!

  Nasza Historia - prenumerata cyfrowa z książką w prezencie [SPRAWDŹ]

  Nasza Historia - prenumerata cyfrowa z książką w prezencie [SPRAWDŹ]

  Nasza akcja charytatywna

  Nasza akcja charytatywna